SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Emekli maaşınızın hızlı bağlanması için ne yapmanız gerekiyor?

gaxxi, 26 Eylül 2010, 4 comments
Categories: SGK Haberleri

ŞERİF AKÇAN KANUN, MEVZUAT ve YÖNETMELİKLER

Emekli maaşınızın erken bağlanması için size de görev düşüyor

Sizlerden aldığım soruların önemli bir bölümünü, yaptığınız emeklilik başvurusunun ne kadar sürede sonuçlanacağı ve ilk emekli maaşını ne zaman alacağınız oluşturmaktadır. Bazen emekli maaşının geç bağlandığına ilişkin şikayetlerinizi de bizlere iletmektesiniz.

Bu haftaki yazımızda emekli maaşının erken bağlanması için sigortalılık başvuru öncesinde ve sonrasında yapması gerekli ön hazırlıklar hakkında bilgiler vereceğim.

MAAŞ İÇİN TALEP ŞART
SGK’nın sigortalıya emekli maaşı bağlaması için Kanunda öngörülen sigortalılık süresi, prim ödeme gün ve yaş şartının tamamlanması gerekir. Bu şartları tamamlayan sigortalıya hemen maaş bağlanmaz.
Emekli maaşı talebe bağlı haklardan sayıldığı için sigortalının mutlaka “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” isimli matbu dilekçe ile SGK’ya başvuru yapması gerekir. Bu matbu dilekçe dışındaki belgelerle başvuru yapılması halinde yapılan emeklilik talebi kabul edilmez. İlgili SGK Merkezi veya İl Müdürlüğü tarafından “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” sigortalıdan istenir. “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” ile başvuru yapıldığı ayı takip eden aybaşından itibaren sigortalıya maaş bağlanır.
Ancak belirtelim ki; 4/b sigortalılığına dayalı prim borcu bulunanlara aylık bağlanmadığı gibi borcun ödenmesi halinde de aylık başlama tarihi borcun ödendiği takip eden aybaşıdır. Ayın son gününün hafta tatiline rastlaması halinde ilk iş günü başvuru yapılmış olsa dahi maaş başvuruyu takip eden aybaşı değil, başvurunun yapıldığı aybaşından itibaren başlatılır.
4/a (SSK) sigortalılarının emeklilik talebi için işten ayrılmaları temel kural olmakla birlikte başvuruyu takip eden günde SGDP tabi olarak çalışmaya devam etmelerine engel yoktur. Örneğin; 30 Eylül tarihinde işten ayrılarak emeklilik başvurusu yapan sigortalı 1 Ekim’den itibaren aynı yada başka işyerinde SGDP’ye tabi çalışabilir.

ERKEN EMEKLİ MAAŞI ALMAK İÇİN ÖN HAZIRLIK ŞART
Bilindiği gibi emeklilik yaşı kademeli olarak yükseltilmiştir. Bu nedenle emeklilik başvurusu yapanlar ya çalışamayacak kadar ileri yaşa gelmiş yada işinden ayrılmış kişilerdir. Dolayısıyla ekonomik sıkıntıya girmeksizin hayatını devam ettirebilmesi bir an önce emekli maaşı alabilmelerinin hayati önemi vardır. Emekli maaşının kısa sürede bağlanabilmesi için sigortalının da bu yönde bir çaba içine girmesi kaçınılmaz.

Öncelikle “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi”nin tam ve eksiksiz doldurulması gerekir. Başvurunun yapıldığı ay işten çıkanlar için işverenleri tarafından e-sigorta yoluyla işten çıkış bildirgesi ile sigortalı hesap fişinin verilmiş olması gerekir. Birden fazla SSK Sicil numarası olanların emeklilik başvurusundan önce iptal-ipka (sicil birleştirme) için yazılı başvuruda bulunması gerekir.

Birden fazla ilde çalışması olan, birden fazla statüde sigortalı olanların (4/a, 4/b, 4/c, Banka Sandıkları) emeklilik talebinden en az 6 ay önce hizmet birleştirme dilekçesi ile son tabi olduğu sigortalılığın bağlı olduğu SGK birimine yazılı başvuru yapması isabetli olur. Yine askerliğini yedek subay olarak yapanlar ile şu an işlem gördüğü SGK merkezi dışındaki merkezde yada SGK İl Müdürlüğünde askerlik borçlanması yapanların da hizmet birleştirme dilekçesi vermesi gerekir.

4/b sigortalılığı sona erdiği halde kapanış işlemini yapmayanların emeklilik başvurusundan önce kapanış yapması ve 4/b prim borcunun bulunup bulunmadığını kontrol etmesi gerekir. Daha önceki Bağ-Kur basamak intibakının işlenip işlenmediğinin öğrenilmesi, işlenmemişse işlettirilmesi, intibak nedeniyle çıkan borcun ödenmesi emekli maaşının bağlanması için şarttır.

Emekli maaşının bağlanıp bağlanmadığını öğrenmek için SGK Müdürlüklerine gitmeye gerek yok. İnternet yoluyla erişilebilen SSK sigortalı gün dökümünde tahsis numarası yazılmışsa emekli maaşınız bağlanmış demektir. 4/B sigortalıları da hizmet cetvelinde Aylık bilgisi bölümüne bakarak maaşlarının bağlanıp bağlanmadığını öğrenebilir.

turkiyegazetesi.com.tr

Emekli maaşınızın hızlı bağlanması için ne yapmanız gerekiyor?

Bir önceki yazımız olan İngiliz bandıralı tekne Gazze'ye gidiyor yeni kriz yolda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist