SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu doğum borçlanması yapamayan 5 milyon kadının son umudu oldu

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın
gaxxi, 01 Kasım 2010, No comments
Categories: Doğum Borçlanması
Tags: , , ,


5 milyon kadına umut ışığı!


BUGÜN okurları, 2008 yılında kadınlara tanınan doğum borçlanması hakkının ilk günden beri takipçisi olduğumuzu biliyorlar.Nitekim geçtiğimiz haftalarda bu konuya özel yazı dizisi bile yayınladık. Yine aynı takibimizi sürdürüyoruz.


Doğum borçlanmasıyla ilgili olarak bugünlerde çok önemli bir gelişme yaşandı. Ancak buna değinmeden önce, mevcut mevzuata göre doğum borçlanmasında aranan şartları hatırlatmış olalım. Bayanlar;


· En fazla iki doğum için,


· Her doğumdan sonraki iki yıllık sürenin tamamını veya bir kısmını,


· Doğumdan sonra çalışmamış veya prim ödememiş ve


· Doğumdan önce SSK’lı olarak çalışmış olmak şartıyla borçlanabiliyorlar.


Bu saydığımız şartlardan sonuncusu yani ‘doğumdan önce SSK’lı olarak çalışmış olmak’ şartı, yaklaşık 5 milyon kadının borçlanma yapmasını engelliyor. Zira bu şart aranmasa, pek çok SSK’lı kadının yanı sıra Bağ-Kur’lu ve hatta memur bayanlardan da borçlanma yapacaklar vardı. İşte yukarıda bahsettiğimiz gelişme, tam da bu konuda yaşandı.


İzmir 6. İş Mahkemesi direndi!


Bayan okurlarımızı daha fazla sabırsızlandırmadan hemen anlatalım. Sigorta başlangıcından önce doğum yaptığı için borçlanma talebi reddedilen bir bayan okurumuz, İzmir 6. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, davacı bayanı haklı, SGK’yı haksız buldu ve borçlanma talebinin kabul edilmesine karar verdi. Bunun üzerine SGK, davayı temyize götürdü. Yargıtay 10. Hukuk Dairesi, yaptığı temyiz incelemesi neticesinde 20 Nisan 2010 tarihli kararıyla SGK’yı haklı bularak 6. İş Mahkemesi’nin kararını bozdu. Ancak geçtiğimiz günlerde, söz konusu mahkemenin hakimi, kararının arkasında durarak temyiz kararına karşı direnme kararı verdi. Bunun sonucu olarak dava dosyası, önümüzdeki günlerde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu‘na gelecek. Yani doğum borçlanması konusu, hukuken en üst karar merciinde karara bağlanmış olacak.


Bundan sonra ne olacak?


Hukuk Genel Kurulu’nda sigorta başlangıcından önceki doğumların da borçlanılabileceği yönünde karar verilirse, yaklaşık beş milyon kadın için dört yıla kadar erken emekliliğin yolu açılmış olacak. Bu yönde bir karar çıkarsa SGK, mevcut genelge ve yönetmeliği karar doğrultusunda değiştirebilir. Böylece diğer bayanların yargı yoluna gitmesine gerek kalmaz. Ancak SGK, karara uygun mevzuat değişikliği yapmazsa, her bir bayanın ayrı ayrı dava açması gerekir.


Öte yandan Hukuk Genel Kurulu, mevcut SGK uygulamasını hukuka uygun da bulabilir. Yani doğumdan önce SSK’lı çalışmak gerektiğine hükmedebilir. Bu durumda beş milyon bayan için artık yargı yolu kapanır ve tartışmalar da sona erer. Böyle bir karardan sonra 5 milyon kadının derdini ancak yasa değişikliği çözebilir.


Biz konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Umarız bayanların beklentisi doğrultusunda karar çıkar ve ilk müjdeyi yine biz veririz.

Sadettin ORHAN – Bugün


 Yargıtay Hukuk Genel Kurulu doğum borçlanması yapamayan 5 milyon kadının son umudu oldu

Comments

No Responses, Leave a Reply
 1. irfan onver
  01 Kasım 2010, 10:37

  yargıtay genel hukuk kurulunun kadınların lehine karar vermesi en büyük dileğimiz.

 2. nesrin gençer
  01 Kasım 2010, 19:09

  ben çalıştığım yıllarda 2 doğum yaptım peki bizim suçumuz ne? Kadınlara doğum borçlanması denildiğinde sgk dan veya başka bir kurumdan emeklilik bekleyen tüm kadınlar için olması gerekmekte. 2 çocuğumuda çalışırken doğurmam demek ki beni kadından saymıyor anne yerine koymuyor. Bir yasa çıkacaksa bu yasa şu kadın bu kadın diye değil tüm kadınları ilgilendirmesi gerekiyor. ben 2009 yılında özelleştirme sonucu işten atıldım emekliliğimi yaştan bekliyorum şayet bu yasa bizleri de kapsasa idi ödememiz gereken miktar ne ise öder ve bir an önce emekli olurduk.

 3. meryem kaya
  03 Kasım 2010, 14:22

  Sayın başbakan ve çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ömer dinçer 5510 sayılı kanunu çıkaran sizlersiniz doğum borçlanmasının ssk başlangıcı öncesi yapılan doğumların borçlanması yapılamaz diye bir haber yok daha önce bu konu ile ilgili yargıtay dokuzuncu dairesinin karaarı aşağıdaki linkte analtılıyor.

  http://www.haberx.com/dogum_borclanmasina_yargitaydan_iyi_haber(17,n,10453207,314).aspx

  Buna rağmen SGK bildiğini okuyor.2010/106 sayılı genelge ile SSK başlangıcı öncesi yapılan doğumların borçlanmasının önünü kapattı.Yani TBMM nin çıkardığı kanuınu SGK takmıyor.Kendi bildiğini okuyor.MİLLET SORYYOR SGK MI BÜYÜK KANUN MU BÜYÜK.DEVLETİ İDARE EDEN YETKİLİLER BİR AN ÖNCE BU DURUMU DÜZELTİN ANALARI SEVİNDİRİN.YOKSA MAĞDUR ANALAR SİZİ ASLA AF ETMEYECEKTİR.

 4. özlemm
  03 Kasım 2010, 17:23

  inşallah olumlu sonuca bağlanır.allah büyüktür.

 5. esra diler
  23 Kasım 2010, 09:39

  insanları mağdur ettiler, önce umut sonra hüsran yaşattılar. Umarım gerektiği şekilde davranırlar ve bunca insanın sorunu ortadan kalkar. Konuyu düzenli olarak izliyorum. Herkesin bu konuda çaba göstermesi, bizler için çözüm olabilir. inşallah dilediğimiz gibi olur.

 6. Aynur Dural
  26 Kasım 2010, 04:56

  İnşallah hukuk kazanır.İyi haberleri dört gözle bekliyoruz.

 7. nurşen bayrav
  26 Kasım 2010, 15:28

  doğum borçlanması bizler gibi çalışırken doğum yapan anneleri kapsamıyor bu ne zihniyet bu ne haksızlık yazık bizlere bizlerde bu milletin insanıyız. 2 tane çocuğumu çalışırken doğurmam doğumdan hemen sonra da işyerimizi suitimal etmemek için hemen çalışmaya başlamamız doğruluk değilmiş. Bu yasa tüm anneleri kapsaması lazım. Özelleştirmeden mğdurum emekliliğime 2 sene var ve şu anda erken emeklilik yasasını bekliyorum. Doğum borçlanmasıne sevindik ama maalese bunu da bizlere layık görmediler. Allh biliyor ne kadar mağdur edildiğimizi…..

 8. semra gençer
  26 Kasım 2010, 15:32

  isyan ediyoruz bizlerde anneyiz ama maalesef devlet bizleri analıktan saymıyor tek suçumuz evlatlarımızı çalışırken doğurmamız. Yazık yazık hem bizlere hem de bizleri bu hale özelleştirme sonucu düşürüpte emekliliğimizi hak etmeye çok az zaman kala işten çıkaran devletimize devleti yönetenlere……….çok yazık

 9. esma altındaş
  26 Kasım 2010, 15:35

  duyun sesimizi duyun lütfen bizler kamudan emekliliğimize çok yıllar kala işten atıldık. 2 tane çocuk doğurduk ama suçumuz çalışırken doğurmak bu ne ayrımcılık biz o çocukları ne şartlar altında doğurduk çalışırken ne güçlükler altında bu yaşlara getirdik bizler ana değilmiyiz bu borçlanma bizleri de kapsasa idi ödememiz gereken ne ise öder bir an önce emekli olabilirdik. hem işsiziz hem anayız hemde devlet tarafından işsiz bırakılan en büyük mağdurlarız…..

 10. nadire asfil
  28 Kasım 2010, 21:56

  sayın 10.hukuk dairesi yetkilileri, bu ülkede askerlik yapan vatandaş borçlanabiliyor, sigortalı olduktan sonra doğum yapanlar borçlanma yapabiliyor da, 5 milyon kadını ilgilendiren borçlanma konusu neden gözardı ediliyor, İZMİR 6.İş mahkemesinin kararını destekliyorum burada görev yapan hakimimizde bu devlet için görev yapmıyor mu? sgk ya yıllardır peşkeş çekiliyor kimse sesini çıkarmıyor da, 5 milyon kadının emekli olmasımı bu devleti batıracak, o zaman devleti düşünen sgk lılar neredeydi.yapmayın böyle ayıptır insanlar arasında ayrımcılık yapmak, adam sizden sadaka istemiyor 4 yıllık süre karşılığını yatırarak emekli olmak istiyor.Umarım Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna gelecek olan 5 milyon kadının sesi duyulur. hukuk kazanır, diyor hepinize saygılar sunuyorum.

 11. sare karaca
  15 Aralık 2010, 23:36

  1996,da şirket ortaklığımla ilk sıgortalılığımın başlaması gerekirken,muhasebeci tarafından bağkur kaydım yapılmadı ve son yapılandırmada 5510.kanunla 5yıl 2aylık primi,mi ödedim vebaşlangıcım 04-10-2000 4yılım kayboldu sonra doğum borçlanmasıyla onu tekrar kazanırız derken yargıtay sıgortalılık,tan önceki doğum boçlanmalarının kabül edilmemesine hükmetti,5milyon anne yargıtay hukuk genel kurulunda doğru kararı vererek annelere değil pozitif ayrımcılık askerlik borçlanmasında nasıl sıgorta yoksa 18 ay erken emeklilik hakkı nasılsa anneninkide olabilmelidir.

 12. sevil algül
  21 Aralık 2010, 16:53

  Ben de bu haberi dör tgözle bekliyorum çünkü annemin emekliliği buna bağlı ..Annemden yaşı kaç yaş küçükler emekli oldu bu kanunda annem haa beklemekte neden ssk öncesi doğumlar ödenemz diye halbuki arap saçına dönen bu iş başta açıklama yapılıp genelge çıkartıllsaydı hiç bu kadar ızdırap çekmezdik annem ilk duyduğu zamanlar haberi çok sevinmişti sonra şartlar uymuyor diye üzüldü sora şartları düzelttiler bu sefer çaktırmadan ssk şartını koydular halbuki annemden yaşça küçükler çoktannnn paralrnı ödeyip emekli OLDULAR…

 13. hakan tunc
  22 Aralık 2010, 23:44

  bu meseleyi admin ve diğer arkadaşlardan ricam gündeme getirmenizdir…
  ve ne zaman sonuç çıkar bilgisi olan var mı?

 14. sevinç çağlar
  01 Şubat 2011, 14:39

  Tarih:05.04.2010
  esas no:17858
  karar no:2010/4907
  YARGITAY 10.DAİRESİNİN YUKKARIDAKİ KARARALARINA GÖRE SSK BAŞLANGICI ÖNCESİ YAPILAN DOĞUMLARIN BORÇLANMASI YASAKLANDI

 15. emeklilikhaber
  01 Şubat 2011, 14:50

  Sayın Sevinç çağlar;

  Bu haber sitemize 1 Kasım 2010 tarihinde eklenmiştir. Sözkonusu haberin sitemize eklendiği tarihte olay tam olarak netleşmemişti.

  Göndermiş olduğunuz Yargıtay kararı hakkında bilgimiz vardır. Haber eski de olsa o habere yeni yorum yapıldığında sistem yorumlar bölümünde haberi öne çıkarmaktadır.

  Lütfen sitemizi takip ederken haberin eklendiği tarihe dikkat ediniz.

 16. caferarabaci@ttmail.com.tr
  02 Şubat 2011, 13:11

  tamda seçim öncesi bu haksızlık giderilebilinir.
  bütün kadınlara işe başlaması öncesi sonrasına bakılmaksızın iki çocuk pirim borçlanması yapa bilmeleri en doğal haklarıdır.

 17. Raziye hanım
  04 Mart 2011, 16:59

  Bu yasa çıkartılmıştı binlerce kadın dilekçe verdi red cevabı geldi daha nekadar bekleyecegiz seçımden sonra olur mu?

 18. Günay ÇİLLİ
  23 Mart 2011, 00:51

  Doğumdan önce ya da sonra diye bir ayırımın yapılmaması gerekir. Bunun artık her kadına tanınması gereken Demokratik bir hak olması gerekir. Mevcüt hükümetin bu konuda hassas davranacağına inanıyorum. Saygılar.

 19. Günay ÇİLLİ
  25 Mart 2011, 11:46

  Sevgili aynı kaderi paylaştığımız 5 milyon kardeşim. Seçimler yaklaşıyor, bizi düşünmeyen bir itidarı tekrar başa geçirmeyi düşünmüyorsunuzdur sanırım. AZ DEĞİL 5 MİLYON OY'UN YAPTIRAMIYACAĞI ŞEY ÇOK AZDIR. Hepinize hayırlı gelecekler dilerim.

 20. sabriyetiftikci
  14 Temmuz 2011, 12:38

  danıştaya dava açılan doğum borçlanması geriye dönük ne oldu merak ediyom

 21. safiye umut
  21 Temmuz 2011, 11:00

  Bu durum doğumdan önce hiç çalışmamış bayanlar için hak arayışanı gösteriyor. Birde emekli sandığı ve bağkur da yıllarca çalışıp ayrıldıktan sonra doğum yapan kadınların hakları var.Peki onlara kim el atacak.

 22. mehmet bacı
  02 Ağustos 2012, 09:49

  erkekler ssk öncesi ssk sonrası demeden emeklilik borçlanması yapabiliyor.neden kadınlar doğum ssk öncesini borçlanamıyor. kadın erkek ayrımcılığı yapıyor çağımıza hiçde yakışmıyor.

Leave a Reply:

Name

Mail (hidden)

Website

Yeni SGK Emeklilik Haberlerini Almak İçin Abone Olun!

E-mail adresini ekle:

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın