Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Eşi doğum yapan SSK’lılara babalık izni verilmesi hk.

Tags: , ,

SSK’lılara babalık izni şart

Eşi doğum yapan SSK’lı babaların daha önce de bu köşeden duyurduğum ve ne hikmetse bir türlü çözülmeyen önemli bir sorunudur babalık izni.

Herhalde kadınların doğum esnasında eşinin desteğine ihtiyacı olduğu düşünülmemiş ki, İş Kanunu’nda eşi doğum yapan işçilere bu konuda mazeret izni öngörülmemiş.

İş Kanunu’na göre; evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi gereken izin sürelerinin yıllık iznin hesabında çalışılmış gibi sayılacağı belirtilmiş, ancak “karısı doğum yapan erkek işçiye” babalık izni verilmesine ilişkin bir hüküm getirilmemiştir.

Bu konuda, devlet memurları ve gazeteciler için yasal düzenleme bulunduğu için babalık iznini kullanabiliyorlar. Erkek memura, karısının doğum yapması sebebiyle isteği üzerine üç gün izin verilmesi mümkün bulunmaktadır. Hatta torba kanunda bu süre 10 güne çıkarılıyor. Torba kanuna göre; Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni verilecek. Yine, gazetecilere çocuğu doğduğu zaman 3 gün ücretli izin verilmesi zorunluluğu bulunmaktadır.

SSK’lı babalar da, eşi doğum yaparken yanında olmak istiyor. Sağduyulu milletvekillerimiz bir önerge de bu konuda veremez mi acaba? Hem de bir eşitsizlik giderilmiş olur.

Dr. Resul KURT

Eşi doğum yapan SSK’lılara babalık izni verilmesi hk.

Bir önceki yazımız olan Erken doğum yapan kadınlara müjde başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Eşi doğum yapan SSK’lılara babalık izni verilmesi hk.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>