İLAN - Kendi alanındaki en değerli alan adı ( emeklilikhaber.com ) SATILIYOR - İnceleyin!


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Emeklilik için yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara erken emeklilik geliyor mu?

gaxxi, 28 Kasım 2011, 21 comments
Categories: SGK Haberleri

Yaşı Bekleyenlere Erken Emeklilik Geliyor mu?

1991 seçimlerinde seçim rüşveti olarak kadınlar için 50 erkekler için 55 olan yaş şartları kaldırılmış, çok geçmeden 1999 yılında 4447 sayılı yasa ve bu yasanın Anayasa Mahkemesi iptali ve yeniden ele alınması sonucu 2002 yılında 4759 sayılı yasa ile emeklilik yaşı kadınlar için 58 ve erkekler için 60 yaş olarak geri getirilmişti. Yaş şartı kademeli olarak getirildiği için etkilenme de tedrici olmuştu. Yaştan etkilenme giderek artmış ve bugüne gelinmiş bulunmaktadır. Yaştan etkilenme bundan sonra da artarak devam edecektir.

Yasanın gerekçesi o tarihte iflâs noktasına gelen SSK’nın kurtarılmasıydı. Getirilen uygulama gerekli gün sayısı ve sigortalılık süresi tamamlanmış olsa bile belli bir yaştan önce emekli aylığı bağlanmaması esasına dayanıyordu.

Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emekli aylığı bağlamak için kadınlarda 20 yıl (7200 gün), erkeklerde 25 yıl (9000 gün) prim ödeme şartı arıyor, Bağ-Kur 01.06.2002 tarihinde, Emekli Sandığı 23.05.2002 tarihinde kadınlar için 20, erkekler için 25 yılın dolmasına kalan süreye göre emeklilik yaşı tespit ediyor. SSK ise sigortalılık başlangıç tarihine göre 5 bin ila 7 bin gün arasında değişen miktarda gün sayısı ve yaş koşulu arayıp, sigortalılık başlangıcının eski oluşuna göre emeklilik koşulları Bağ-Kur ve Emeki Sandığı’na nazaran göreceli olarak daha kolaylaştırılmış oluyor. Gelinen noktada sigortalıların çoğunluğu için yaş şartı emeklilik aylığı bağlanmasına en önemli engel olarak durmaktadır. Bu nedenle yaş şartının kaldırılacağına ilişkin beklenti hiç gündemden düşmemektedir.

TBMM’nin yeni çalışma yılında verilen iki teklif bu konuda heyecan uyandırmışa benziyor. Ancak olaya vakıf olanlar için her iki teklif de beklentilerden çok uzak bir noktadalar. Basında yer alış şeklinin yanlışlığı vatandaşların yanlış bilgilenmesine de yol açar nitelikte. Bu konuda biri ana muhalefet partisinden diğeri iktidar partisinden olmak üzere güncel iki teklif var ve ikisi de yaşı bekleyenler için hayal kırıklığından başka bir anlama gelmiyor.

CHP Ankara milletvekili İzzet ÇETİN’in verdiği teklif “506 sayılı kanun hükümlerine tabi olarak 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlardan erkek ise adına 9000 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları bildirilmiş olanlar, kadın ise adına 7200 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirilmiş olanlar, 506 sayılı kanunun geçici 81’nci maddesindeki hükümlere bakılmaksızın bu kanunun yürürlüğü girdiği tarihten itibaren altı ay içinde kuruma başvurmaları halinde yaşlılık aylığından yararlandırılmasını” öngörüyor. Yani bu tasarıya iktidarın destek verme ihtimalinin hayal olması bir yana teklifin sadece 506 sayılı Kanunu konu alıp yalnızca SSK sigortalılarını kapsaması eksik ve kadınlar için en az 7 bin 200 gün, erkekler için en az 9 bin gün araması bakımından çok az bir kitleyi etkileyecek nitelikte. Zira SSK’dan emeklilik için bu kadar gün gerekmiyor. Sigortalılık süresi ile gün sayısı ihtiyacını karıştırılmış izlenimi veren tasarı bu nedenle hayal kırıklığı anlamını taşıyor.

Oysa teklif 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun geçici 205 inci maddesi ile 1479 sayılı Bağ-Kur Kanununun geçici 10 uncu maddelerini de içermeli ve SSK’lılar için de kadın olsun erkek olsun sigortalılık başlangıç tarihlerine göre 5 bin ila 7 bin gün arasında kategorik olmalıydı.
AKP Elazığ milletvekili Faruk SEPTİOĞLU’nun teklifi ise yaşı doldurmadığı için değil, çalışma yaşamı dışına çıkacak derecede ileri yaşlara ulaşıp da yeterli gün sayısı olmadığı için emekli olamayanları etkilemeyi hedefliyor. Getirilmek istenen uygulama gün eksiği bulunanlara borçlanma hakkı tanıyarak gün eksiklerini öngörmesi nedeniyle 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu kapsamında 1985 yılında tanınan “İsteğe bağlı sigortalı olanlardan, 4/5/1979 tarihinde, kadın iseler 40, erkek iseler 45 yaşını geçenler, sigortalı oldukları tarihten geriye doğru 10 yıllık sürenin tamamını, sigortalılığın tescilinden itibaren bir yıl içinde talepte bulunmak kaydıyla borçlanmayı” öngören hakkı andırıyor. Yani halen Meclis’te bekleyen her iki kanun teklifi de emeklilik için yaşını doldurmayı bekleyenlerin boş yere beklentiye girmelerine yol açmaktan başka bir anlam taşımıyor. Zira Hükümet bırakın yaş şartını kaldırmayı sırf yaşı bekleyenlere genel sağlık sigortasından prim ödemeden faydalandırma hakkını tanımaya bile yanaşmıyor.

Şevket Tezel – Sözcü

Emeklilik için yaşını doldurmayı bekleyen sigortalılara erken emeklilik geliyor mu?


Tags: , , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist 
emeklilikhaber.com SATILIYOR - İnceleyin!