Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Geçmiş dönemde vergi mükellefi olup Bağ-Kura kayıt olmayanlar nasıl kurtuluyor?

Yeni yasa Bağ-Kurla yaşayacağınız büyük sorundan kurtarıyor

Soru:

1975 doğumluyum. İlk sigorta girişim Aralık 1990 da SSK ya. Ekim 2004 ayına kadar çalıştım ve SSK devam ederken kendi adıma ticari bir minibüs aldım. Bu ticari faaliyetim devam ederken, 2006 da SSK lı çalıştığım işten ayrıldım. Ve başka bir işyerinde SSK kaydımı açtırdım. 2008 de ticari aracı sattım. Vergi dairesine kayıt yaptırdım. Bağ-Kura kayıt olmadım. Bağ-Kura hiç prim ödemedim. Bağ-Kur numaramda yok. Halen SSK lı çalışıyorum. Kaç yaşında emekli olabilirim?

Olgun ÇOBAN

Cevap:

Bağ-Kurla yaşayacağınız büyük problemden yeni yasa sayesinde kurtuluyorsunuz. Çünkü, sizin gibi Bağ-Kura süresi içinde kayıt olmayanların sigortalılık hak ve yükümlüğü 1 Ekim 2008 den itibaren başlatılıyor. Ticari aracınızı da bu tarihten önce satmış ve vergi kaydınızda kapatmışsanız, bu tarihten önceki dönem için Bağ-Kur sigortalılığı yükümlülüğünden kurtulmuş bulunuyorsunuz. Dolayısıyla, Bağ-Kur sigortalısı olmanız gereken dönemde ödediğiniz SSK primleriniz geçerli. Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5525 gün prim ödemeniz şartıyla, 2027 de 52 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem SARISU – POSTA
Geçmiş dönemde vergi mükellefi olup Bağ-Kura kayıt olmayanlar nasıl kurtuluyor?

Bir önceki yazımız olan Bağ-Kurda yaş haddinden nasıl emekli olabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Geçmiş dönemde vergi mükellefi olup Bağ-Kura kayıt olmayanlar nasıl kurtuluyor?

  1. feride nayki

    slm ben 1981 sgk girisım var.daha sonra vergı mükellefi oldum.15 ay devam ettı.1998de olodu. amabağkura kayıtlı değildim .kısacası numaram olmadıgı ıcın bağkurdan yararlanamıyorum.ne yapabılırım.3900 günüm var.bağkurdan faydalansam emeklıye az kalır ..69 doğumluyum .bana yardımcı olursanız sevınırı teekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>