Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Torba yasadan nasıl yararlanırım?

Af prim borcu olana

Soru: 26 Haziran 1961 doğumluyum. Bağ-Kur giriş tarihim 19 Ocak 1987 dir. 26 Ekim 1987 tarihine kadar 9 ay 7 gün Bağ-Kur yatırdım. 1 Nisan 1994 tarihinde işe başladım. 25 Şubat 2006 tarihinde işten çıktım ve primim yatmadı. Torba yasasından nasıl yararlanırım? Ayrıca 10 Haziran 2007 tarihinde sigorta girişim var. Altı ay yattı. Esnaf sicil kaydım devam ediyor. Af çıkınca hepsini yatırsam ne zaman emekli olabilirim?
CEZMİ

Cevap: Af yasa tasarısı geriye yönelik borçlanma hakkı getirmiyor. Bu konuda özel bir yasa çıkmadığı sürece, geride kalan prim ödenmemiş günleri borçlanarak kazanmanız mümkün değil. Aftan yararlanabilmeniz için, ortada tahakkuk etmiş prim borcunuz olması gerekiyor. Prim borcunuz olmadığından aftan yararlanmanız ve toplu prim ödeyerek emekli olmanız mümkün değil. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz.
Verdiğiniz bilgiler göre, toplam 4741 gün prim ödemeniz var. 634 gün daha prim ödeyerek, toplam prim ödemenizi 5375 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem SARISU – POSTA
Torba yasadan nasıl yararlanırım?

Bir önceki yazımız olan Bağ-Kurluyum hiç prim borcum yoktur askerliğimi de borçlanırsam ne zaman emekli olurum? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Torba yasadan nasıl yararlanırım?

  1. hüsameddn yılmaz

    6 subat 1968 dogumluym..ssk giris tarihm 14 04 1986 dır..5500 pirimi doldurdm.normalinde 6 yıl beklemem geriyor. torba yasasından nsl faydalana bilirm..halen calısmaktaym ..

  2. ferhat bayram

    12091965 dogumluyum 01061985 se sıgorta baslangıcım toplam gun sayım6400 ıs gunu sayım var torba yasayla ne zaman emeklı olabılırım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>