SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu olanlara affı kaçırmayın uyarısı

gaxxi, 09 Mart 2011, No comments
Categories: Emeklilik Hesabı

Destek Primi Bir Gün Mutlaka Karşınıza Çıkar Af Fırsatını Kaçırmayın

Soru: Ben 1991 yılında SSK’dan emekli oldum. 1992 ile 2007 yılları arasında bir işyeri çalıştırdım ve tüm vergi borçlarımı kapattım. Ancak benimle aynı statüde olan bir arkadaşımın Sosyal Güvenlik Destek Primi adı altında 2003 yılından 2008 yılına kadar 8.000 TL civarında borcu çıkmış. sosyal güvenlik destek primini ben de yatırmadım. 1 Mart 2011 tarihinde SGK’ya gidip durumu anlattım. Ama bana borcumun bulunmadığı söylendi. Torba Yasadaki afla ödemek istemiştim. Şimdi ben ne yapmalıyım? Bu borç şimdi yok. Ama ileride karşıma çıkabilir mi? Fatih BÖLÜKBAŞI

Cevap: Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) kayıtlarını elektronik ortama aktardıkça, sizin gibi destek primi yükümlülüğünü yerine getirmeyenleri tespit ediyor. Geçişe yönelik destek primi gecikme cezası ve gecikme zammını istiyor. Bu açıdan sosyal güvenlik destek primi borcunuz bir gün karşınıza çıkar. 25 Şubat 2011 tarihinde yürürlüğe konan kamuoyunda af kanunu olarak tanımlanan 6111 sayılı Yasa, destek primi borçlularına da borçlarını yasa kapsamında ödeme avantajı sağlıyor. Destek priminizi af kanunundan yararlanarak ödemek için, şu şekilde işlem yapacaksınız.
â–º 30 Nisan 2011’e kadar yazılı başvuru yaparak destek primi tescilinizin yapılmasını ve hesaplanan prim borcunuzun af kapsamında ödenmesini talep edeceksiniz.
â–º Hesaplanan destek primi borcunuzun aslı ile,
â–º Destek priminin ödeme tarihinden af kanununun yayımlandığı 25 Şubat 2011 tarihine kadar gecen süre için enflasyon oranında hesaplanacak olan gecikme zammını,
â–º 30 Haziran 2011 tarihine kadar ödemeniz halinde başka bedel ödemeden, iki ayda bir taksit olmak üzere 12 ayda 6 eşit taksitte ödemeniz halinde yüzde 5; 18 ayda 9 eşit taksitte ödemeniz halinde yüzde 7; 24 ayda 12 eşit taksitte ödemeniz halinde yüzde 10; 36 ayda 18 eşit taksitte ödemeniz halinde yüzde 15 gecikme faiziyle birlikte ödemeniz halinde destek primi borcuna işletilen gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecek. Yani sinecek. Ekrem SARISU – POSTA
 1. Odalara aidat borçları olanlar yeni aftan nasıl yararlanacak? 2. 1984 sigorta başlangıcım var ne zaman emekli olurum? 3. Hem kendi maaşımızı hem de dul maaşını birlikte alabilir miyiz? 4. Torba yasaya göre ne zaman emekli olabilirim? 5. Konuttan alınan ve kaç lirayı aşan kira beyan edilecek? 6. Kaç yaşında emekli olabilirim? 7. Vergi affından yararlanmak için nereye başvuru yapılacak? 8. Özel usulsüzlük cezasının silinecek kısmı hk. 9. SSK’ya prim ödesem benim için daha iyi olur mu? 10. Ne zaman emekli olabilirim? 11. İş yerinden ayrılırken nasıl tazminat alabilirim? 12. Yaş haddinden 3600 günle emeklilik hk. 13. Bağ-Kur ödüyorum SSK’ya geçsem nasıl emekli olurum? 14. Emekli bayanlar SSK’dan yetim aylığı alabilir mi? 15. Erken doğum yapan kadına yeni bir hak var mı? 16. Torbadan sigortaya borçlanma hakkı çıktı mı? 17. Kesinlemiş vergi usulsüzlük cezasının yüzde kaçı siliniyor? 18. 1997-98-99 vergi mükellefiyim nasıl emekli olabilirim? 19. SSK girişim 1 Ekim 1985 tarihidir ne zaman emekli olabilirim?


Sosyal Güvenlik Destek Primi borcu olanlara affı kaçırmayın uyarısı

Bir önceki yazımız olan Yabancı Ülkelerdeki Türk Sosyal Güvenlik Kuruluşlarının Adres Ve Telefon Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist