SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması halinde neler yapmak gerekiyor?

gaxxi, 15 Haziran 2011, No comments
Categories: Sezgin ÖZCAN

Kimliğiniz kaybolursa…

Unutma, çalınma gibi nedenlerle kimlik kaybolduğunda beklenmedik olaylarla karşılaşabilirsiniz. Kimliğini unutan ya da kaybedenler genellikle, iki türlü davranışta bulunuyorlar. Birinci davranış şekli, ‘nasıl olsa bir yerlerden çıkar’ diye düşünüp eylemsiz kalınması.

Biz bu davranışa ‘geniş olam gam zamanı değildir’ tarzı diyoruz.

İkinci davranış şekli ise ‘bir ara yenisini çıkartırız’ düşüncesiyle ifade edilen ‘öteleme’ veya ‘sallama’ tarzı. Kuşkusuz, anında gerekli işlemlerin yapılması yönünde düşünceye sahip olup bu yönde hareket eden ‘pimpirikli’ kişiler de var. Hangi davranışın doğru olduğuna geçmeden önce kimlik kaybının ortaya çıkarabileceği risklerden söz edeceğiz.

RİSKLER
Çalınan veya kaybolan kimliğin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda; ele geçirilen bu kimlikle şirket kuruluyor, vergi dairesine mükellefiyet tesis ettiriliyor, sahte fatura düzenleniyor, şirket adına çek koçanı alınıp kullanılıyor.
Sonra da dolandırıcılar ortadan kayboluyor. Yıllar sonra vergi borçları ve karşılıksız çeklerden dolayı hacizler, hapisler söz konusu olabiliyor. Kimliğini kaybeden de durumu, hakkında açılan davalar nedeniyle mahkemeden gelen yazıları görünce öğrenebiliyor…

Bu tür risklerle karşılaşmamak için kimlik kaybolduğunda derhal bir şeyler yapılması gerektiği açık. Bir yandan günlük yaşamın ortaya çıkardığı zaman sorunu diğer yandan da yol yordam bilinmemesi, kimliği kaybolanların istemeden de olsa bu riskleri almasına sebep olabiliyor.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?
Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması halinde, nüfus müdürlüğüne kayıp/çalıntı bildirimi yapılması gerekiyor. Kayıp/çalıntı bildirimi ile birlikte yeni nüfus cüzdanı talepleri, yerleşim yerinin (veya varsa diğer adresin) bulunduğu nüfus müdürlüğüne yapılır. Bu durumda çalıştığınız resmi kurum yetkilisi veya yerleşim yeri ya da diğer adres muhtarlığı tarafından düzenlenmiş nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edilmesi yeterlidir. Yurtdışında ise dış temsilciliklerimiz tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi ile nüfus cüzdanı verilir.

Kaybedilen nüfus cüzdanları ile ilgili olarak gazeteye ilan vermek ve emniyet makamlarına bildirimde bulunmak ise zorunlu değil. Kaybedilen nüfus cüzdanının yerine yeni nüfus cüzdanı alındığında, kaybedilen nüfus cüzdanı hukuken geçersiz hale geliyor.

VERGİ YÖNÜNDEN TAM KORUMA VAR
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 5.3.2010 tarih ve 2010/1 sayılı Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesi’ne göre, vergi dairesine başvurarak mükellefiyet tesis ettirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki kişilerin;
TC kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin ibraz ettikleri nüfus cüzdanının, mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce MERNİS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kayıp veya çalıntı olup olmadığı sorgulanacak. Yapılan sorgulama sonucunda ibraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun tespit edilmesi halinde nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecek. İbraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne, fotokopisi de yine bir yazı ile emniyet müdürlüklerine gönderilecek.

Metin TAŞ & Sezgin ÖZCAN – AKŞAM
Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması halinde neler yapmak gerekiyor?


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist