Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

TBMM gündemindeki torba yasayla memurların hangi izinleri değişiyor?

Tags: , , ,

Memurlarda doğum, emzirme ve ölüm izinleri değişiyor

Kamuoyunda ‘torba yasa’ olarak adlandırılan ve halen TBMM gündeminde olan, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’ birçok kanunda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Tasarı bu yönüyle torbadan çok ‘çuval yasa’ özelliği taşıyor.

Tasarıda yer alan ve aynen yasalaşmasını beklediğimiz düzenlemelerden bazıları memurlarla ilgili.

DOĞUM İZNİ
Halen yürürlükte olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. maddesine göre; hamile olan memura doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta ücretli izin veriliyor. Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi izin süresine iki hafta ekleniyor.

Memurun istemesi ve doktor onayıyla, doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışması mümkün. Bu durumda, kullanılmayan doğum öncesi ücretli izin süreleri, doğum sonrası izne ekleniyor. Buraya kadar belirttiğimiz hususlar tasarıda da aynen korunuyor.
Tasarının doğum izni konusunda getirdiği yeniliklerden birisi, ‘erken doğum’ nedeniyle kullanılamayan sürelerle ilgili. Buna göre, doğumun erken gerçekleşmesi nedeniyle kullanılamayan doğum öncesi izinler, doğum sonrası izne eklenecek.
Tasarıda ayrıca memur eşi, doğumda veya doğum iznini kullanırken ölen memurlar içinde yeni bir düzenleme yer alıyor. Buna göre; doğumda veya doğum izni kullanılırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilecek.

Tasarı, eşi doğum yapan erkek memura verilecek ‘babalık izni’ süresinin de 3 günden 10 güne çıkmasını öngörüyor.

EMZİRME İZNİ
Özellikle doğumdan sonraki 6 aylık süreçte bebeğin anne sütü alması, bağışıklık sisteminin gelişmesi açısından son derece önemli. Bu belirlemeden hareketle, birçok çağdaş ülkede değişik adlar altında emzirme izni uygulanıyor.

Emzirme izni, halen 1 yıl süreyle ve günde 1,5 saat olarak uygulanıyor. İznin kullanılacağı saati bayan memurun tercih hakkı bulunuyor. Tasarı, emzirme izni ile ilgili bu esaslara dokunmaksızın, saat yönünden bir değişiklik öngörüyor. Buna göre; emzirme izni ilk 6 ay için günde 3 saat, ikinci 6 ay için günde 1,5 saat olacak. Memurun süt iznini kullanacağı saat aralığının yanı sıra günde kaç kez kullanacağını tercih hakkı olacak.

ÖLÜM İZNİ
Halihazırda memura; annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde 5 gün izin veriliyor. Tasarıda bu izin süresinin 7 güne çıkarılması öngörülüyor.
Ölüm izni konusunda tasarının getirdiği başka bir yenilik, ölüm izninin kapsamının genişlemesine yönelik. Buna göre; memur ölüm iznini sayılanlarla birlikte, eşinin anne, baba ve kardeşlerinin ölümü halinde de kullanabilecek.

EVLİLİK İZNİ
Halen, memurlara kendisinin veya çocuklarının evlenmesi durumunda 5 gün ücreti izin veriliyor. Tasarı, evlenme izni süresinin 5 günden 7 güne çıkmasını öngörüyor. Tasarının içerdiği ve kısaca açıklamaya çalıştığımız yenilikleri, sosyal devlet anlayışıyla uyumlu ve yerinde buluyoruz. Her ne kadar zamanlaması ‘ilgi çekici’ ise de, bu hükümlerin aynen yasalaşacağını düşünüyoruz.

Metin TAŞ & Sezgin ÖZCAN
AKŞAM
TBMM gündemindeki torba yasayla memurların hangi izinleri değişiyor?

Bir önceki yazımız olan Annemin dul aylığı almasında sakınca var mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “TBMM gündemindeki torba yasayla memurların hangi izinleri değişiyor?

  1. NECLA KAÇMAZ

    YENİ YASAY GÖRE KESİNLEŞEN SÜT İZNİ BEBEK DOĞDUKTAN 91 GÜN SONRA YANİ İŞE İLK BAŞLADIĞINIZ GÜNDEN 6 AYA KADAR 3 SAAT SONRAKİ 6 AAYDA İSE 1,5 SAAT OLARAK KULLANILACAK. FATMA KÜL HANIM

  2. özgür atmaca

    olan yine bekarlara oluyor, yok doğum izni, yok izni, bunun haricinde gebelik sürecinde sık sık alınan raporlar cabası…olan sadece bize oluyor, bekar bayan doktor asistanları koruyan bir yasa yok mu?….

  3. nigar kütükoğlu

    ben 24 saatlik nöbet tutan bir anneyim çocuğum bir yaşına gelince bana nöbet tutturulacak 12 aylık bebeği 24 saat boyunca anneden uzak tutmak ne kadar doğru acaba bari nöbet tutma süresi 24 aydan itibaren olsaydı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>