SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Yaştan emeklilik bekleyenler okusun!

gaxxi, 14 Kasım 2011, 48 comments
Categories: SGK Haberleri

Yaşı bekleyenlerin emekli edilmesi muhalefete değil iktidara bağlı

Soru: Geçen gün gazete çıkan bir habere göre CHP’li Milletvekilinin yaştan emeklik bekleyenler için (1999 dan sonra emeklilik hakkı kazananlar) Bir hak tanınması için meclise teklif verdiğini okudum.Bu tasarı ne zaman Meclis ten geçer ve ne zaman yürürlüğe girer? Ve biz ne zaman bu haktan faydalanabiliriz?

Ayrıca ben 3600 tamamladım ve 4500 iş günü prim ödemem var. 3600 den emekli olursam, maaşım hesaplanırken 3600 prim günün den mi hesaplanır? Yoksa ödediğim prim günü üzerin den mi emekli maaşım hesaplanır? Bu konular da bilgilendirirseniz çok sevinirim. Aydan ERMEYDAN

Cevap: Sorunuzda da belirttiğiniz gibi, muhalefet partisi milletvekilinin vermiş olduğu bir yasa teklifi var. Söz konusu teklife göre, sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarını sağlayan ve emekli aylığı bağlanması için sadece yaş haddinin dolmasını bekleyenlerin, bir defaya mahsus olmak üzere, 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı yasa ile getirilen yaş hadleri aranmadan emekli edilmesini içeriyor. Yasa teklifinin TBMM sinde kabul edilmesi halinde, sigortalılık süresi ve prim ödeme şartlarını yerine getirenler, yaş aranmadan emekli edilecekler.

Ancak, yasa teklifinin muhalefet partisi tarafından verilmiş olması, yasalaşma şansını maalesef azaltıyor. Tek partinin güçlü şekilde iktidarda olduğu ortamda, muhalefetin değil, iktidar partisinin verdiği yasa tekliflerinin yasalaşma şansının yüksek olduğuna hiç şüphe yok. Sonuç olarak, iktidar partisi istemediği sürece bu ve benzeri bir yasanın meclisten geçme şansı yok. Umarız iktidar partisi de isterde, söz konu tasarı veya aynı konuda iktidarın vereceği bir yasa teklifi kabul edilir de, siz ve sizin gibi emekli olmak için sadece yaşı bekleyen sigortalılar emekli olurlar. Söz konusu yasanın ne zaman çıkacağı iktidar partisinin kararına bağlı. İsterlerse hemen de çıkar. İsterlerse 5, 10 ay sonra çıkar. İstemezlerse de hiç çıkmaz.

Aylık bağlama oranı prim ödeme gün sayısına göre belirlendiğinden, emekli aylığınız hesaplanırken, ödediğiniz primlerin tamamı dikkate alınır.

Ekrem SARISU – Posta
Yaştan emeklilik bekleyenler okusun!
Yaştan emeklilik bekleyenler okusun!


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist