SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Mavi kartlılar Türkiye’den nasıl emekli olabilir?

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın

Mavi kartlılar dava açıp borçlanarak emekli olabilir

Türk vatandaşlığından izinli olarak çıkıp başka bir ülke vatandaşlığına geçenlere Türkiye’deki haklarını kullanmaları için “mavi kart” verilir. SGK bunlara yurtdışı borçlanması ile emeklilik hakkı tanımaz. Ancak dava açarsanız borçlanıp emekli olabilirsiniz.

Avusturya vatandaşıyım. “Mavi kart”ım var. 12.03.1951 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1971’in ocak ayı. Yurtdışına gitmeden önce, Türkiye’de Emekli Sandığı’na bağlı memur olarak 7 yıl 5 ay 15 günlük çalışma sürem vardı. Türkiye’ye döndükten sonra 3.5 yıl, yani 1260 gün (sizin tavsiyeniz üzerine) sigortalı olarak çalıştım. Daha önceki Emekli Sandığı’na bağlı çalıştığım süreleri 3600 güne tamamladım ve Antalya Bölge SGK’ya, 29.11.2010 tarihinde emeklilik başvurusunda bulundum. Antalya SGK’nın bana verdiği cevap yazısında emeklilik talebimin reddedildiği belirtilip aynen şöyle denilmektedir: ‘’İlgili tahsis talebinize istinaden dosyanızın tetkikinde; İçişleri Bakanlığı’nın 2004/08 sayılı kararı gereği 27.12.2004 tarihinde Türk vatandaşlığından çıktığınız tespit edildiği için aylık bağlama talebiniz reddedilmiştir. Bilgi edinilmesini rica ederim.’’
“Türkiye’ye döndüğümde mavi kartlı biri olarak (Avusturya vatandaşı olarak) emekli olabilir miyim?” diye size sorduğumda,
‘’…Yabancı ülke vatandaşı olmanız SSK’dan emekli olmanıza engel değildir ve bahsettiğiniz şekilde SSK’lı bir işe girip en az 1080 gün (3 tam yıl) çalıştıktan sonra SSK’ya isteğe bağlı olarak ödemeye başlayabilirsiniz’’ demiştiniz. Ben isteğe bağlı ödeme yerine eski çalıştığım süreyi ihya ettim. Size sormak istediğim konular:
a) Yabancı uyruklu (mavi kart sahibi) ve yaş, sigortalılık süresi dolmuş, 3600 günü tamamlamış birisi olarak bugün emekli olabilir miyim? Yasalar bu duruma olanak vermekte midir, vermiyorsa hangi yasa veya genelge uyarıncadır?
b) İş mahkemesine başvurmalı mıyım? Vedat Savaş
En baştan hemen belirteyim; anlattığınız duruma göre Antalya SGK İl Müdürlüğü hatalı işlem yapmış. SSK ve Bağ-Kur’dan emeklilikte Türk vatandaşlığı şartı yoktur. Sadece Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu gereğince yabancıların emekli olmak hakkı yoktu, şimdi 5510 Sayılı Kanun’la o da değişti. Bu sebeple, Antalya SGK İl Müdürlüğü’nün ret kararını iş mahkemesinde dava ederseniz kazanır, başvuru tarihinden itibaren emekli edilir ve birikmişlerinizi de alırsınız. İsterseniz açacağınız davanız konusunda da size yardımcı olurum. Zira sizin emekliliğinize engel ne yasa var ne de genelge.

YARGITAY’IN VERDİĞİ KARARLAR DA VAR
Yargıtay 10’uncu Hukuk Dairesi’nin bu konuda çok sayıda kararı var ama ders gibi olanı 2008/18641 Esas ve 2009/13146 Sayılı 14.07.2009 günlü kararıdır. Kararın 4’üncü sayfasındaki hükümde şöyle deniliyor:
“…Davacının, Türk vatandaşlığını haiz olmadığı 26.08.1999 tarihinden sonraki dönemleri borçlanamayacağına ilişkin mahkemenin kabulü yerinde ise de; Türk vatandaşlığından izinle çıkan ve borçlanma talep tarihinde Türk vatandaşlığını haiz olmayan davacının, Türk vatandaşlığından izinle çıkmadan önce yurtdışında gerçekleşen çalışma sürelerine ilişkin borçlanma hakkının, Türk Vatandaşlık Kanunu ile kazanılmış hak sayılarak korunduğu gözetilerek, anılan süreye ilişkin borçlanma isteğinin kabulüne karar verilmesi gerektiği gözetilmeksizin, yazılı şekilde karar verilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir. O halde, davacı vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.”

SGK’nın cevabı tam olarak doğru değil
Sosyal Güvenlik Kurumu, mavi kartlıla yurtdışında çalıştıkları süreleri borçlanmak istediklerinde kabul etmiyor. 3201 Sayılı Kanun’u dayanak gösterip “Sadece Türk vatandaşı olarak geçmiş çalışma sürelerini, Türk vatandaşı iken başvurursanız kabul ederim” diyor. Ancak bu cevap yarım yanlıştır. Evet, yurtdışında Türk vatandaşı olarak geçmiş süreleri borçlandırması yasal ama borçlanma başvurusu yapıldığında Türk vatandaşı olmanız gerekmez, mavi kartlı olmanız yeterlidir.

Gazete Haber Türk – Ali Tezel
Mavi kartlılar Türkiye'den nasıl emekli olabilir?

Comments

No Responses, Leave a Reply
 1. HASAN TOKA
  08 Mart 2011, 14:15

  bu bizim dogal hakimizdir bu dogal olan mavi kartlilat olarak ikinci bir sinif insani olmak istemiyoruz.
  alman makamlarda sormuz oldugum durumda bizim de türkiyede emekli olma hakimiz vardir Türkiye ile almanya arasinda yapilan sosyal anlasmalarda boyle bir
  anlasma yapilmistir türkiyede izin ile vatandasligini kaybetmis türkiyeli emekciler mavi kartla turkiyede emekli olmalari gerekiyor diyorlar.

 2. aykut öztürk
  06 Mayıs 2011, 14:18

  merhabalar benim düsüncem mavi kart ta saib olan vatandaslar mahkemeye cikmadan , dava acmadan yani vatandasin sorununu zora sokmadan emeklilik dilekcesi kabul edilmesini diliyorum . zira eyerki yasa da bi engel yoksa ssk simdiki adiyla ( sgk ) ne sebepten ise ´de dilekceler e red cevabi veriyor anlamis degilim .

 3. nasreen
  02 Haziran 2011, 23:52

  merhaba bende mavi kartliyim turkiyede universitede okumak icin cikmistim fakat turkiyede calismaya karar verdim simdi bir iste calismam icin tekrar turk vatandasligimi almam gerekmi yoksa mavi kart ile calisabiliyormuyum. yani mavi kart ile isverenler sigorta yaptiriyormu yoksa tekrardan tc vatandasligi almam gerekmi?

 4. Cafer Tastekin
  19 Haziran 2011, 07:59

  Merhabalar,
  Almanyanin cifte vatandasligi kabul etmedigi icin bize Devletimiz tarafindan bir cözüm olarak mavi kart adi altinda secme ve secilme disindaki haklarimizin korunmasi icin bir belge verildi.Simdi kelime oyunuyla Türkiyeden emekli olma hakkimiz elimizden aliniyor, oysa Türkiye ciftevatandasligi kabul ediyor, Almanya cifte vatandasligi kabul etseydi cifte vatandas olacaktik, SGK 3201 Sayılı Kanun’u dayanak gösterip “Sadece Türk vatandaşı olarak geçmiş çalışma sürelerini, Türk vatandaşı iken başvurursanız kabul ederim” diyor ise, Devletin baska bir kurumu Vatandasliktan cikis izni verirken vatandasa,kazanilmis bireysel haklarinin verdigigi hizmetlerinin, nasil ve ne zamana kadar ne sekilde kullanilmasini hatirlatilmasi gerekirdi.
  Allaha sükürler olsun ki Türkiye Cumhuriyeti bir cadir Devleti deyildir.Kanun koyucularin veya uyguluyucularin gözünden kactigi malum, bizim bu maduriyetimizin giderilmesini ve istenmeden yapilan bu yanlisligin Devletin yöneticilerinin telafi etmesini temenni ediyorum.Türkiyeyi seviyorum.

 5. ayse peters
  17 Ekim 2011, 11:03

  merhabalar bende mavikart madurlarından ve herzamanki gibi heryerde malüm sorunlarımız malesef bitmiyor bizenerdeyse 3cü sınıf muamelesi yapılmaktadır ve 14 yıldır bu sıkıntıyı yaşamaktayım lütfen artık bizede bir çözüm bulunsun yeni yasa çıktı denıldı fakat ne zaman acaba yürürlüğe girecektır bızı aydınlatırlarsa seviniriz SAYGILAR

 6. Dogan Kayik
  27 Mayıs 2012, 20:23

  Ben Dogan Kayik .Turkiyeden Sigorta baslangicim,22.09.1981. 8 Gun SSK Dan calismisligim var.Dogum tarihim 27.04.1964. 06.2002 den Alman vatandasi oldum. Ve hemen mavi Kart aldim .Sigorta cetvelinde Turk vatandasi olarak gecen sure 172 ay gozukuyor.06.2002den sonra Kendi Isegrim var.Ben Borlands yoluyla emekli olabilirmiyim?Ne kadar para Ödemen gerekir?Kac para aylik alirim? Sayin basbakanimiz istedigi katarrartig Anima aliyor.Biz mavi kartli magdurlarin durumuna,da Bir El atsa cok Memnun oluruz.saglicakla kalin.

 7. ali topluöz
  16 Haziran 2012, 01:54

  efendim dier arkadaslara katiliyorum mavi kartla ilgili sorunlarin cözülmesini diliyorum biliyorum hepimizin kalbi bir ben ali topluöz avusturyadan umarim bir an önce bu sorunlar cozülür sorular aydinlik bulur
  su andaki enson kanuni mavi kartla ilgili bizleri aydinlatirsaniz hepimiz seviniriz

 8. Nadir Caliskan
  01 Ağustos 2012, 01:04

  Ben de almayadan mavikart maduruyum. 1967 dogumluyum. ilk sigortali calismam Türkiyede emekli sandigina bagli olarak Subat 1986-1989 nisan. 1989 dan beri Almanyadayim. 2004 Mart´tan beri TC `den izinli alman vatandasiyim. Mavi kartim var ve tekrer TC vatandasligina gecerek, TR`den emekli olmak istiyorum.
  Ancak 2004 den beri 8 yil kaybim var. Tekrar TC vatandasligina gecersem bu kayip ortadan kalkiyormu?
  Sayet kalkiyorsa bir kanun cikartilarak benim gibi madurlarin önü acilsa da ülkemize döviz girse bizde emekli olsak iyi olmazmi? Bu konuya bir an önce el atilmasini rica ediyorum.

 9. Murat Akkaymak
  05 Ağustos 2012, 18:08

  Mavikartla türkiyeden emekli olabilmek icin yurd disinda türkvatandasi olarak kac yil sigortalilik süresi olmasi lazim.

 10. Hasan Özen
  05 Ağustos 2012, 22:32

  Merhabalar Hasan Özen
  Benim Türkiyede 1800 gün calismisligim var 1983-88
  Mavi Karliyim borclanarak mahkemeye verip emekli olursam, Almanyada calismaya devam etmek suretiyle
  Türkiyeden emekli maasi alabilirmiyim?
  Araci bir Firma bana %15 kesintiyle maas alabilecegimi söylüyorlar asli varmi ? Simdiden Tesekkürler.

 11. Zeynep Eyvazo
  16 Ağustos 2012, 16:40

  Merhabalar ben Zeynep (dogum tarihim 01.12.1958) ve Avusturyada yasiyorum, Avusturya vatandasiyim, avusturyaya 1977 de geldim. Türkiyeden (para yatirip = sanirim ona bakur deniyor) emekli olmak istiyorum. Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim: bir kac tane sorum olacakti bununla ilgili:
  1. Ne kadar para yatirmaliyim ben, emekli olabilmek icin?
  2. Avusturya vatandasi olarakta türkiyeden emekli olabilirmiyim?
  Baska bir alternativ varmi?
  bu sorulara yanit verirseniz cok memnun olurum

 12. kadir Beker
  12 Kasım 2012, 00:56

  bende malesef mavi kart maduruyum yetkilileri bir an önce sagduyuya davet ediyorum lütfen bu yanlis uygulamadan vazgecip bizede emeklilik hakini vermelerini rica ediyorum
  not:biz vatan hainidegiliz sizin izninizle ve sizlerin vaadleriyle uyrugumuzu degistirdik ama malesef bizi cezalandiriyorsunuz.

Leave a Reply:

Name

Mail (hidden)

Website

Yeni SGK Emeklilik Haberlerini Almak İçin Abone Olun!

E-mail adresini ekle:

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın