Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Vergi ve prim affı ne zaman çıkacak?


Ödeme kolaylığı borçluları, Hazineyi, Belediyeleri ve Yargıyı rahatlatırSoru: Vergi ve prim affı ne zaman çıkacak? Hangi vergileri kapsayacak? Örneğin, vergi mahkemesinde ihtilaflı dosyası olan mükellefler ile belediyelere emlak vergisi borcu olanlarda yasadan yaralanabilecek mi?


Süreyya BARANEL


Cevap: Vergi ve prim borcu olanlar, belediyelere emlak vergisi borcu olanlar, gümrük vergisi ve cezasından borcu olanlar, uzun süreden beri af beklentisi içinde. Ancak, yapılacak düzenleme af değil, ödeme kolaylığıdır. Vergi asılarlarının silinmesi söz konusu değil.(belki henüz kesinleşmemiş olan ihtilaflı dosyalar da, ihtilafın sürdürülmemesi şartıyla vergi aslının bir kısmından vazgeçilebilir.) Yüksek oranlı ve haksız olan gecikme zammı ve vergi cezalarının silinmesi ve yerine, enflasyon oranında gecikme zammı hesaplanması ve vergi aslı ile yeni hesaplanan düşük oranlı gecikme zammının da taksitle(36 ay, 48 aya varan taksitlerle) ödenmesi yönünde yasa çıkması bekleniyor. Henüz ayrıntılar belli değil.


Çıkartılacak yasanın; borçluları, Hazineyi, belediyeleri ve vergi mahkemeleri ile Danıştay’ı rahatlatması ve mükellef memnuniyeti yaratarak, son yaşanan ekonomik krizin altında ezilen mükelleflerle barış da sağlayabilmesi için; gümrük vergileri, başta emlak vergisi olmak üzere belediyelerce toplanan vergileri, vergi mahkemelerinde ve Danıştay’da olan ihtilaflı dosyaları, Varlık Barışı düzenlemelerini, stokların güncellenmesine yönelik düzenlemeleri, geçmiş yıllara ilişkin vergi matrahlarının artırılarak vergi incelemesi dışında tutulmasına ilişkin düzenlemeleri vb. düzenlemeleri de kapsaması lazım. Bu kapsamda bir borç yapılandırmasının; verginin taraflarını yani, borçluları, Hazineyi, Belediyeleri ve ihtilaflı vergi dosyalarının çokluğundan tıkanma noktasına gelen yargıyı rahatlatacağına hiç şüphe yok. Hazırlanan yasa tasarısının şu günlerde TBMM si komisyonlarına intikal etmesi bekleniyor. Yasanın en geç ay sonunda veya Kasım ayının ilk haftasında çıkması bekleniyor.

Ekrem SARISU – POSTA


Vergi ve prim affı ne zaman çıkacak?

Bir önceki yazımız olan 160 gün askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olma hk. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 thoughts on “Vergi ve prim affı ne zaman çıkacak?

 1. muco kocamese

  sürekli çıkacak diyorlar ama noluyo bu ay 10 da yani bugün çıkacak diyorlardı. ama galiba çıkmadı veya belki çıkar çıkması için bekliyoruz ama çıkmıyo yani resmi bir af çıkacaksa çıksın kaçtır mecliste dolaşıyor insan bıkıyor dört gözle bekliyorum ama olmuyo çok kötü oluyo yeter yani çıkacaksa çıksın

 2. aldıtımış vatandaş

  af af diyorlar ama saçmalıyorlar,ne affı af demek seni affediyorum demektir.Bu bir ödeme kolaylığıdır,ayrıca üniversite affıda bir fiyasko ..30 sene önceki affedilecekte 60 yaşında üniversiteye gidip bir baltaya sap olacak.
  Yapmayın güldürmeyin halkla dalga geçmeyin o bir parmak balı bizim değil kendi ağzınıza çalın.
  bunun yanısıra herkese iş kurması için 27000 tl verilecek deniyor ama yalnızca 400 kişiye verileceği söylenmiyor.
  Yani seçim yatırımına aldatıcı ibarelerle değil harbice girin,laf canbazlığı yapmayın. saygılarımla

 3. duru sehval özkan

  3 aydır af çıktı çıkacak deniliyor ama sgk, vergi dairesi bütün hesaplarımıza haciz koydurmaya devam ediyor.. 24 aralık ta bile haciz tebligatı geldi.. o zaman niye af çıkaracağız deniliyor.. esnaf tan daha borçlu bi meslek grubu var mı bu memlekette… bu af kim için ne için çıkarılıyor acaba ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>