Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Emekli maaşınızın hızlı bağlanması için ne yapmanız gerekiyor?

ŞERİF AKÇAN KANUN, MEVZUAT ve YÖNETMELİKLER

Emekli maaşınızın erken bağlanması için size de görev düşüyor

Sizlerden aldığım soruların önemli bir bölümünü, yaptığınız emeklilik başvurusunun ne kadar sürede sonuçlanacağı ve ilk emekli maaşını ne zaman alacağınız oluşturmaktadır. Bazen emekli maaşının geç bağlandığına ilişkin şikayetlerinizi de bizlere iletmektesiniz.

Bu haftaki yazımızda emekli maaşının erken bağlanması için sigortalılık başvuru öncesinde ve sonrasında yapması gerekli ön hazırlıklar hakkında bilgiler vereceğim.

MAAŞ İÇİN TALEP ŞART
SGK’nın sigortalıya emekli maaşı bağlaması için Kanunda öngörülen sigortalılık süresi, prim ödeme gün ve yaş şartının tamamlanması gerekir. Bu şartları tamamlayan sigortalıya hemen maaş bağlanmaz.
Emekli maaşı talebe bağlı haklardan sayıldığı için sigortalının mutlaka “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” isimli matbu dilekçe ile SGK’ya başvuru yapması gerekir. Bu matbu dilekçe dışındaki belgelerle başvuru yapılması halinde yapılan emeklilik talebi kabul edilmez. İlgili SGK Merkezi veya İl Müdürlüğü tarafından “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” sigortalıdan istenir. “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” ile başvuru yapıldığı ayı takip eden aybaşından itibaren sigortalıya maaş bağlanır.
Ancak belirtelim ki; 4/b sigortalılığına dayalı prim borcu bulunanlara aylık bağlanmadığı gibi borcun ödenmesi halinde de aylık başlama tarihi borcun ödendiği takip eden aybaşıdır. Ayın son gününün hafta tatiline rastlaması halinde ilk iş günü başvuru yapılmış olsa dahi maaş başvuruyu takip eden aybaşı değil, başvurunun yapıldığı aybaşından itibaren başlatılır.
4/a (SSK) sigortalılarının emeklilik talebi için işten ayrılmaları temel kural olmakla birlikte başvuruyu takip eden günde SGDP tabi olarak çalışmaya devam etmelerine engel yoktur. Örneğin; 30 Eylül tarihinde işten ayrılarak emeklilik başvurusu yapan sigortalı 1 Ekim’den itibaren aynı yada başka işyerinde SGDP’ye tabi çalışabilir.

ERKEN EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN ÖN HAZIRLIK ŞART
Bilindiği gibi emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilmiştir. Bu nedenle emeklilik başvurusu yapanlar ya çalışamayacak kadar ileri yaşa gelmiş yada işinden ayrılmış kişilerdir. Dolayısıyla ekonomik sıkıntıya girmeksizin hayatını devam ettirebilmesi bir an önce emekli maaşı alabilmelerinin hayati önemi vardır. Emekli maaşının kısa sürede bağlanabilmesi için sigortalının da bu yönde bir çaba içine girmesi kaçınılmaz.

Öncelikle “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi”nin tam ve eksiksiz doldurulması gerekir. Başvurunun yapıldığı ay işten çıkanlar için işverenleri tarafından e-sigorta yoluyla işten çıkış bildirgesi ile sigortalı hesap fişinin verilmiş olması gerekir. Birden fazla SSK Sicil numarası olanların emeklilik başvurusundan önce iptal-ipka (sicil birleştirme) için yazılı başvuruda bulunması gerekir.

Birden fazla ilde çalışması olan, birden fazla statüde sigortalı olanların (4/a, 4/b, 4/c, Banka Sandıkları) emeklilik talebinden en az 6 ay önce hizmet birleştirme dilekçesi ile son tabi olduğu sigortalılığın bağlı olduğu SGK birimine yazılı başvuru yapması isabetli olur. Yine askerliğini yedek subay olarak yapanlar ile şu an işlem gördüğü SGK merkezi dışındaki merkezde yada SGK İl Müdürlüğünde askerlik borçlanması yapanların da hizmet birleştirme dilekçesi vermesi gerekir.

4/b sigortalılığı sona erdiği halde kapanış işlemini yapmayanların emeklilik başvurusundan önce kapanış yapması ve 4/b prim borcunun bulunup bulunmadığını kontrol etmesi gerekir. Daha önceki Bağ-Kur basamak intibakının işlenip işlenmediğinin öğrenilmesi, işlenmemişse işlettirilmesi, intibak nedeniyle çıkan borcun ödenmesi emekli maaşının bağlanması için şarttır.

Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek için SGK Müdürlüklerine gitmeye gerek yok. İnternet yoluyla erişilebilen SSK sigortalı gün dökümünde tahsis numarası yazılmışsa emekli maaşınız bağlanmış demektir. 4/B sigortalıları da hizmet cetvelinde Aylık bilgisi bölümüne bakarak maaşlarının bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilir.

turkiyegazetesi.com.tr

Emekli maaşınızın hızlı bağlanması için ne yapmanız gerekiyor?

Bir önceki yazımız olan İngiliz bandıralı tekne Gazze'ye gidiyor yeni kriz yolda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

4 thoughts on “Emekli maaşınızın hızlı bağlanması için ne yapmanız gerekiyor?

  1. hasan kömür

    24.01.2012 tarihinde emeklilik için müracaat ettim ama hala bekliyorum sizlerin yazdığı gibi basit değil

  2. recep tezkol

    Keşke bu kadar basit olabilse. isteğe bağlı sigorta ssk' da iken 1-2 lira eksik tahsilat yapıldığı tespit edilir ve bu bir kaç liralık borcu kapatmak için günlerce uğraşırsınız. çünkü isteğe bağlı sigorta artık bağ-kurdadır. borcunuzu ödeyebileceğiniz bir muhatabınız artık yoktur. bağ-kur'a borcu olmadığına dair defalarca müracat edersiniz, extre alırsınız borcunuz olmadığınıza emin olursunuz ama nafile. 4-5 ay bekleyip maaş bağlandığının ertesi gün 100-150 liralık borç çıkarıp emekliliğinizi yakarlar. işveren yıllarca sigortalılığınızdan çalar, memur beceriksizliğinden sizin günlerinizi mirasyedi gibi budaya budaya kuşa çevirir. tarihleri yanlış yazan memur kendi yaptığı yanlışa sorumlusu vatandaş gibi itiraz eder. bunlar başıma gelenlerin yüzde biri. beş aydır bekliyorum, daha emekli olamadım. bakalım daha başıma neler gelecek. İnsanlara bu kadar eziyet ettikten sonra o insandan vatan, millet sevgisi beklenebilir mi?

  3. ayhan çavuşoğlu

    Ben özür dileyerek başka bir konu hakkında soru sormak istiyorum çünkü nasıl ve nereye sorarım bilmediğim için ve size sorduğum soruya daha önce döndüğünüz için minnettar olduğumdan yine size sormak istedim.Benim sigorta kayıt tarihim 1996 lise yıllarımdayken staj yaptığımda bana sigorta kartı vermişlerdi bu numarayla bütün sigortalarınızı yaptırın başlangıç önemli dendi fakat staj yaptığım firma hiç pirim yatırmamış siteden hizmet dökümüme baktığımda ilk pirimler olarak 2003 tarihinde girdiğim firmanın pirimleri görünmekte şimdi sorum şu ben kaç yaşında emekliliği hakediyorum sigorta numaramı erken almam işe yaradımı zira 1999 da bir yasayla emeklilik yaşı yükseltilmişti bu beni etkilermi cevap verirseniz sevinirim ayrıca hizmetinizden dolayı teşekkür ederim…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>