SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Kanser, radyoterapi ve diyaliz hastalarının SGK’dan taksi paralarını alabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

gaxxi, 09 Şubat 2011, No comments
Categories: SGK Haberleri

SGK hangi hastaların taksi parasını ödüyor?

Pazar günü yayınlanan makalemde, SGK’nın bazı hastalar için taksi paralarını ödediğini duyurmuştum. Aslında bu uygulama yeni değil. Yani yıllardır SGK tarafından bu ödeme yapılıyor. Fakat okurlarımdan gelen sorulardan anlaşıldı ki, bu haktan ve imkândan pek çok hastanın haberi yok. Biz de iki okurumuzun sorusunu esas alarak konuya biraz daha açıklık getirmiş olalım.

Soru: Merhaba Sadettin Bey, ben Ankara Üniversitesi Hastanesi’nde lösemi tedavisi gördüm ve 7 ay önce kemik iliği nakli oldum. Yaklaşık 3 yıldır raporluyum. Şimdi kontroller için sürekli hastaneye gitmek zorundayım ve kalabalık olduğundan dolayı toplu taşıma araçlarına binemiyorum. Ticari taksiyle gidiyorum. Kanaltürk ana haberde uzman olarak sizin isminiz verildi ve taksi masrafının SGK tarafından karşılandığını izledik. Benim böyle bir imkânım var mı, ne yapabilirim? SILA

Soru: Kanser, radyoterapi ve diyaliz hastaları ile ilgili yazınızdan Kanaltürk’te yapılan bir haberle haberim oldu. Babam emekli bir öğretmen. Kasığında oluşan bir tümör yüzünden yürüyemiyor. Her gün radyoterapi görmek için, İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’ne gidiyor ve her gün 25-30 lira ortalama taksi parası veriyor. Emekli maaşıyla kıyaslandığında taksi için ödediği bedel, maddi olarak zorluyor. Babamın taksi paralarını SGK’dan alabilmesi için ne yapmamız lazım? Bu husus hakkında daha detaylı açıklama yaparsanız minnettar oluruz. Cömert Özen

Cevap: Değerli okurlarım, normalde hastaların sevk durumlarında ulaşım giderlerini SGK mutat vasıta (toplu taşıma) esasına göre ödüyor. Ancak sürekli veya uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar için özel düzenleme mevcut. Buna dair SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki düzenlemede; “Belli bir program çerçevesinde tedavi gören (kemoterapi, radyoterapi, diyaliz vb.) genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin mutat taşıt dışı araç ile nakillerine ilişkin gidiş-dönüş yol giderinin ödenmesinde, her seferinde sağlık kurulu raporu aranmaz. Ödeme işlemleri ilk sağlık kurulu raporuna istinaden yürütülür. Ancak mutat taşıt dışı araç ile nakile ilişkin sağlık kurulu raporları 3 (üç) ay süre ile geçerlidir” deniyor.

Dikkat ederseniz burada SGK, taksi parasını ödemek için belirli hasta veya hastalıkları saymamış. Toplu taşıma yerine ticari taksiyi kullanmak için, belirli bir program çerçevesinde yani sürekli tedavi görüyor olmanız yeterli.

Buna göre sizin doktorunuz da ‘hastamız belirli bir program dahilinde (örneğin haftada bir-iki gün gibi) hastanemize tedavi amaçlı gelmektedir’ şeklinde rapor düzenler ve hastane de onaylarsa, sizin taksi masrafınız SGK tarafından karşılanır. Aldığınız taksi fişlerini SGK müdürlüklerine götürmeniz yeterli.

Sadettin ORHAN -BUGÜN
Kanser, radyoterapi ve diyaliz hastalarının SGK'dan taksi paralarını alabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

Bir önceki yazımız olan Türkiye'nin önündeki tarihi fırsat hk. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist