SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Malulen emeklilik ile yaşlılıktan emeklilik arasında maaş ve sosyal haklar yönünden ne gibi farklar vardır?

gaxxi, 17 Kasım 2010, No comments
Categories: Malülen Emeklilik

Başlangıçta rahatsızlığı olan malulen emekli olamaz

Soru: Sigorta başlangıç tarihim 1986 dır. 1982 gün SSK ya, 1302 günde Bağ-Kura prim ödemem var. Yüzde 80 sağlık kurulu raporum olduğundan, malulen emekli olmak için başvurdum. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ilk defa sigortalı olduğum tarihten önce rahatsızlığım olduğunu belirterek, malulen emekli olmayacağımı bildirdiler. Görüştüğümde verilen karara itiraz edebileceğimi belirttiler ayrıca, 15 yıl prim ödeme ve 3600 gün prim şartlarıyla yaşlılık sigortasından emekli olacağımı bildirdi. Ancak, rahatsızlığımın ortaya çıkış tarihi 1996 dır. Burada ciddi bir rahatsızlık var. Bu durumda ne yapabilirim? Nasıl emekli olurum? Malul emeklisi ile yaşlılıktan emeklilik arasında maaş, sosyal haklar yönünden ne gibi farklar var?

Recep ŞAHİNOL

Cevap: İlk defa sigortalı olunduğu tarihde rahatsızlığı ve hastalığı olanlar malulen emekli olamıyor. Bazı rahatsızlıklar doğuştan olabiliyor. Sigortalı rahatsız olduğunun yıllar sonra farkına varabiliyor. Her ne kadar rahatsızlığınız 1996 da ortaya çıkmışsa da, SGK nin sağlık kurulu rahatsızlığınızın sigorta başlangıç tarihinden önce olduğunu tespit ederek emekli etmemiş. Doktorlar hastalığın cinsine göre, ne zamandan beri var olduğunu tespit edebiliyor. Verilen karara tabi ki itiraz etme ve itirazdan da sonuç alamazsanız, dava açma hakkınız var. Ancak, gerek itiraz gerekse dava açmada, yine tam teşekküllü bir hastanede incelemeye tabi tutularak, rahatsızlığınızın başlangıç tarihi tespit edilecek. Öncelikle özel doktorunuzla görüşüp, rahatsızlığınızın başlangıç tarihi konusunda bilgi edindikten sonra, itiraz ve dava yoluna başvurmanızda yarar var.
Kurumun belirttiği gibi, ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte malul derecesinde rahatsız olduğunuzdan, emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. 316 gün daha prim ödeyerek, toplam prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik durumunuzu bildirmemişsiniz. Şayet askerlik yapmışsanız, askerlik sürenizin 316 günü borçlanarak, hemen de emekli olabilirsiniz. Nasıl emekli olursanız olun, sosyal haklarınız ve taban aylık uygulaması nedeniyle alacağınız aylık aynı olur.

Ekrem SARISU – POSTA
 Malulen emeklilik ile yaşlılıktan emeklilik arasında maaş ve sosyal haklar yönünden ne gibi farklar vardır?

Bir önceki yazımız olan Emeklilik tarihimi hesaplamanızı rica ediyorum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist