Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Unkapanı SGK Müdürlüğünde bile 1 günde emekli aylığı bağlanıyor


İşin en yoğun olduğu Unkapanı Merkez Müdürlüğünde bile bir günde aylık bağlanıyor


Soru: Aranan şartları sağladığımdan 25 Ocak 2013 tarihi itibariyle emeklilik talebinde bulundum. Acaba emekli aylığım ne zaman bağlanır?

SEZGİN

Cevap: Emekli aylığınız 1 Şubat 2013’den itibaren bağlanır. Emekli aylığınızın ne zaman bağlanacağı   sigortalılık durumunuza da bağlı. Şayet hizmet birleşmeniz ve eksik evrakınız yoksa, başvuru yapılan ay sonuna kadar aylığınızın bağlanması gerekirdi. Çünkü, eksik belgesi olmayan sigortalıya, bir gün içinde aylık bağlayan merkez müdürlükleri var. Türkiye’nin en büyük ilinde ve SGK’ nın işi en yoğun olan dairesinde bile bir günde aylık bağlanıyor. Yeter’ ki sigortalının evrakları tamam olsun. Örneğin, birkaç gün önce İstanbul SGK Unkapanı Merkez Müdürlüğünün, bir, iki saat içinde emekli aylığı bağladığına şahit oldum. Eskiye göre SGK’ nın tüm birimlerinde aylık bağlama süresi kısalarak bir aya kadar düştü. Bugüne kadar aylık bağlanmadığına göre muhtemelen bir sorun vardır. İlgili Merkez müdürlüğüne şahsen başvuru yaparak sorunu giderim. Şayet emekliliği hak ediyorsanız, aylığınız ne zaman bağlanırsa bağlansın, geçmiş ayların aylığını toplu olarak alabilirsiniz.  Herhangi bir kaybınız söz konusu olmaz.

Ekrem SARISU – POSTA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>