SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

SSK ve Bağ-kur prim borcu olanlara TBMM’den müjdeli haber!

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın
gaxxi, 12 Şubat 2011, No comments
Categories: SGK Haberleri
Tags: , , ,

SGK borçlularına müjdeli haber

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Fatih Acar, Torba Yasa Tasarı kapsamında SGK ile ilgili yapılan düzenlemelerin TBMM’den geçtiğini belirterek, SGK’ya borcu olanların yeni düzenlemeden yararlanmaları için seferberlik başlattıklarını söyledi.

SGK’nın 4A sigortalılarıyla ilgili 29,7 milyar, 4B sigortalıları kapsamında 19,8 milyar TL olmak üzere toplam 50 Milyar TL’ye yakın alacağının bulunduğunu, yeni düzenleme ile bu borcun da yapılandırma kapsamında olduğunu belirten Acar, bin TL’nin üzerindeki tüm borçlulara mektup gönderilerek yeni düzenleme kapsamında borçlarını ödemelerini isteyeceklerini kaydetti.

Samsun’a gelen Sosyal Güvenlik (SGK) Kurumu Başkan Yardımcısı Fatih Acar, Torba Yasa Tasarısı ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. SGK İl Müdürlüğü binasında gerçekleştirilen toplantıda Acar, Torba Yasa Tasarı kapsamında yapılan düzenlemelerden SGK’ya borcu bulunanların ne şekilde yararlanacaklarını anlattı. SGK’ya borcu bulunanların yeni düzenleme kapsamında başvuruda bulunmalarının borçluların lehine olan bir durum olduğunu belirten Acar şöyle konuştu:

Yapılandırma konusunda bizimle ilgili hükümler TBMM’den geçti. Bir işyerine bağlı olarak çalışanları ifade eden 4A kapsamında 19.4 milyar pirim aslı, 10.3 TL gecikme cezası olmak üzere toplam 29.7 milyar TL’lik bir alacağımız var. Bağımsız çalışanları ifade eden eski tabirde BAĞ-KUR’ lularla ilgili 4 B kapsamında toplam 19.8 milyar TL pirim alacağımız bulunuyor. Yani toplam bazda bakıldığı zaman 50 Milyar TL’ye yakın bir kurum alacağımızın tahsili söz konusu. Bu kanun o açıdan bizim için son derece önemli. Bu borcun tahsil edilmesi sadece kamu kurum açısından bizleri ilgilendirmiyor. Sonuçta vatandaşlarımızla ilgili sigortalılarımızla ilgili çok önemli bir hak geliyor.

GERİYE DÖNÜK CEZALAR KALDIRILDI’

Yasanın, 2010 Kasım ve önceki aylara ilişkin olan ve kanunun yayınlandığı tarihten önce tahakkuk ettiği halde ödenmeyen borçları kapsadığını hatırlatan Acar sözlerini şöyle sürdürdü:
Sigorta pirimi, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası pirimi ve sosyal güvenlik destek pirimi, SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı, isteğe bağlı sigorta pirimi, topluluk sigortası pirimi, her türlü idari para cezaları ve 2008 yılında kabul edilmiş olan 5510 sayılı kanunun geçici 24 ve 25’inci maddeleri kapsamındaki yapılandırmada borçlarını ödeyemeyenler olmak üzere bize borcu olan bütün herkesi ilgilendiren çok önemli bir yasal düzenlemeyi hayata geçirmiş oluyoruz. Pirim ve benzeri alacaklar, ödeme sürelerinin bittiği tarihten, bu kanunu yayınlandığı tarihe kadar borç asılları ve TEFE- TÜFE ile birlikte bunları ödemeleri durumunda geriye dönük gecikme zammı, gecikme cezası, diğer cezaların tamamı ortadan kaldırılmış oluyor. Dolayısıyla bu sigortalılar açısından borçlularımız açısından son derece önemli bir avantaj.

’YÜZDE 50’ Sİ SİLİNİYOR’

İdari para cezalarının TEFE ve TÜFE ile ödenmesi durumunda yüzde 50’lik bir kısmının silineceğini söyleyen SGK Kurumu Başkan Yardımcısı Fatih Acar şu bilgileri verdi:

Yine dava aşamasında olan pirim alacakları ile ilgili davadan ihtilaftan vazgeçilmesi durumunda yüzde 75’i kaldırılıyor. Başvuru süresi kanun yayınlandığı tarihi izleyen 2’inci ayın sonuna kadar. Eğer Şubat ayında kanun yayınlanırsa, Nisan ayı sonuna kadar bize borçlularımız müracat edebilecekler. Ödenecek tutarların ilk taksidinin bu kanun yayınlandığı tarihi izleyen 4’üncü aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde ödenmesi zorunluluğu var. Borçlular borçlarını peşin ödeyebilecekleri gibi vadeli de ödeyebilirler. Taksit yapılması halinde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeyebilirler.

Fatih Acar, bin TL’nin üzerinde borcu olanlara SGK tarafından mektup gönderileceğini belirterek, Bin TL’nin üzerinde borcu olanları tespit ediyoruz. Göndereceğimiz mektupta yeni düzenlemeler hakkında bilgi verilecek. Bin TL’nin üzerinde borcu olan herkes bu borcu yatırmasının ne kadar önemli olduğunu öğrenecek. Yasadan yararlanmalarının avantajları ifade edilecek dedi.

VATAN
SSK ve Bağ-kur prim borcu olanlara TBMM’den müjdeli haber!

Comments

No Responses, Leave a Reply
 1. mustafa ali
  11 Şubat 2011, 09:24

  esnafın bir çoğu bağkura eski prim borcunu ödeyemeyecek durumda isteyen esnafın bağkur borcu silinsin istiyoruz
  eski prim borçlarının silinmesini isteyenler meclisteki millet vekillerine dilekçe göndersinler

 2. makbule
  11 Şubat 2011, 10:25

  29/07/2004 yılında istege baglı sigortalı olmak için müracaatım var. Fakat hiç prim yatıramadım bende af kapsamına girermiyim. bilgilendirirseniz çook teşekkür ederim 1240 gün ödenmiş sigortam var yaşım 61 kadınım

 3. ali battal
  13 Şubat 2011, 01:07

  bızı emeklı yapmayanları bızde sandık ta onları emeklı yapacagız

 4. NİHAYET BÖLÜKBAŞI AYRAÇ
  13 Şubat 2011, 22:22

  ZATEN GÜVANİM SONSUZDU AK PARTİYE BU KANUNU ÇIKARMIYCAK DİYENLERE BİR TOKAT GİBİ GELDİ
  ÇOK MUTLUYUM EMEKLİ OLACAĞIM İÇİN BEN YİNELİYEREK
  SAYIN BAŞBAKANIMIN SÖZÜNÜ TEKRAR LIYORUM
  ONA SONSUZ GÜVENİYORUM DURMAK YOK YOLA DEVAM YOZGATTAN SELAM SEVGİ VE SAYGILARIMLA

 5. dogan ünlü
  13 Şubat 2011, 22:39

  benim 2008 senesinde ufak bi cay ocagi acilisim oldu ve devlete bildiriyimde hak gecmesin hirsizlik olmasin dedim ama bu esnada bagkur acilisim devlet tarafindan yapilmis ve bundan haberim yok ben zaten evi zor gecindiriyorum birde ona borc cikti kardesim ha kötümü olmus hayir ama bunu üzerinden 4 sene gecmis daha yeni borcun var diye zarf yolluyo olmus 6000 bin küsür bune kardesim nasil ödenecek bu borc cocuklari da devlet hastanesine götüremiyorum borcum görünüyor ama konusmaya gelince baskanımiz 18 yasina kadar devlet bakacakti hani nerde borcun var diyo ve vezneyi gösteriyo babam rahatsizlandi 2.500 tl senet imzaladik duruyo ne oldu kürsüye cikip nutuk atmayla olmuyo söylüyosun ama uygulama yok bukadar

 6. fatma geylanioğlu
  14 Şubat 2011, 11:38

  bayanım 2160 gün primim var yaşım 45 geriye dönük prim borcunu ödeyip emekli olabicekmiyim torba yasasından istifade edebiliyormuyum

 7. RASİM KAPLAN
  18 Şubat 2011, 03:51

  arkadaşlar 1ooo tl ve üzeri borcu olanlara bir mektup yollayacaklarını ve borçları böylece tahsil ödeyeceklerini söylüyorlar AMA DAHA ÖNCEDEN DE ÇALIŞTIĞIMIZ İŞLETMEYE MAAŞINA HACİZ KOYDUK MAAŞINI KESİN DİYORLAR.BU NASIL BİR ANLAYIŞ BİÇİMİ BU NASIL KOLAYLIK. soruyorum sizlere sayın SGK YETKİLİLERİ .BANA BUNU NASIL AÇIKLAYACAKSINIZ?

 8. AYHAN CANDAŞ
  19 Şubat 2011, 17:02

  BU DEVLETİN YAPTIKLARI NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEK AZ BENDE BU GÜNLERİ BEKLEDİM BAĞKUR BORCLUSUYUM ALLAH DEVLETİMİZE MİLLETİMİZE ZAVAL VERMESİN. BİRAZ GERÇEKÇİ OLMAMIZ LAZIM İLERİ ĞÜNLERDE BİLHASSA SEÇİMLERDE ADALETLİ DAVRANMAMIZ LAZIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

 9. ceylan ögüt
  20 Şubat 2011, 21:54

  ne zaman yürürlüge girecek

 10. cemalettin sarıkaya
  25 Şubat 2011, 08:36

  ben cemalettin sarıkaya yurdışind caliştı m 84 ten90 sanakadar ve99 yılnda sıkorta lı oldum 2000 yılında bakurlu oldum dukkan actım geriyedönük ödeme ypılırsa emekli olabılırmıyım dogum tarıhım 1 .1.1958

 11. yücel hanım
  21 Mayıs 2011, 16:55

  1600 gün ssk prim borcum var 3 aralık 1949 doğumluyum bu torba yasasından faydalanıp emekli ola bilirmym. Eşimden emekli sandğndan maaş alıyorum bundan kesilme olurmu ne zaman emekli olurum

 12. nuri büyükler
  15 Ocak 2012, 21:34

  bagkur borçlusuyuz biz ne olacagız ödeme gücümüz olsa zaten borçlu olmayız .hem oraya borçlanacagız hemde eşlere gss pirimimi yatacak?

 13. fazıl kutlu
  25 Eylül 2012, 10:37

  geriye dönük ssk pirim affı istiyom yş 48 hic bir işyerinde calıştırmıyorlar calışsamda gecici mevsimlik işci olarak calışıyom 2ay veya 3 ay sonra gene boşsun devlet babaya güveniyom ama ne umutlarım tükeniyo 1981 ssk girişim var emekli olmak istiyom günüm az ne yapmalıyım

 14. süheyl Browarzik
  05 Ekim 2012, 14:41

  yorum yok,
  yanliz benimde emeklilik icin sorum var iki yildir arastiriyorum hic memnun deyilim, hic kimse dogru bir sey bilmiyor. lütfen bana yardimci olun, almanyada 45 senedir yasiyorum, 22 sene calismisligin var bir kizim var 1993 dogumlu ver türkiyede 2011 senesinde 160 gün civarinda calismisligim var. Neden beni 5000 günden emekli yapmiyorlarda 3201 kanuna göre emekli ediyorlar, ben ev hanimi deyilim ki tek almanyada oldugum icinmi, ikametgahimda türkiyede var, benim serbest isim var, 2011 senesindede vardi, türkiyedede calisa bilirim. Neden beni mahkeme yoluyla gitmeme zorluyorsunuz türkiye sgk? benden 67.000 tl para istiyorsunuz ve nekadar maas alicagimi yazmiyorsunuz, ben buna itiraz edip 4a kapsaminda sskdan emekli hakkimi istiyorum.
  cevabinizi bekliyorum
  selamlar

Leave a Reply:

Name

Mail (hidden)

Website

Yeni SGK Emeklilik Haberlerini Almak İçin Abone Olun!

E-mail adresini ekle:

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın