Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Ödenmemiş prim borçlarını dışarıdan ödeyip emekliliğe hak kazanabilir miyim?

Tags: ,

3600 günle 58 yaşın dolmasını beklemeniz gerek

Soru: 3 Haziran l962 doğumluyum. l986 yılında sigortalı oldum. l99l yılına kadar primlerim ödenerek çalışmaya devam ettim. 1991 yılında doğum nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldım. Yani toplam 2176 gün prim ödemem var. Öğrenmek istediğim, ödenmemiş prim borçlarını dışarıdan ödeyip emekliliğe hak kazanabilir miyim?
Soney KAVİ

Cevap: Sosyal güvenlik mevzuatımızda geride kalan primi ödenmemiş günleri toplu prim ödeyerek kazanma usulü yok. Maalesef geriye yönelik borçlanma yaparak gün kazanamazsınız. Ancak, 1991 deki doğumunuzdan sonraki iki yılda prim ödememişseniz (sorunuzdan ödemediğiniz anlaşılıyor) doğum borçlanması yaparak 720 gün kazanabilirsiniz.
Emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5150 gün prim ödeme ve 43 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum borçlanmasından sonra 2254 gün daha prim ödeyerek, toplam prim ödemenizi 5150 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
Ayrıca, doğum borçlanması yaptıktan sonra 704 gün daha prim ödeyerek toplam prim ödemenizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 3 Haziran 2020 de yaş haddinden emekli olmanızda mümkün.

Ekrem SARISU – POSTA
Ödenmemiş prim borçlarını dışarıdan ödeyip emekliliğe hak kazanabilir miyim?

0 thoughts on “Ödenmemiş prim borçlarını dışarıdan ödeyip emekliliğe hak kazanabilir miyim?

 1. özlem yalçın

  MERHABA
  Babamın emekliliği ile ilgili soruma cevap verirseniz çok sevinirim.Babam 15.09.1954 doğumlu,22.09.1999 sigorta başlangıç tarihi ve 1901 primi var.Bu bilgiler ışığında dışarıdan prim ödeyerek nasıl ve hangi ödemeler yapıldıktan sonra emekli olabilir.cevap verirseniz çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

 2. ayşe mutlu

  benim ssk dan 1779 gün prim ödemem var.1993 yılından itibren ssk lıyım.ne kadar ücret ödeyerek yarım emekli olabilirim.yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkür ederim

 3. sezen yörgün

  benim ablam 01.04.2010 tarihinde eşi tarafından öldürüldü ve ablam çalışan ssklıydı.ablamın suan 3 yasında bir oglu var ve saglık güvencesi ve ablamdan maas alamıyor.ablamın 1524 gün çalışmışlığı var fakat yoplam 5 yıllık sigortalı olma şartı varmış ve 3 ay eksık kalıyor.yani yigenim maass alamıyor.bunun için neyapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız çok mutlu olucam.birde ablam daha önce bir iş yerinde sigortasız çalışmıstı oraya pirimi ödenmemiş iş günü tespit davası açarsak bu sorun çözülürmü o iş yeri suan isim deeğistirdi dava açılabilirmi yardımlarınızı bekliyorum..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>