Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Emekli ikramiyesini alamayan eski memurlar için dilekçe örneği

Ali Tezel – Gazete Haber Türk

Okurlar dilekçe örneği istiyorlarmış

Dünkü ikramiye yazımızdan sonra çok sayıda mesaj aldık. “Ali Bey, ne olur Anayasa Mahkemesi’ne göndermemiz gereken dilekçe örneğini de yayınlar mısınız?” diyorlar. Tabii ki yayınlarız…

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na

Ben eski bir memurum ve sonrasında da istifa edip SSK’dan/Bağ-Kur’dan emekli oldum. Siz değerli üyelerin, 2829 Sayılı Kanun’un 12’nci maddesindeki ikramiye almamı engelleyen cümleyi çıkarmanızdan sonra hükümeten yeni bir düzenleme yapmasını istemeniz akabinde “İkramiye hakkım doğdu” derken, TBMM sizin kararınızın tam aksine bu hakkımı gasp eden yeni bir düzenleme yaptı.

Şimdi, Ankara 14’üncü İdare Mahkemesi, E: 2009/1433 sayılı dosyasında 21.09.2010 tarihli karar ile (19.06.2010 gün ve 27616 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5997 Sayılı Kanun’un 14. maddesi ile değişik) 5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu’nun halen 89’uncu maddesinin birinci fıkrasının ikinci tümcesinin “Son defa bu kanun veya 5510 Sayılı Kanun’un geçici 4’üncü maddesi hükümlerinin uygulanmasını gerektiren görevlerde çalışmakta iken emekliye ayrılan ve…” şeklindeki ibaresinin Anayasa’nın 2, 10 ve 138’inci maddelerine aykırı olduğu kanaatiyle anılan ibarenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştur.

Ancak ne hikmetse Anayasa Mahkemesi’ne başvuru kararında, “Anayasa Mahkemesi’nin konu hakkındaki kararı 5 ay içerisinde gelmezse davanın yürürlükteki kanun hükümlerine göre çözümlenmesine” demiştir.

Bu sebeple 5 ay içinde karar vermezseniz ikramiye hakkım yok olacak. Sizlerden istirhamım, kararınızı lütfen 5 ay geçmeden veriniz ve bu dosyayı bir an önce ele alınız.

Adres:

Ad-Soyadı-İmza-Tarih

Emekli ikramiyesini alamayan eski memurlar için dilekçe örneği

Bir önceki yazımız olan Mavi kartlılar Türkiye'den nasıl emekli olabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Emekli ikramiyesini alamayan eski memurlar için dilekçe örneği

 1. CAFER POLAT

  Ankara 5.İdare Mahkemesinde açtığım dava neticesinde;
  1- İkramiye ödenmesi kabul edilmiş,
  2-Güncel olarak ödenmesi rededilmiş,
  3-600.–TL. Avukatlık ücreti ödemesi belirlenmiş.
  Neresinden bakarsanız bakın KOMEDİ oyunu içine girmiş olduk. Büyük bir olasılıkla BEN BORÇLU çıkacağım. Davanın ana konusu ikramiye ödenmesi. Ben davayı kazanmışım. Ama Mütemim cüzi olan güncel ödemesi red edilmiş. Böylece Davalı İdare de dava bir kısmını kazanmış olmuş. Böylece AVUKATLIK ücreti de ortaya çıkmş. TYani Devletin HUKUK SERVİSİ için AVUKATLIK ÜCRETİ ödenmesi kararı verilmiş. BU VERİLEN KARAR TAM BİR HUKUK UCUBESİ. Hayırlı olsun. Diyecek bir şey yok. HUKUK neylerse güzel eyler. VATANDAŞ hakkını DEVLET ORGANLARINA KARŞI koruması için kurulan İDARE MAHKEMESİ böyle karar vemiş.

 2. meral yağcı

  iyi günler babam 19 yıl emekli sandığına bağlı çalıştı istifa ettirilerk geri kalan hizmetini tamamlayıp ssk dan emekli oldu Şu an yaşamıyor abncak annem 19 yıllık himetin ikramiyesini alabilmek için sgk kurumuna başvurdu sonra hangi yolu izlemelidir.ikramiyesini bu dudrmda olup da alan var mı acaba

 3. osman has

  Arkadaşlar bu durumda olanlar olarak, bu davanın arkasını bırakmayalım,devamlı bu sitelerde derdimizi açıklayalım.bende Ankara 9.İdare mahkemesinde dava açtım 11 aydır dava açık bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>