Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Resen alınan idari para cezaları ve primler çıkarılacak af yasasına göre silinecek mi?

Af Kanunu prim borcunun aslında indirim yapmıyor

Soru: Resen alınan idari para cezaları ve primler çıkarılacak af yasasına göre silinecek mi? Ödenecek mi? Faik ÖZKAN

Cevap:

TBMM sinde görüşmeleri devam eden kamuoyundaki bilinen adıyla “af yasa tasarısı” ile prim borçlarının aslından bir silme söz konusu değil. Af Kapsamın da olan 30 Haziran 2010 tarihinden önceki aylara ilişkin prim borcuna işletilen gecikme cezası ve zammı siliniyor. Yerine vade tarihinden, af kanunun yayımlandığı tarihe kadar enflasyon oranında gecikme zammı hesaplanıyor. 31 Temmuz 2010 tarihinden önceki döneme ilişkin olup, tahakkuk ettirildiği halde af kanunun yayımlandığı tarihe kadar ödenmemiş olan idari para cezalarının yüzde 50 si ile, işletilen gecikme cezası ve zammı siliniyor. Prim aslı gibi vade tarihinden af kanunun yayımlandığı tarihe kadar enflasyon oranında gecikme zammı hesaplanıyor. Ayrıca, belirtilen şekilde hesaplanan borcun: ikişer aylık dönemlerde 12 ayda 6 eşit taksitte ödenmesi halinde yüzde 5, 18 ayda 9 eşit taksitte ödenmesi halinde yüzde 7, 24 ayda 12 eşit taksitte ödenmesi halinde yüzde 10 ve 36 ayda 18 eşit taksitte ödenmesi halinde yüzde 15 faiz uygulanacaktır.

Ekrem SARISU – POSTA
Resen alınan idari para cezaları ve primler çıkarılacak af yasasına göre silinecek mi?

Bir önceki yazımız olan Babam hangi kanuna göre nasıl ve ne zaman emekli olabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Resen alınan idari para cezaları ve primler çıkarılacak af yasasına göre silinecek mi?

  1. orhan dirik

    karayollarınında idari para cezalarınında torba yasasından yararlanarak silinmesini istiyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>