Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Malulen emeklilik ile yaşlılıktan emeklilik arasında maaş ve sosyal haklar yönünden ne gibi farklar vardır?

Başlangıçta rahatsızlığı olan malulen emekli olamaz

Soru: Sigorta başlangıç tarihim 1986 dır. 1982 gün SSK ya, 1302 günde Bağ-Kura prim ödemem var. Yüzde 80 sağlık kurulu raporum olduğundan, malulen emekli olmak için başvurdum. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ilk defa sigortalı olduğum tarihten önce rahatsızlığım olduğunu belirterek, malulen emekli olmayacağımı bildirdiler. Görüştüğümde verilen karara itiraz edebileceğimi belirttiler ayrıca, 15 yıl prim ödeme ve 3600 gün prim şartlarıyla yaşlılık sigortasından emekli olacağımı bildirdi. Ancak, rahatsızlığımın ortaya çıkış tarihi 1996 dır. Burada ciddi bir rahatsızlık var. Bu durumda ne yapabilirim? Nasıl emekli olurum? Malul emeklisi ile yaşlılıktan emeklilik arasında maaş, sosyal haklar yönünden ne gibi farklar var?

Recep ŞAHİNOL

Cevap: İlk defa sigortalı olunduğu tarihde rahatsızlığı ve hastalığı olanlar malulen emekli olamıyor. Bazı rahatsızlıklar doğuştan olabiliyor. Sigortalı rahatsız olduğunun yıllar sonra farkına varabiliyor. Her ne kadar rahatsızlığınız 1996 da ortaya çıkmışsa da, SGK nin sağlık kurulu rahatsızlığınızın sigorta başlangıç tarihinden önce olduğunu tespit ederek emekli etmemiş. Doktorlar hastalığın cinsine göre, ne zamandan beri var olduğunu tespit edebiliyor. Verilen karara tabi ki itiraz etme ve itirazdan da sonuç alamazsanız, dava açma hakkınız var. Ancak, gerek itiraz gerekse dava açmada, yine tam teşekküllü bir hastanede incelemeye tabi tutularak, rahatsızlığınızın başlangıç tarihi tespit edilecek. Öncelikle özel doktorunuzla görüşüp, rahatsızlığınızın başlangıç tarihi konusunda bilgi edindikten sonra, itiraz ve dava yoluna başvurmanızda yarar var.
Kurumun belirttiği gibi, ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte malul derecesinde rahatsız olduğunuzdan, emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. 316 gün daha prim ödeyerek, toplam prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik durumunuzu bildirmemişsiniz. Şayet askerlik yapmışsanız, askerlik sürenizin 316 günü borçlanarak, hemen de emekli olabilirsiniz. Nasıl emekli olursanız olun, sosyal haklarınız ve taban aylık uygulaması nedeniyle alacağınız aylık aynı olur.

Ekrem SARISU – POSTA
 Malulen emeklilik ile yaşlılıktan emeklilik arasında maaş ve sosyal haklar yönünden ne gibi farklar vardır?

Bir önceki yazımız olan Emeklilik tarihimi hesaplamanızı rica ediyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Malulen emeklilik ile yaşlılıktan emeklilik arasında maaş ve sosyal haklar yönünden ne gibi farklar vardır?

  1. Halil ASLANCI

    Merhaba Ekrem Bey. Babam 1944 doğumlu SSK başlangıç 1976 toplam prim gün sayısı ssk=810 İsteğe bağlı bağkur=438 Askerliğide borçlanmamış, halen çalışıyor ancak yaş itibarı ile çalışma durumu kalmadı sayılır. babam yaşlılıktan nasıl emekli olabilir şu an 68 yaşında.

  2. hayriye öğüüt

    1991 yılında 3600iş günü tamamlanıp 100de100 göz bozukluğundan emekli olduk.şuan aldığım maaş 720tl.normal emeklilerden bi ayrıcalık hakkım varmı.bazı mamulen emekli oln vatandaşlar elektrik ve su faturalarını indirimli ödüyorlar.bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim

  3. NECLA EROĞLU

    EŞİM 1984 YILI 8 AYIN 6 SINDA SİGORTA BAŞLANGICI VAR 1994 YILINDA APANDİS AMELİYATI OLDU 1996 DA BEL FITIĞI AMELİYATI OLDU 2006 DA DA SKLORA DERMA HASTASI OLUP CERRAHPAŞA ROMOTOLOJİ BÖLÜMÜNDE TEDAVİ GÖRMEKTEDİR 2006 NIN 9 CU AYINDAN BERİ İSTİRAHATLI OLUP HALEN İSTİRAHATİ DEVAM ETMEKTEDİR 2 DEFA SSK SAĞLIK KURULUNA MALULEN EMEKLİLİK İÇİN BAŞ VURULDU AMA NEYAZIKKİ ANKARA SAĞLIK KURULU EMEKLİLİĞİ ONOYLAMADI ÇALIŞMASI MÜMKÜN DEĞİL CİĞERLERDE NÖDÜLLER VAR DEVAMLI TAKİPTE SIK SIK ACİLE GİDİYORUZ ONLARIN BİZİM YAPABİLECEĞİMİZ BİRŞEY YOK DİYORLAR EŞİMİN 4600 İŞ GÜNÜNÜ DOLDURMUŞ EMEKLİ OLMA ŞANSI NEDİR 4 YILI AŞKINDIR ÇALIŞAMIYOR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>