Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Yaşını bekleyenler için bir defaya mahsus erken emeklilik yasası çıkar mı?

Yaşı bekleyenlerin bir defaya mahsus emekli edilmesi söz konusu değil

Soru:3 Eylül 1972 doğumlu bayanım. 13 Ekim 1986 tarihinde işe başladım. 49 gün primim ödendi ve işten çıktım. 26 Haziran 1996 tarihinde kamu kurumunda daimi işçi kadrosunda tekrar işe başladım. Hala çalışmaktayım. Şuan itibariyle 5150 günden fazla prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? Yaşımı mı beklemem gerekiyor mu? Prim gün sayısını doldurup yaş bekleyenlere bir defaya mahsus emeklilik hakkı verilecek diye duydum. Bu doğru mudur? 1986 dan 1996 ya kadar sigortasız çalıştım. 2005 yılının Ocak ayında doğum yaptım. Bunlarında avantajı olur mu? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
ZEYNEP

Cevap: Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 43 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 43 yaşınızı dolduracağınız 2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Maalesef duyumunuz doğru değil. Prim ödeme şartını yerine getiren ve emekli olmak için yaşı bekleyenlerin bir defaya mahsus emekli edilmelerine ilişkin bir çalışma yok. Duyumunuz, Haziran ayındaki genel seçimler öncesi ortada dolaşan söylentiden başka bir şey değil. 1999’dan beri çıkartılan yasalara baktığımızda, emekliği kolaylaştıran değil, aksine emekli olmayı zorlaştıran düzenlemeler yapıldığını görüyoruz. Erken emeklilikle ilgili yasa çıkması çok zor.

Gerek 1986 dan 1996 ya kadar sigortasız çalışmalarınız için dava açıp günlerinizi yargı yoluyla kazansanız, gerekse doğum borçlanması yapsanız bile bu işlemler, prim ödeme gün sayınızı artırır. Emekli olacağınız tarihi değiştirmez. Prim ödemeniz de yeterli olduğuna göre, ne mahkeme peşinde koşmanıza, nede doğum borçlanması yaparak ciddi bir ödeme yapmanıza gerek yok.

Ekrem SARISU – POSTA
Yaşını bekleyenler için bir defaya mahsus erken emeklilik yasası çıkar mı?

0 thoughts on “Yaşını bekleyenler için bir defaya mahsus erken emeklilik yasası çıkar mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>