Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Emeklilik için ne kadar prim yatırmak ve kaç yaşını doldurmak gerekiyor?

Eşiniz 1 Ekim 2008 den itibaren isteğe bağlıya 41 aydan fazla prim ödememeli

Soru: Eşim 29 Haziran 1973 doğumlu, ilk işe giriş tarihi stajyer olarak 1988, ama çalışma olarak 1993 dür. Eşimin şu anda 1598 gün SSK’lı olarak çalışmışlığı, 56 ay 1830 gün yurtdışı borçlanması onu da ödedik ve 2006 yılının 11’nci ayından bu güne kadar da 61 aylık isteğe bağlı SSK ve 1 Ekim 2008’den itibaren isteği bağlı Bağ-Kur olmak üzere 1680 günde öyle primi yattı. Toplamda 5108 gün prim ödemesi var. Eşim SSK’ dan olarak emekli olabilir mi? Yoksa Bağ-Kur’dan mı emekli olmak zorunda? Emeklilik için ne kadar daha prim yatırması ve kaç yaşını doldurması gerekiyor. Hüyren ERDOĞAN

Cevap: Eşinizin yurtdışında bulunduğu tarihleri ve borçlanma tarihini bildirmemişsiniz. Sorunuzu eşinizin sigorta başlangıç tarihinden sonra yurtdışında çalıştığı ve yurtdışı çalışma sürelerini de 1 Ekim 2008 den önce borçlandığı varsayımıyla cevaplandırıyoruz.

Primi ödenen son yedi yılda fazla prim ödenen kurumundan emekli olunuyor. Eşinizin SSK dan emekli olabilmesi için, 1 Ekim 2008 den itibaren Bağ-Kura 41 aydan fazla prim ödememeli. Aksi takdirde son yedi yılda Bağ-Kura fazla prim ödemiş olur ve Bağ-Kur şartlarıyla emekli olmak zorunda kalır.
Eşiniz emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi. 567 gün daha prim ödeyerek(son 150 gün primi sigortalı çalışarak ödemeli), 5108 gün olan prim ödemesini 5675 güne tamamlaması şartıyla, 50 yaşınızı dolduracağı 29 Haziran 2013 tarihinde emekli olabilir.

Ekrem SARISU – POSTA
Emeklilik için ne kadar prim yatırmak ve kaç yaşını doldurmak gerekiyor?

Bir önceki yazımız olan Eylül 1997'de SSK'lı oldum halen çalışıyorum ne zaman emekli olabilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>