Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması halinde neler yapmak gerekiyor?

Tags: , , ,

Kimliğiniz kaybolursa…

Unutma, çalınma gibi nedenlerle kimlik kaybolduğunda beklenmedik olaylarla karşılaşabilirsiniz. Kimliğini unutan ya da kaybedenler genellikle, iki türlü davranışta bulunuyorlar. Birinci davranış şekli, ‘nasıl olsa bir yerlerden çıkar’ diye düşünüp eylemsiz kalınması.

Biz bu davranışa ‘geniş olam gam zamanı değildir’ tarzı diyoruz.

İkinci davranış şekli ise ‘bir ara yenisini çıkartırız’ düşüncesiyle ifade edilen ‘öteleme’ veya ‘sallama’ tarzı. Kuşkusuz, anında gerekli işlemlerin yapılması yönünde düşünceye sahip olup bu yönde hareket eden ‘pimpirikli’ kişiler de var. Hangi davranışın doğru olduğuna geçmeden önce kimlik kaybının ortaya çıkarabileceği risklerden söz edeceğiz.

RİSKLER
Çalınan veya kaybolan kimliğin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda; ele geçirilen bu kimlikle şirket kuruluyor, vergi dairesine mükellefiyet tesis ettiriliyor, sahte fatura düzenleniyor, şirket adına çek koçanı alınıp kullanılıyor.
Sonra da dolandırıcılar ortadan kayboluyor. Yıllar sonra vergi borçları ve karşılıksız çeklerden dolayı hacizler, hapisler söz konusu olabiliyor. Kimliğini kaybeden de durumu, hakkında açılan davalar nedeniyle mahkemeden gelen yazıları görünce öğrenebiliyor…

Bu tür risklerle karşılaşmamak için kimlik kaybolduğunda derhal bir şeyler yapılması gerektiği açık. Bir yandan günlük yaşamın ortaya çıkardığı zaman sorunu diğer yandan da yol yordam bilinmemesi, kimliği kaybolanların istemeden de olsa bu riskleri almasına sebep olabiliyor.

NE YAPILMASI GEREKİYOR?
Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması halinde, nüfus müdürlüğüne kayıp/çalıntı bildirimi yapılması gerekiyor. Kayıp/çalıntı bildirimi ile birlikte yeni nüfus cüzdanı talepleri, yerleşim yerinin (veya varsa diğer adresin) bulunduğu nüfus müdürlüğüne yapılır. Bu durumda çalıştığınız resmi kurum yetkilisi veya yerleşim yeri ya da diğer adres muhtarlığı tarafından düzenlenmiş nüfus cüzdanı talep belgesi ibraz edilmesi yeterlidir. Yurtdışında ise dış temsilciliklerimiz tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı talep belgesi ile nüfus cüzdanı verilir.

Kaybedilen nüfus cüzdanları ile ilgili olarak gazeteye ilan vermek ve emniyet makamlarına bildirimde bulunmak ise zorunlu değil. Kaybedilen nüfus cüzdanının yerine yeni nüfus cüzdanı alındığında, kaybedilen nüfus cüzdanı hukuken geçersiz hale geliyor.

VERGİ YÖNÜNDEN TAM KORUMA VAR
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 5.3.2010 tarih ve 2010/1 sayılı Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesi’ne göre, vergi dairesine başvurarak mükellefiyet tesis ettirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti uyruğundaki kişilerin;
TC kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin ibraz ettikleri nüfus cüzdanının, mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce MERNİS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kayıp veya çalıntı olup olmadığı sorgulanacak. Yapılan sorgulama sonucunda ibraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun tespit edilmesi halinde nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecek. İbraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne, fotokopisi de yine bir yazı ile emniyet müdürlüklerine gönderilecek.

Metin TAŞ & Sezgin ÖZCAN – AKŞAM
Kimliğin kaybedilmesi veya çalınması halinde neler yapmak gerekiyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>