Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Torba yasada emeklilik için geriye dönük hizmet borçlanması var mı?

Geriye dönük hizmet borçlanması var mı?

HÜRRİYET okurlarının, özellikle son günlerde en çok merak ettikleri ve sordukları soru; “geriye dönük bir hizmet borçlanması olup olmadığı” ile ilgili.


Bazı okurlarımız “Haziranda yapılacak seçimler nedeniyle, hizmet borçlanması yoluyla erken emeklilik yolu açılmış. Torba Yasa’da bu yönde bir hüküm var mı?” diye ısrarla soruyorlar.

Hemen yanıtlayalım; Torba Yasa’da “geriye dönük hizmet borçlanması” yok.

Bu nedenle, herhangi bir şirket üzerinden borçlanıp, toplu ödeme vb. ödeme yapmak suretiyle sigortalılık süresini artırmak mümkün değil.


Ancak, bir işyerinde sigortasız olarak çalışan işçi, “hizmet tespiti davası” açmak ve sigortasız olarak çalıştığı dönemi kanıtlamak suretiyle, o süreyi sigortalı hizmeti olarak saydırabilir. Burada da sigortalılık girişi hiç bildirilmeyenler için “5 yıllık zamanaşımı” süresi var. Ancak girişi bildirilenler yönünden zamanaşımı söz konusu değil.

24.02.2011 – Şükrü KIZILOT – HÜRRİYET

BU YAZIDAKİ DİĞER DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN


 • Genel ekonomik krizin yanında, bölgesel ve sektörel kriz halinde kısa çalışma yapılabilmesi hk.
 • İşyerinde 3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabilmesi hk.
 • İşsizlik Sigortası Fonu’nun prim gelirlerin kullanımı hk.
 • İşsiz kalan vatandaşları zor durumda bırakan uygulamalardan biri hk.
 • Gönüllü stajyerlik sistemi hk.
 • Yurtdışında çalıştırılan işçiler hk.
 • 65 yaşın üstündeki tarım sigortalıları hk.

 • Torba yasada emeklilik için geriye dönük hizmet borçlanması var mı?

  Bir önceki yazımız olan Yabancı Ülkelerdeki Türk Sosyal Güvenlik Kuruluşlarının Adres Ve Telefon Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  0 thoughts on “Torba yasada emeklilik için geriye dönük hizmet borçlanması var mı?

  1. A.DEDE

   SGK ,BAĞKUR,SSK,EMEKLİSANDIĞI TEK ÇATI ALTIUNDA BİRLEŞTİ,KURUMFARKI YOK İSTEYENGÜNLERİ YETMİŞ OLMNAK ŞARTI İLE İSTEDİĞİ KURUMDAN EMEKLİ OLMA HAKKI VAR BENCE.
   KURUMDAN KURUMAGEÇİŞTE 1260 GÜN ŞARTI OLDUĞUNA İLİŞKİN 5510 SAYILI YASADA MADE YOK,SAY9IN SİGORTA YETKİLİLERİ HAVANDA SU DÖĞÜYORLAR ,SGK İLE HER KES MAHKEMELİK OLUR HAKKININ ANCAK MAHKEME İLE ALABİLİR BENDEN BU KADAR SÜRÇİLİSAN ETTİM İSE AFOLA.SAYGILARIMLA

  2. fazlı salkımtaş

   1964 yılında bağkura girdim.fakat ödeemedim.1986yılındada ssk ya girdim3yıl çalıştıktan sonra tekrar ticaret le oğraştım 2010 yılına kadar buarada hiç bakur ödeyemedim.1962 doğumluyum.torba yasasından faydalanarak emekli olbilirmiyim.teşekkürler

  3. cevat demiröz

   01.10.1982 ssk girişim eylül 1991 de esnaflık başlangıcı aralık 2004 tarihinde esnaflık bitişi fakat bu arada hiç bağkur ödemesi yok halen ssk lı olarak çalışıyorum ve 02.09.1965 doğum tarihi.Bu arada halen 3600 ssk günüm var geriye dönük bağkur borçlanması kısmenmi veya borçlu olduğum günlerin hepsinimi ödemem gerekecek ve bu borçlanmayı yaptığım zaman hemen emekli olabilirmiyim teşekkürler.

  4. EYYUP BOSTANCI

   GAZİANTEP TE SSG DANIŞMANLIĞI YAPAN VEYA SORULARIMIZA CEVAP BULABİLECEĞİMİZ BİR YER VEYA KURUM VARMI SG KURUMU HARİÇ TEŞEKKÜRLER.

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>