Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Geriye dönük prim günlerimi yatırıp emekli olabilir miyim?

Geriye dönük prim ödeyerek emekli olunamıyor

Sigorta başlangıcım 1986. Doğum tarihim 1962. Şuan çalışmaktayım ve 3000 gün primim artı askerlik var. Ayrıca 18 ay yurtdışı çalışmam var. Ne zaman emekli olabilirim? Geriye dönük prim günlerimi yatırıp emekli olabilir miyim?

İbrahim Ahrasoğlu

Geriye dönük olarak, prim ödenmemiş yani çalışılmamış süreler için borçlanmak, başka bir anlatımla prim ödeyerek prim günü kazanmak mümkün değil. Ancak yurtdışında geçen çalışma sürenizi ve henüz borçlanmadıysanız askerlik sürenizi borçlanabilirsiz.
Sigorta başlangıcınızı gün ve ay olarak vermediğinizden, emekliliğiniz için gereken prim ödeme gün sayınızı kesin olarak söyleyemiyoruz. Sigorta başlangıcınız 23.11.1986 tarihinden sonra ise 5375 gün; bu tarihten önce ise 5300 gün prim ödemiş olmanız gerekiyor.
Askerliğinizi ilk defa sigorta olduğunuz tarihten önce yaptıysanız, sigorta başlangıcınız borçlandığınız süre kadar geri gelir. Askerlik borçlanmasıyla geri gelen sigorta başlangıç tarihiniz 23.05.1985 tarihinden önceki bir tarihe gelirse, bu defa 5225 prim günüyle emekli olmaya hak kazanırsınız. Her üç durumda da prim gününüzü tamamlayana kadar, 25 yıllık sigortalılık süresi ve yaş koşulunu da sağlamış olur ve prim gününüzü tamamladığınızda emekliliğe hak kazanırsınız.

GÜNÜN SÖZÜ
‘Delilik; aynı şeyi defalarca yapmak ve farklı sonuç beklemektir.’ (Benjamin Franklin)

Metin TAŞ & Sezgin ÖZCAN – AKŞAM
Geriye dönük prim günlerimi yatırıp emekli olabilir miyim?

0 thoughts on “Geriye dönük prim günlerimi yatırıp emekli olabilir miyim?

 1. Halime Demirtaş

  İlk işe giriş tarihim 01.07.1992. 1946 doğumluyum. 248 gün primim var . bu şartlarda nasıl emekli olabilirim bilgi almak istiyorum.

 2. cengiz gürsoy

  1976 da sigortalı oldum3322 gün pirim ödenmiş günüm var 52 yaşındayım 5000 günü tamamlamak için geriye dönük ödeme yaparak emekli olabilirmiyim?**

 3. Neriman Dikilitas

  1986 da 4 yıl girişim var. Ssk 'dan geriye dönük para yatırablır mıyım . 1966 doğumluyum.

 4. korkmaz gümüştekin

  1987 de endüstri meslek lisesinden almış olduğum ssk nosunu kullanmaktayım ilk pirim ödemem 01-10-1995 doğum tarihim 01.04.1971 emekliliğime 1987 staj dönemini baz alırlarmı torba yasada geriye dönük borçlanma varmı ne zaman emekli olurum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>