SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ünlü sosyal güvenlik uzmanı Ekrem Sarısu’nun yeni doğum borçlanması değerlendirmesi

gaxxi, 21 Eylül 2010, No comments
Categories: Doğum Borçlanması

Doğum borçlanmasında dağ fare doğurdu


Soru:1965 doğumlu, 5 Şubat 2003 tarihinde işe giriş yapmış bir kadınım. 2008 tarihine kadar isteğe bağlı sigorta olarak primimi ödedim. Daha sonra yeni yasa gereği 2008’de Bağ-Kura aktarıldım. Prim borcum bulunmamaktadır. Acaba ne zaman emekli olabilirim? Bir de 1991 senesinde doğum yaptım. Acaba yeni doğum borçlanması düzenlemesinden ne ölçüde yararlanabilirim?Hülya ÖZKARSLI
Cevap:
Yasaya göre doğum borçlanmasından yararlanmamanız için hiçbir sebep yok. Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumuna(SGK) göre doğum borçlanmasından yararlanamazsınız. Çünkü, aylardır beklenen doğum borçlanması Genelgesiyle(17.09.2010 tarih ve 2010/106 sayılı) SGK; Sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar için borçlanma yapılamayacağı açıklandı. Sosyal güvenlik hakları Anayasa ile güvence altına alınmıştır. Ve Anayasa’ya göre de, vatandaşların sosyal güvenliği pek çok yasa ile yönlendirilmektedir. Sadece yasanın nasıl uygulanacağını ilgili dairelere açıklaması ve ülke genelinde uygulama birliğini sağlamasından başka işlevi olmayan genelge ile, yasayla yapılması gereken düzenlemelerin yapılması çok düşündürücü ve kaygı verici. Dünyanın hiç bir gelişmiş ülkesinde, Anayasa teminatı altında olan haklar ilişkin, kanunla yapılması gereken düzenlemenin genelge ile yapıldığı görülemez. Daha yeni yapılan bir Anayasa değişikliği, referandumla halkın oylamasına sunuldu. Meydanlarda Anayasa’da yapılan değişikliklerle çalışanlara yeni sosyal hakların sağlandığı ve hakların güvence altına alındığı halka duyuruldu. Ancak, SGK nın çıkarttığı doğum borçlanması genelgesine baktığımızda tam tersi yapıldığı, çalışanlara Anayasa ve yasalarla verilen hakların genelge ile geri alındığı görülüyor. Şükürler olsun ki, bu ülkede yargı var. Nasıl ki yargı; SGK nın daha önce yasada olmamasına rağmen tebliğ ve genelgeyle getirdiği, “işten ayrılandığı tarihten itibaren 300 gün içinde doğum yapma şartı” ve “ doğum nedeniyle işten ayrılandığına dair işverenden yazı alma şartı” nı açılan davalarda kişilerin lehine, SGK nın aleyhine verdiği kararlarla düzelttirmişse, sigorta başlangıç tarihinden önce yapılan doğumların borçlanılamayacağı yanlışlığını da düzelttirecektir. Ancak, bu arada SGK pek çok dava nedeniyle mahkeme masrafına ve avukatlık ücretine katlanmak zorunda kalacak. Ve bu yanlış kararının faturasını yine fakir ve fukara millet ödeyecektir.Sonuç olarak, SGK doğum borçlanması yaptırmaz. Ancak borçlanma talebinde bulunur, talebiniz reddedildiğinde,

İş Mahkemesine dava açarak borçlanma hakkınızı yargı yoluyla almaya çalışabilirsiniz.


Prim ödemenizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem SARISU – POSTA


Ünlü sosyal güvenlik uzmanı Ekrem Sarısu'nun yeni doğum borçlanması değerlendirmesi

Bir önceki yazımız olan Emekli Sandığından emekliyim vefat eden SSK'lı babamdan aylık bağlatabilir miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist