SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Kanser, radyoterapi ve diyaliz hastalarının SGK’dan taksi paralarını alabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın
gaxxi, 09 Şubat 2011, No comments
Categories: SGK Haberleri
Tags: , , ,

SGK hangi hastaların taksi parasını ödüyor?

Pazar günü yayınlanan makalemde, SGK’nın bazı hastalar için taksi paralarını ödediğini duyurmuştum. Aslında bu uygulama yeni değil. Yani yıllardır SGK tarafından bu ödeme yapılıyor. Fakat okurlarımdan gelen sorulardan anlaşıldı ki, bu haktan ve imkândan pek çok hastanın haberi yok. Biz de iki okurumuzun sorusunu esas alarak konuya biraz daha açıklık getirmiş olalım.

Soru: Merhaba Sadettin Bey, ben Ankara Üniversitesi Hastanesi’nde lösemi tedavisi gördüm ve 7 ay önce kemik iliği nakli oldum. Yaklaşık 3 yıldır raporluyum. Şimdi kontroller için sürekli hastaneye gitmek zorundayım ve kalabalık olduğundan dolayı toplu taşıma araçlarına binemiyorum. Ticari taksiyle gidiyorum. Kanaltürk ana haberde uzman olarak sizin isminiz verildi ve taksi masrafının SGK tarafından karşılandığını izledik. Benim böyle bir imkânım var mı, ne yapabilirim? SILA

Soru: Kanser, radyoterapi ve diyaliz hastaları ile ilgili yazınızdan Kanaltürk’te yapılan bir haberle haberim oldu. Babam emekli bir öğretmen. Kasığında oluşan bir tümör yüzünden yürüyemiyor. Her gün radyoterapi görmek için, İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’ne gidiyor ve her gün 25-30 lira ortalama taksi parası veriyor. Emekli maaşıyla kıyaslandığında taksi için ödediği bedel, maddi olarak zorluyor. Babamın taksi paralarını SGK’dan alabilmesi için ne yapmamız lazım? Bu husus hakkında daha detaylı açıklama yaparsanız minnettar oluruz. Cömert Özen

Cevap: Değerli okurlarım, normalde hastaların sevk durumlarında ulaşım giderlerini SGK mutat vasıta (toplu taşıma) esasına göre ödüyor. Ancak sürekli veya uzun süreli tedavi gerektiren hastalıklar için özel düzenleme mevcut. Buna dair SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki düzenlemede; “Belli bir program çerçevesinde tedavi gören (kemoterapi, radyoterapi, diyaliz vb.) genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin mutat taşıt dışı araç ile nakillerine ilişkin gidiş-dönüş yol giderinin ödenmesinde, her seferinde sağlık kurulu raporu aranmaz. Ödeme işlemleri ilk sağlık kurulu raporuna istinaden yürütülür. Ancak mutat taşıt dışı araç ile nakile ilişkin sağlık kurulu raporları 3 (üç) ay süre ile geçerlidir” deniyor.

Dikkat ederseniz burada SGK, taksi parasını ödemek için belirli hasta veya hastalıkları saymamış. Toplu taşıma yerine ticari taksiyi kullanmak için, belirli bir program çerçevesinde yani sürekli tedavi görüyor olmanız yeterli.

Buna göre sizin doktorunuz da ‘hastamız belirli bir program dahilinde (örneğin haftada bir-iki gün gibi) hastanemize tedavi amaçlı gelmektedir’ şeklinde rapor düzenler ve hastane de onaylarsa, sizin taksi masrafınız SGK tarafından karşılanır. Aldığınız taksi fişlerini SGK müdürlüklerine götürmeniz yeterli.

Sadettin ORHAN -BUGÜN
Kanser, radyoterapi ve diyaliz hastalarının SGK'dan taksi paralarını alabilmeleri için nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

Comments

No Responses, Leave a Reply
 1. Fatih tural
  14 Mayıs 2011, 17:44

  merhaba sadettin bey ben testis tümor hastasıyım yaklasık dört senedir tedavi goruyorum ve yenı bır ay önce ilik naklı oldum bundan yaklasık uç dort ay once ıstırat paramı duzgunce alıyordum ama sımdı sgk ödeme bırosu raporumun 18 ayı astıgı icın odeme yapmıyor ve ben yaklasık dort beş aydır ıstırat parası alamıyorum malunen emeklıyede ayrılamıyorum gunum yetmıyo belırlı bır ımkanım olmadı ıcın madur duruma duşmek uzereyım bana ne yapmam gerektini yazarsaniz cok mennun olurum fatih tural

 2. erdinç yeğin
  24 Mayıs 2011, 19:50

  merhaba
  ben haftada 3 gün sigortayla anlaşmalı olan özel diyalize giriyorum 15 senelik diyaliz hastasıyım yol beni aşırı yoruyor
  servis aracı var fakat çok hasta toplayarak diyalize getirdiği için bünyem kaldırmıyor uzun yolu SGK nın taksi ücretinden yararlanmak için ne yapabilirim(çalışan siğortalıyım)

  yardımlarınızı bekliyorum

 3. mukaddes
  31 Mayıs 2011, 11:16

  slm benimde babam kanser hastası ve 2 aydan beri edirne tıpa gidiyoruz bende yol paralarından şikayetçiyim svk olucakmış ve 10 günde onaylatıcaksınız denildi şimdiye kadar ödediğimiz yol paralarını alabilirmiyiz şu andan sonrakileri nasıl alabiliriz ilk sevk kağıdı elimde onumu onaylatmam gerekli?

Leave a Reply:

Name

Mail (hidden)

Website

Yeni SGK Emeklilik Haberlerini Almak İçin Abone Olun!

E-mail adresini ekle:

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın