SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Evlenen kız çocuklarına çeyiz parası ödenmesi hk.

gaxxi, 08 Aralık 2011, No comments
Categories: Çeyiz Parası

Sigortalının evlenen kız çocuklarına çeyiz parası ödenir

Soru: “Malullük maaşı alan eşim vefat edince bana ve kızıma maaş bağlandı. Kızım ay sonunda evlenecek. Kızıma ne kadar çeyiz parası ödenecek, ileride ben de evlenirsem çeyiz parası alabilir miyim?” Ayşe V.

SİGORTALININ SONRADAN EVLENEN EŞİNE ÇEYİZ PARASI ÖDENMEZ
Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıklarının kesilmesi gereken kız çocuklarına evlenmeleri ve talepte bulunmaları halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin iki yıllık tutarı bir defaya mahsus olmak üzere çeyiz parası (evlenme ödeneği) olarak peşin ödenir.

Çeyiz parası alan kız çocuğun aylığının kesildiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde yeniden hak sahibi olması halinde diğer bir ifadeyle evlendiği eşinin ölmesi veya boşanması halinde bu kişilere, iki yıllık sürenin sonuna kadar gelir veya aylık bağlanmaz. Çeyiz parası ödenmesi halinde, maaş alan diğer hak sahiplerinin aylık veya gelirleri evlenme çeyiz parası verilen sürenin bitimini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden belirlenir. Örneğin; Sigortalı ölmüş, eşine ve bir kızına maaş bağlanmış, daha sonra kız çocuğu evlenip çeyiz parası almışsa annenin maaşı hemen değil 24 ay sonra yükselir.

ÇEYİZ PARASI İÇİN MÜRACAAT ŞART
Çeyiz parası talep edecek kız çocuklarının bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da Sosyal Güvenlik Merkezine dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan kız çocuğunun evlenme bilgisi nüfusa işlenmemiş ise dilekçe ekine evlenme cüzdanının fotokopilerini de eklemesi gerekir. Çeyiz parası talep etmeyecek olan kız çocukları, diğer maaş alan anne ve kardeşlerin maaşlarının yükseltilmesi adına mutlaka çeyiz parası istemediklerine ilişkin taahhütname vermelidir. Çeyiz parası istemeyeceğine dair taahhütname veren kızların daha sonra çeyiz parası istemeleri halinde sonraki talepleri dikkate alınmaz. Dolayısıyla çeyiz parasının bir defaya mahsus seçimlik bir hak olduğunu, istenmeyince de düştüğünü söyleyebiliriz.

CENAZE YARDIMI SİGORTALININ ÖLÜMÜNE BAĞLI HAKLARDANDIR
Bir okurumuz “Babam vefat ettikten sonra anneme maaş bağlandı. Annem babamdan maaş alırken vefat etti, maaş alan kimse kalmadı. Annemin cenazesini ben kaldırdım. SGK’ya talepte bulunsam bana cenaze parası ödenir mi?” diye soru iletmiş. Bu nedenle bu konu hakkında da sizlere bilgi vermek istiyorum…

SİGORTALI VEFAT EDERSE CENAZE YARDIMI ÖDENİR
Çeyiz parası gibi bir defaya mahsus ödemelerden bir tanesi de cenaze yardımıdır. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken ya da kendisi için en az 360 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş iken ölen sigortalının hak sahiplerine, “cenaze yardımı ödeneği” verilir.
Cenaze ödeneği sigortalının eşi, yoksa çocukları, o da yoksa anne veya babasına, o da yoksa kardeşlerine verilir. Cenazenin bu kişiler dışında gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırıldığının belgelenmesi durumunda, cenaze ödeneği tutarını aşmamak üzere cenaze masrafı, masrafı yapan gerçek veya tüzel kişilere ödenir. Cenaze ödeneği için hak sahiplerinin talepte bulunması gerekir.

Sigortalının ölümü sonrası maaş bağlanan eş ya da çocukların ölümü halinde cenaze ödeneği verilmesi söz konusu olmaz. Zira cenaze ödeneği, sigortalının ölümüne bağlı bir haktır.

Şerif AKÇAN – Türkiye
Evlenen kız çocuklarına çeyiz parası ödenmesi hk.


Tags: , , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist