Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Emeklilikte yaşa takılanların dikkatine!

Emeklilikte yaşa takılanlar dikkat!

CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin, emeklilik yaşının yükseltilmesi nedeniyle prim gün sayısını tamamlamalarına rağmen yaşa takılanların emekli olması için yasa teklifi hazırladı.

TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na geçici bir madde eklenmesini öngörüyor. Buna göre, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlardan erkek ise adına 9 bin gün, kadın ise 7 bin 200 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirilmiş olanlar; yürürlükteki yasanın hükümlerine bakılmaksızın düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde başvurmaları halinde yaşlılık aylından yaralandırılacak.

Teklifin gerekçesinde, kamuoyunda ”emeklilikte kademeli geçiş” olarak bilinen hükümlerin Anayasa Mahkemesince iptal edilmesinin ardından çıkarılan yasayla, emeklilik yaşının kademeli olarak yükseldiğine işaret edilerek, ”Kademeli geçiş uygulamasıyla 1999’dan önce işe başlayan sigortalıların emekli olacağı yaş, 3 ila 10 yıl arasında uzamıştır” denildi.

Yasa teklifiyle, emekli olmak için gerekli prim ödeme gün sayısını tamamlamakla birlikte mevzuatın öngördüğü yaşı tamamlayamadığı için emekli olamayanların mağduriyetlerinin ortadan kaldırılmasının amaçlandığı ifade edildi. Habertürk
Emeklilikte yaşa takılanların dikkatine!

0 thoughts on “Emeklilikte yaşa takılanların dikkatine!

 1. ayhan pusuç

  1,8,1984 tarihinde kamuda işe b aşladım şu an tam 9850 gün primim ve 28 yıl hizmetim var kendilerine 4 senede emekliliği reva görenler bizi soyup soğana çevirdikleri halde emekliliği layık görmüyorlar 2,4,1968 doğumluyum ve daha45 ayçalışmam gerek boyun fıtığı bel fıtığı ve ayak bileğimde sorun var işe başladığımda beni tcdd hastanesinde çekap yapıp aldılar bunların hepsini ALLAHA havale ediyorum

 2. Günay Andırman

  1992 yılında işe girdim 1969 doğumluyum 1999da çıkan yasadan dolayı daha 6 yıl daha çalışmam gerekiyor.sonradan özelleşen bir kurumda çalışıyorum ve özel sektörde çalışmak kadar rezil bir şey yok.ne çok çalışmanız dikkate alınıyor ,nede dürüstçe…..
  bu yüzden bir dakika bile fazla çalışmak istemiyorum ve benimle birlikte başlayan arkadaşlarımın hepside dahil buna
  biran önce emeklilik hakkımızın geri verilmesini istiyorum
  ne olur sesimizi duyun……..

 3. gülcan özdemir

  Arkadaşlar ben ilk ssk lı olurken şartlar farklıydı yaş olayı yoktu 5000 iş günü be 20 yıllık bir süre gerekiyor idi. Bu şartları yerine getirebiliriz dedik iyi dedik .Bu motivasyon ile çalışırken birden hoooooooooop dediler durun hayalleriniz suya düştü çokta umutlanmayın .ben 2009 yılında 20 yıllık sürem fazlasıylada iş günüm doldu ama ben hala çalışıyorum ,çünkü yaş şartının bekliyorum 2019 yılında emekli olacağım.Üstelikte asgari ücretten çalıştığım için emekli maaşımdada gün geçtikce düşüş olacak.Benim emekliliğim tam 10 yıl uzadı.Ama biz hala kuzu gibi yatıyoruz.''uyur idik uyardılar,diriye saydılar bizi.Koyun olduk ses vermedik,sürüye saydılar bizi.Bizi öyle alıştırdılarki haklarımız elimizden hızla bir bir gidiyor bizde ses yok.Nasılsa birileri ses çıkartır diyip bekliyoruz.Ve bunun cezasınıda işte böyle çekiyoruz.

 4. Hatice CENGİZ

  1972 doğumluyum, l987 yılında lise de staj yaparken SSK işe giriş kartım ve numaram verildi, 2 sene staj yaptım sonra 1990 yılı haziranında prim ödemem yaılarak işe başaldım işe girişimde tekrar işe giriş bildirgesi dolduruldu çünkü sigortam 1987 yılında başlamıştı. özel sektörde en ağır şartlarda çalıştım 5 nisan kararları çıktığında hamile olduğum için işten çıkartıldım 1 sene sonra tekrar işe girdim ve halen çalışmaya devam ediyorum 7400 gün gibi bir primim var ama sigorta başlangıcım 1990 yılı esas alınıyor ve kademeli geçişten yararlanarak 7 sene sonra emekli olabileceğim söyleniyor, oysa 20 yıl ve 5000 günümü zaten çoktan aşmış durumdayım,hakkım olanı yani artık gücümün tükendiğini hissederek emekli olmak istiyorum. Ben erken emeklilik değil hakkım olanı istiyorum, özel sektörde çalışıyorum işten çıkartılsam iş bulma şansım yok, peki emeklilik oda yok, bu nedemek sürün dostum sürün….

 5. YUSUF KORKMAZ

  GÜNDELİK İŞLERDE ÇALIŞIP BİR AYI 15 GÜN SAYILAN TARIM SSK LILAR 20 YILDA 3600 GÜNÜ ANCAK TAMAMLAYABİLİYORLAR BU YASA TASARISINA GÖRE 7200 DOLMASI İÇİN 40 YILMI ÇALIŞACAKLAR ONLAR HİÇ BAHSEDİLMİYOR HERKES KENDİNE GÖRE YORUM YAPIYOR ONLARADA 3600 GÜNÜ DOLDURANLARDA DİYE YASA TASARISI DEĞİŞTİRİLSİN

 6. cengiz elvanağacı

  miletvekilleri dört yılda emekli olurken çalışanişci 25 yıl çalışıyor neden emekli olamıyor.benim sigortam 84 'den primim doldu 5 yıl daha bekliyecem emekliliği ve biz özel şirketde çalışıyoruz iş garantin yok iş zorluğu çok köle niteliğinde kullanılıyor işci bunu düzenleyen hükümete ve para babalarına kendinize gelin diyorum….yaşını doldurulanların biran önce emekli olmasını istiyorum.

 7. murat korkmaz

  1968 doğumluyum sigorta girişim 1984 25 yılı ve 7030 günüm oldu 3 yılda yaş haddi doldu bir an evvel emeklilik yasasının çıkmasını meclisteki tüm vekil ve sayıın başbakanımızdan çok acil çıkması için vekilleri sayın başbakanı göreve çağırıyorum saygılarımla

 8. ADNAN EMİR

  1985 YILINDAN BERİ ÇALIŞIYORUM.ŞU ANA KADAR 9100 GÜN PRİM OLDU. DAHA 5 YIL BEKLEYECEĞİM.MEVCUT EMEKLİLER 5000 GÜNDEN EMEKLİ OLDULAR. PAŞA PAŞA HER AY GİDİP MAAŞLARINI ALIYORLAR. BEN BU YASAYI ÇIKARTAN ANASOL M HÜKÜMETİNE VE BU HAKSIZLIĞI GİDERMEYEN AKP HÜKÜMETİNE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.HAKLININ YANINDA OLDUĞUNU SÖYLEYENLER BİRAZ ADİL OLSUNLAR. MAHŞERDE BU HAKSIZ YASAYI ÇIKARANLAR VE BU HAKSIZ YASAYI KALDIRMAYANLAR İLAHİ ADALET ÖNÜNDE HESAP VERECEKLER. 2 YIL ÖNCE EMEKLİ OLMAM GEREKİRKEN HALEN ÇALIŞIYORUM HEMDE ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞIYORUM. ALLAHTAN REVAMI ?

 9. SADEDTİN YILMAZ

  TEKLİF YASNLIŞA YANLIŞLA GİDEN BİR TEKLİF.SATEN ZOR ŞARTLARLA 5000 GÜNÜ TAMAMLAMIŞA 9000 ŞARTI GETİREN BİR TEKLİF.HİC VERİLMESE DAHA İYİ 9000 BİNİ BULAN YAŞI SATEN BULMUŞ DEMEKTİR.SSK YI YATIRAN İŞVERENLER YENİ YENİ ÇIKTI.ÖNCELERİ SSK PİRİMİ YATIRAN İŞVEREN VARMIYDI.MAGDUR OLAN BUADAMLAR EMEKLİ HAKKI GASBI EDİLEN GENE BU ADAMLAR.VEKİL YASA VERİYOR BUNLARA GENE ÇARE YOK.BU NASIL BİR KÖRLÜK ANLIYAMADIM.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>