Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Geçmişteki isteğe bağlı sigorta prim borçlarının SGK affıyla ödenmesi hk.

Tags: , , ,

İsteğe bağlı prim borcunun aftan yaralanmasındaki farklı şart

Soru: 1 Ekim 2008 tarihinden önce isteğe bağlı SSK’lıydım. Ve 29 Şubat 2009 tarihine kadar prim ödedim. Daha sonra resen Bağ-Kurlu olduğumu öğrendim. 31 Ekim 2010 tarihinde dilekçe vererek isteğe bağlı sigortalılığıma son verdim. Şuan 4/a lı olarak aktif sigortalıyım. Ödenmeyen 1 Mart 2009 ile 31 Ekim 2010 tarihleri arası bu süreleri yeni çıkan torba yasası gereği ödeyebilir miyim?
Aysun ŞERİTOĞLU/ MANİSA

Cevap: İsteğe bağlı prim borçları af kanunu kapsamında ödenebiliyor. Ancak, isteğe bağlı prim borcunun aftan yararlanabilmesi için;
-Kasım 2010 ve önceki aylara ait olması,
-Af kanunun yürürlüğe girdiği 25 Şubat 2011 tarihi itibariyle ödenmemiş bulunması,
-Başvuru tarihi itibariyle ödeme imkânının ortadan kalkmamış olması gerekiyor.

1 Ekim 2008 den sonraki uygulamada geriye doğru en fazla 12 ayın isteğe bağlı prim ödenebiliyor. 12 aydan daha gerideki ayların primi ödenemiyor. Ödense bile yersiz ödeme sayılarak iade ediliyor. Bu nedenle Af kanunundan yararlanmak için Mart 2011 ayı içinde başvuru yapılması halinde, Nisan 2010 ayı ile Kasım 2010 ayı arasındaki isteğe bağlı prim borcu af kapsamında ödenebilir. Dolayısıyla Mart ayı içinde başvuru yaparsanız Nisan/2010 ile Ekim 2010 arasındaki isteğe bağlı prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Ekrem SARISU – POSTA


Geçmişteki isteğe bağlı sigorta prim borçlarının SGK affıyla ödenmesi hk.

Bir önceki yazımız olan Yabancı Ülkelerdeki Türk Sosyal Güvenlik Kuruluşlarının Adres Ve Telefon Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Geçmişteki isteğe bağlı sigorta prim borçlarının SGK affıyla ödenmesi hk.

 1. cem gülgün

  İsteğe bağlılar üvey Evlat olmuş, haksızlığa uğramış verilmiş hakları Geri alınmıştır.Ben Muaf Yaptım Oldu mantığı örgütsüz çalışmayan met kesime kıymışlardır.İlk çıktığındaki taahhütleri Saklı olmasi gerekirken savunulamayan hakları gaspedilmiş, hayalleri yıkılmıştır.Mayınların döşendiği Bir ”‹”‹alandır.Yıllarca bankaya prim ödemesi Kabil edilip (kayıtlı olmayanın primini banka alamaz) Hatta sigortadan yatır talimatını şifayen alıp sigortadaki Bir ”‹”‹formalite noksanlığından sigortası sayılmayan, bunun görmeme Bir suru haksızlığın oldugu mahkemeye gidecek Gücü olmayan insanların kıyımıdır bu.Bunun ŞUBE Asla görülemeyecektir.Karşılığı imkb en güvenilmesi gereken kurumlara güvensizliğin yerleşmesiyle doğacak sonu meçhul fena yapılanmalardır.
  Herseyi kapsama alıp Sadece isteğe bağlıları dışlayan met torba YASA, ulaşamayacaktır.Zulüm Asla zafere ulaşamaz amacına! , Hangi amaçla gelirse Gelsin met kural değişmez.

 2. aysel asuk

  bu nasıl bir af ?herşeye af geliyorda isteğe bağlıda neden sadece 12 ay geriye dönebiliyor.2008 den sonrasını neden ödeyemiyoruz bağkurda silinen yılları alınıyorda isteğe bağlıda 2008 -2011 yıllarını 2yılı bile geriyedönemiyoruz.

 3. erdal çıplak

  1 ekim 2008 den sonraki uygulamada geriye doğru en fazla 12 ayın isteğe bağlı primi ödenebiliyor . bunun anlamı 1 ekim 2007 kadar olanlar mı kapsam içinde, yoksa daha eskileri de kapsıyor mu ?

 4. MURAT CATALCAM

  02/01/1988 TARİNDEN İTİBAREN SGK LAYIM ŞU ANDA 2786 GÜN ÖDENMİŞİM VAR NE ZAMAN EMEKKLİ OLABİLİRİM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>