SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Kimler 65 Yaşında Emekli Olacak?

gaxxi, 26 Kasım 2010, No comments
Categories: Soru Cevap

Kimler 65 Yaşında Emekli Olacak

Bilindiği üzere; 1.10.2008 tarihinde tamamen yürürlüğe giren 5510 sayılı SSGSS Kanununda en çok eleştirilen hususlardan birisi de emekli olmak için aranan yaş şartının 65 yaşına çekilmesi hususuydu. Ancak bu eleştirilen yaş hususu kamuoyu tarafından yanlış anlaşılmış, sanki mevcut çalışanların emeklilik yaşları 65 yaşına öteleniyormuş gibi değerlendirilmişti. Bu sebeple “mezarda emekli olmak istemiyoruz” şeklinde eylemler yapılmıştı.

Bu yazımızda; bu eleştirilen haklı olup olmadığı durumunu, gerçekten emeklilik yaşı 65 oldu mu? Mevcut çalışanlar bu yaş şartından etkilenecek mi? Gibi soruların cevaplarına göre izah edeceğim.

30 Nisan 2008 tarihi milat oldu.

5510 sayılı SSGSS Kanununda emekli olma şartları yönünden bazı değişiklikler olduğu doğrudur. Bu değişikliklere değinmeden önce, bu değişiklikler kazanılmış (müktesep) hakları yok sayacak, kaldıracak nitelikte olmadığını hemen belirtelim. Zaten hukuk devletinde böyle bir şeyin olması da söz konusu olamaz.

Peki bu değişiklik kimleri ilgilendiriyor? Kanuna göre; ilk defa 30/04/2008 tarihinden sonra sigortalı olacaklar, prim gün ve yaş şartındaki değişikliğe göre emekli olacaklardır. Hatırlarsınız bebek sigortalılar da bu tarihten önce türemişti. Anneler, babalar 5 yaşına girmemiş çocuklarının 65 yaşında emekli olmaması için sigorta kuyruklarına girmişlerdi. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2009 yılı Ocak ayından beri yayımlanan Sosyal Güvenlik Dergisinde 2008 yılı nisan ayında yaşları 0 ila 17 arasında 493.026 çocuğun sigortalı olduğu belirtilmekte. Tabi bunların bazıları sahte sigortalılıktan dolayı SGK tarafından iptal edilmekte.

Milattan önce kim nasıl emekli olur(du)”¦

30/04/2008 tarihinden önce sigortalı olanlar mevcut kanunlara göre emekli olacaklardır. Buna göre;

08/09/1999 Tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanların SSK’dan, emekli olabilmeleri için 7000 gün prim ödemeleri, BAĞ-KUR ve EMEKLİ SANDIĞI’ndan emekli olabilmeleri için ise Kadınların 20, erkeklerin 25 tam yıl sigortalılık/iştirakçi sürelerini tamamlamaları ve yine kadınların 58, erkeklerin 60 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Ayrıca 08/09/1999 Tarihinden önce sigortalı olanlar ise 08/09/1999 Tarihindeki Kanun değişikliklerindeki kısmen etkilenmeleri için sigortalılık sürelerine göre prim gün ve yaş şartında kademelendirme şartlarına tabi tutulmuşlardır.

Bununla beraber üç kurumda da normal emeklilik şartlarını yerine getiremeyenlerin belli bir yaşa ulaşmış olmaları şartı ile yaştan emekli olabilme olanakları vardır.

Milattan sonra kim nasıl emekli olur”¦

Yeni dönemde ise; İlk defa reformun yürürlük (30/04/2008) tarihinden sonra sigortalı olacak erkekler için emeklilik yaşı 2036 yılına kadar 60, kadınlar için ise 58 olacaktır. Emeklilik yaşı 2036 yılından itibaren ise kademeli olarak artacak ve 2044 yılında erkekler için; 2048 yılında da kadınlar için 65’e ulaşacaktır. Reformdan sonra işe girenler için prim gün sayısı 4/a’lılar için 7200 gün, 4/b ve 4/c’liler için 9000 prim gün sayısı olarak uygulanacaktır. Bu şekilde belirtilen prim gün sayısı doldurulduğu anda geçerli olan yaş haddi esas alınarak sigortalılar yaşlılık aylığına hak kazanacaklardır.

Örneğin; 01/05/2008 tarihinde sigortalı olan bir erkek 20 yıl boyunca tam olarak 4/a’lı çalışması durumunda 7200 gün şartını 01/05/2028 tarihinde dolduracağı için, bu erkek sigortalı 01/05/2028 tarihinde geçerli olan 60 yaş şartına göre emekli olacaktır.

Ayrıca normal emeklilik şartlarını yerine getiremeyenlerin belli bir yaşa ulaşmış olmaları şartı ile kısmi emekli aylığından yararlanmaları da mümkün olup İlk defa reformun yürürlük (30/04/2008) tarihinden sonra sigortalı olacak çalışanların yaşlılık sigortasından kısmi aylığa hak kazanabilmeleri için söz konusu yaş hadlerine -65 yaşını geçmemek üzere- üç yıl eklenerek 2036 yılına kadar, kadınların 61 erkeklerin 63 yaşını doldurması ve en az 5400 gün prim ödemeleri gerekmektedir. 2036 yılından sonra ise yine 5400 gün prim ödeme sabit kalmakta ama yaş erkekler ve kadınlar için 1/1/2036’dan sonra kademeli olarak 1 yıl artarak 2044 yılında erkekler için; 2048 yılında da kadınlar için 65’e yükselecektir.

Örneğin; 01/05/2008 tarihinde sigortalı olan bir erkek 15 yıl boyunca tamamıyla 4/a’lı çalışması durumunda 5400 gün şartını 01/05/2028 tarihinde dolduracağı için, bu erkek sigortalı 01/05/2028 tarihinde geçerli olan 60 yaş şartına 3 yıl eklenerek bulunan 63 yaşında emekli olacaktır.
Sonuç olarak”¦

1- 30/04/2008 tarihinden önce sigortalı olanların emekli olmaları herhangi bir değişiklik olmamıştır.

2- 30/04/2008 tarihinden sonra sigortalı olanlardan emeklilik yaşı erkekler için 2044 yılında, kadınlar için ise 2048 yılında; 65 olacaktır.

Ersin UMDU
aktifhaber.com

Bir önceki yazımız olan Yeşil Kart Uygulaması Uzatıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Tags: , , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist