Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşı geriye çekilebilir mi?

Tags: ,

Eşinizin doğum borçlanması emeklilik tarihini öne çekmez

Soru:

Eşim (bayan) 17.05.1970 doğumlu. İlk sigortalılık girişi 01.11.1986. Bu yıllarda 500 günü var. Daha sonra 1994-2005 yılları arası isteğe bağlı olarak eksiksiz ödedik ve 2005-2008 yılları arası tekrara sigortalı olarak çalıştı. Şu an yaklaşık 5700 günü var ve emekli olabilmek için 43 yaşını beklemekte. İki çocuğumuz var ilki 08.09.1989, ikincisi 26.05.1996 doğumlu. Doğum borçlanması yapılarak emeklilik süresi geriye çekilebilir mi?

Uğur Serpil

Cevap:

Eşiniz 1994-2005 yılları arasında isteğe bağlı sigortalı olup, primlerini eksiksiz ödemiş. Yani ikinci çocuğunuzun doğduğu 26.05.1996 tarihinden sonraki iki yıl içinde primi ödenmemiş süre bulunmuyor. Bu nedenle ikinci doğum için borçlanma hakkı yok.
Birinci doğumla ilgili olarak, 08.09.1989 tarihinden sonraki iki yıl içindeki prim ödenmemiş süreler için doğum borçlanması yapabilir. Ancak borçlandığı süre sadece prim ödeme gün sayısına eklenir. Dolayısıyla doğum borçlanması emeklilik tarihini öne çekmez. Emeklilik için gereken prim ödeme gününü tamamlamış olduğundan borçlanmasına gerek yok.

Metin TAŞ & Sezgin ÖZCAN
AKŞAM

Doğum borçlanmasıyla emeklilik yaşı geriye çekilebilir mi?

Bir önceki yazımız olan Kıdem Tazminatında vergi kesintileri ne kadardır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>