Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Yurtdışında İkamet Edenlerin GSS Durumu hk.

Yurtdışında İkamet Edenlerin GSS Durumu

Soru: 10.12.2011 tarihinden beri İngiltere’de yaşıyorum. Buraya 6 aylık vize ile gelmekle birlikte Nisan 2012’de İngiltere’de evlenip burada yaşamaya devam edeceğim. Bu sebeple, sigortalı olarak çalıştığım Türkiye’deki işimden 31.10.2011 tarihinde resmi olarak ayrıldım. Bütün bunlara beraber ikamet adresim hala İstanbul’da gözüküyor. Bu durumda herhangi bir sorumlulukla karşılaşmama için ne yapmam gerekiyor?

Burcu OĞUZ

Cevap: Genel sağlık sigortası bakımından herhangi bir sorumlulukla karşılaşmamanız bakımından yapmanız gereken bizzat kendiniz veya Türkiye’deki bir yakınınız tarafından, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS)’den ikametgâh adresinizi yurtdışındaki adresiniz olarak güncelletmektir. Bunu yapmanız halinde zorunlu genel sağlık sigortası kapsamında sayılmayacaksınız. Ancak, sigorta şemsiyesi dışında kalan, bakmakla yükümlü bulunduğunuz kişiler (Ana, baba gibi) varsa bunlar 5510 sayılı Kanunun 60/g bendi kapsamında tescil edilecek olup, sigorta ve dolayısıyla sağlık şemsiyesi altında değillerse bunlar için gelir testi yapılması gereği söz konusu olacaktır.

ŞEVKET TEZEL – SÖZCÜ
Yurtdışında İkamet Edenlerin GSS Durumu hk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>