Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Vergi mükelleflerinin emekli maaşından kesilen SGDP destek primi kalktı mı?

Emeklilerin destek primi kalktı mı?

Okurumuz Aslı Akça “Avukatımız tarafından bize verilen bilgide, yanında 2 işçi ve üzeri çalıştıran vergi mükelleflerinin emekli maaşından kesilen SGDP primi ödenmeyeceği söylendi. Acaba bu doğru mudur? Gerçekten sosyal güvenlik destek primi kaldırıldı mı?”

Dünyanın hiçbir ülkesinde, emekli olduktan sonra da sigorta primi alınması uygulaması yok. Ancak ülkemizde erken yaşta emeklilikler olunca sosyal güvenlik sistemimize destek primi uygulaması getirildi.

SSK, T.C. Emekli Sandığı ve Banka-Sigorta Şirketi-Oda ve Borsa sandıklarından emekli aylığı alan ve Bağ-Kur Kanunu kapsamında ticari veya serbest meslek faaliyetlerini devam ettirenlerden sosyal güvenlik destek primi alınmaktadır.

01. 01. 2000 – 30. 09. 2008 döneminde, Bağ-Kur’dan emeklilik (yaşlılık) aylığı bağlananların Bağ-Kur Kanunu kapsamında ticari veya serbest meslek faaliyetlerine devam etmeleri veya daha sonra yeniden işe başlamaları durumunda sosyal yardım zammı dahil olmak üzere her bir ay için (çalışmalarına son verdikleri ay dahil) yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmekteydi.

30.09.2008 tarihinden önceki uygulamada Bağ-Kur dışındaki diğer sosyal güvenlik kurumlarından (SSK, T.C. Emekli Sandığı ve banka – sigorta şirketi – oda ve borsa sandıklarından) emekli aylığı alan ve Bağ-Kur Kanunu kapsamında ticari veya serbest meslek faaliyetlerini devam etmeleri veya daha sonra yeniden işe başlamaları durumunda, çalışmaya başladıkları ayı takip eden aybaşından itibaren çalışmalarının sona erdiği ay dahil, Bağ-Kur Kanunu’na göre belirlenen 12’nci gelir basamağının yüzde 10’u oranında destek primi ödemeleri gerekiyordu.
Yani, eğer Bağ-Kur emeklisiyse emekli maaşından kesiliyordu, SSK veya Emekli Sandığı emeklisi ise kendisinin Bağ-Kur Kanunu’na göre belirlenen 12’nci gelir basamağının yüzde 10’u oranında destek primi ödemesi gerekiyordu.
Sosyal güvenlik reformunun yürürlüğe girdiği 01.10.2008 tarihinden itibaren ticari veya serbest meslek faaliyetlerini devam ettirenlerin sosyal güvenlik destek primi emekli maaşından kesilmektedir.

Bağ-Kur’dan emekli aylığı alanlarla, Bağ-Kur dışındaki SSK, T.C. Emekli Sandığı ve Banka-Sigorta Şirketi-Oda ve Borsa sandıklarından emekli aylığı alanların SGK’dan almakta oldukları emekli aylıklarından 2011 yılından itibaren yüzde 15 oranında sosyal güvenlik destek primi kesilmektedir.

2 ve üzerinde işçi çalıştıran vergi mükelleflerinin veya şirket ortaklarının emekli maaşından SGDP primi kesilmeyeceği bilgisi doğru değildir. Bu uygulama devam etmektedir.

Resul Kurt
Vergi mükelleflerinin emekli maaşından kesilen SGDP destek primi kalktı mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>