SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Çalışan emeklilerin aylıklarından SGDP kesintisi uygulaması kaldırıldı mı?

En erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın
gaxxi, 13 Mart 2011, No comments
Categories: Emeklilik Hesabı
Tags: , , ,

Çalışan emeklilerden yüzde 15 kesinti kalktı mı?


TORBA Yasa Resmi Gazete’de yayımlandığından bu yana yani 15 gündür, en çok aldığımız sorulardan biri bu…

Emekli olduktan sonra (emekli aylıklarını kestirmeden) işyeri açıp çalışan ya da bir limited şirkete ortak olan veya bir anonim şirkete yönetim kurulu üyesi olan okurlarımız,aylıklarından kesilen yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destekleme Primi’nin (SGDP), Torba Yasaile kalkıp kalkmadığını merak ediyorlar. Bazıları da “Kalktı ise birikmiş SGDP borçlarının affedilip affedilmediğini” soruyorlar.
Bu arada “Çalışan emeklilerin aylığından yüzde 15 kesinti yapılıyormuş. Ben yıllardır çalışıyorum ama bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmedim. Toptan prim, bir de faiz isterlerse perişan olurum” diyen emekliler de var.


OLAY NE?
Çalışan emeklilerin, aylıklarından yüzde 15 kesinti yapıldığını ilk kez duyanlar için olayı kısaca açıklayalım.
Olay Yeni Değil;
· Bağ-Kur’dan emekli olup, işine devam edenler için 8 Eylül 1999’dan,
· SSK ve TC Emekli Sandığı’ndan emekli olup, Bağ-Kur’lu olmayı gerektiren faaliyette bulunanlar için 2 Ağustos 2003’ten,
· Limited şirket ortakları, anonim şirket kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyeleri için 28Ocak 2004 tarihinden itibaren uygulanıyor.
Emeklilerin çoğu bu yükümlülüğü bilmedikleri için SGDP yönünden cezalı duruma düştüler.Halen de bilmeyenler var.
SGDP yükümlülüğünden kaynaklanan borç tutarı, hiç ödemeyenler için durumlarına göre,10 bin liraya ulaşabiliyor.


İLGİNÇ ÇELİŞKİLER
· Limited şirketin ortağı olan emekli, binde 1 ya da yüzde 1 hisse ile ortak olsa ve şirketten 1 kuruş gelir elde etmese dahi, emekli aylığından her ay yüzde 15 SGDP kesiliyor.
· Anonim şirketin ortağı olan emekli, yüzde 90 hisse ile ortak olsa dahi, yönetim kurulu üyesi olmadığı sürece, şirketten temettü olarak 1 milyon TL ya da 10 milyon TL gelir elde etse bile, emekli aylığından SGDP kesilmiyor.
· Bankadan milyonlarca lira faiz geliri alan, bono ve tahvil geliri olan, tutarı ne olursa olsun kira geliri bulunan emeklilerden de SGDP kesilmiyor.
Bunlar da olayın ilginç çelişkileri…


TORBA YASA
1. Merak edenler için açıklayalım, Torba Yasa çalışan emeklilerin aylıklarından kesilen SGDP’yi kaldırmıyor. Yani uygulama aynen devam edecek.
2. Torba Yasa, SGDP ödemeyenlere bir kolaylık sağlıyor. Bu kolaylıktan aşağıdaki gibi yararlanılacak.
a) Tecilini yaptırmamış çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç 2 Mayıs2011’e kadar SGDP kaydını yaptıracak, birikmiş borcunu tahakkuk ettirtecek.
b) Aynı süre içinde Torba Yasa ile getirilen kolaylıktan yararlanmayı talep edecek.
c) SGDP borcunun aslında bir indirim olmayacak.
2011 Kasım ve önceki aylara ilişkin SGDP aslını, 25 Şubat 2011 tarihine kadar enflasyona göre hesaplanacak faizi ile birlikte, 36 aya kadar, iki ayda bir 18 eşit taksitte ödeyebilecek.
d) Taksitle ödemede, toplam borca yılda yüzde 5 faiz uygulanacak. 30 Haziran 2011’ekadar yapılan (anapara + enflasyon oranında hesaplanan faiz) ödeme, peşin ödeme sayılacak ve yıllık yüzde 5 faiz uygulanmayacak.
Gerek peşin ödemede gerekse 36 aya kadar ödemede, daha önce hesaplanmış olan ve borcun asıl büyük kısmını oluşturan yüksek oranlı gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek.
Evde oturmayıp çalışan bir emekli; istihdam yarattığına, stopaj ve prim ödediğine, kazancından vergi ve KDV ödediğine göre, yukarıda belirtilen çelişkili örnekler de göz önüne alınmalı ve çalışan emekliye köstek değil destek olunmalı.

ŞÜKRÜ KIZILOT
Hürriyet Gazetesi
12.03.2011


Çalışan emeklilerin aylıklarından SGDP kesintisi uygulaması kaldırıldı mı?

Comments

No Responses, Leave a Reply
 1. AHMET GÜNDÜZ
  14 Mart 2011, 08:46

  BEN DEDE ESKİŞEHİR-Emekliden kesilen SGDP kesinti haksız olarak kesilmekte hiç bir sebep yok iken yaratılan afaki borç olarak görüyorum.Hastalanırsanız doktor size 4 kalemden başka ilaç yazmıyor.Nesli tükenmiş başarısız olanlara tüp ten tüpe aktarma serbest.Yazımbelki biraz değil çok ağır ama,lütfen iyi düşünsünler,ben şeker hastasıyım ilacımı 3adedini alısam 4 ncü ilacımı alamıyorum.bÇYLE BİR HAKSIZ UYGULAM BAŞKA NEREDE VAR,iŞÇİ çalışan emeklililerinin canına okuyan (sayın okuyan) NE SIFATLA YENİDEN M.VEKİLİ OLACAK SAKIN HA OLMASIN iŞÇİ EMEKLİLİLERİNDEN HAVASINI ALIR.

 2. Abdurrahman kara
  16 Mart 2011, 12:07

  sn. kızılot, çalışan emeklinin sorununu paylaştığın için teşekkür ediyorum. çalışma ve üretmek isteyene hükümetler köstek olmamalı destek olmalı,ben ziraat mühendisiyim, emekliyim yılların birikimi tecrübesini bizzat üretimin içinde olan ve bizlerede ihtiyacı olan çiftçilerimize
  yardımcı olmak ve onların üretim girdilerini temin etmek için zirai ilaç ve tohum bayiliği yapmaktayım ve teknik tarımın gereklerini üreticilerimize anlatmaktayım ve bizzat uygulatarak tarımda kalite ve verimlikle birlikte karlılığınıda artırarak kırsal kesimde gelir artışı sağlanmasına ve istihdamın artırılmasını ve mesleğin sevilmesi sağlanmakta ve emekli biri için bilgi beceri ve tecrübenin atıl kalmadan genç meslektaşlara da örnek olunmaktadır. Ancak hükümetimizin uygulaması ile adeta siz evinizde oturun ölümü bekleyin dercesine iş yeri açtın maaşını kesiyorum demek, bence çağ dışı bir uygulama zaten işyeri açmış birisi kazansın kazanmasın KDV beyanında, kira stopajında, gelir vergisinde devletine katkı yapmakta ayrıca yaptığım hizmet ve ticari faaliyetimlede toplumda ekonomik ve sosyal kalkınmanın hizmetin çoğalan etkisi ile de toplumda gelir seviyesi artmakta ve toplumsal huzur ve refah tabana yayılmaktadır. Hal böyle olunca 2005 yılında işe başlamış ve bugüne kadarda SGDP ödemesi yapamamış biri olarak bu kadar kazanmadığım halde hizmet amaçlı olarak açmış olduğum işyerim için biriken SGDP borcum ne kadar yapılandırılmış olsada ödemem mümkün değil, ödeye bilmem için banka kredisi kullanacağım bu da sosyal devlete yakışırmı acaba üretene istihdama yardımcı olmak isteyen ve herkesin yapamayacağı, özel kanunlarla verilmiş yetkiyi kullanan bir meslek mensubu olarak bu uygulamamın kaldırılması gerektiği kanaatini taşıyor. bu konunun basın yolu ile ilgililere ve kamuoyuna duyurmanızı önemle rica ediyorum.

 3. ALI KUTLU
  16 Mart 2011, 14:10

  MERHABA
  2006 DA SSK DAN EMEKLI OLDUM O TARIHTEN BERI BIR TURK INSAAT FIRMASINDA YURTDISI OFISINDE CALIISMAKTAYIM ,
  OCAK 2010 DAN ITIBAREN YURTDISINDA KAZANDIGIM UCRET DEN SGDP KESINTISI YAPILMAYA BASLANDI YAKLASIK 40 DOLAR FAKAT BU KESINTI 2011 OCAK ITIBARIYLE 170 DOLARA CIKTI BU RAKKAM BIR EMEKLI VE YURT DISINDA CALISAN BIR KISIDEN NEDEN BU KESINTIYI YAPIYORLAR BIZ YURT DISINDA CALISAN EMEKLILERI CEZALANDIRMAK MI ISTIYOR,
  BU KESINTILERI BIZ EMEKLILERE SONRA IADE EDECEKLERMI ?
  NEDEN BU TUTAR BU KADAR ARTTI ?
  BIZIIM SIRKETIN PERSONEL OFISNIE SORDUGUMDA BU SGDP nin % 25 ini sirket % 7.5 unu da calisan EMEKLIDEN KESTIKLERINI SOYLEDILER ,,,
  TUTARIN YUKSELMESININ NEDENI ISE GECEN SENE ASGARI UCRET UZERINDEN ODUYORLARMIS BU SENE ISE MAASIN TAMAMI UZERINDEN YAPIYOIRLARMIS
  BENIM SUPHEM ACABA SIRKET TAMAMINIMI BIZE YUKLEDI
  SAYGILARIMLA

 4. mehmet gürcan
  19 Mart 2011, 19:11

  yazıklar olsun senelerdir çalıştık bizim emekli maaşından %15 kesinti yemi göz diktiler nasıl olsa haziran ayı geliyo kaldırmasınlarda görüşelim bakalım

 5. ceyhan Gözüm
  22 Mart 2011, 02:32

  Sayın Kızılotun yorumu her ne kadar doğruysada çelişki var bence 5510 sayılı yasa 01.10.2008 tarihinden gecerli ve bu tarihten itibaren ödeme yapılması lazım ayrıca SGK genel md sirkülerinde bundan öncesi için ikinci bir genelgeye kadar işlem yapmayınız der . tam acıklık yok Ayrıca bağkurda 01.10.2008 den itibaren maaşımdan kesilden diye tahahütname alıyor .. Buraya dikkat 01.10.2008 de yasa değişmiş 5510 sayılı yasa hükme girmiş 1479 sayılı yasanın hükmü kalmamış ise vatandaş yani emekli çalışan olmayan yasayamı para yatıracak . 01.10.2008 den itiberan ise maaştan kesilir diyor kesilmemişse emekli kardeşimin sucu ne kanun koyucular bu şekilde ifade etmiş. Bence idare mahkemeye vermekte yarar var . ilgili emeli derneklerimizin idare mahkemeye vermesinde yarar var.

 6. cafer salcı
  04 Nisan 2011, 18:36

  15-7-2008 de işçi emeklisi oldum eskiden beri üzerimde ticari taksi var, bağkura gittim torba yasadan yararlanmak için.
  2008 zin 7. ayından 10. aya kadar borç çıkardılar 172 tl peşin ödeme dedim, iki ay içinde yatır dediler.
  peki dedim 2008 den bu güne kadar olan borcum dedim, onu ssk dan bakman lazım dendi bizim bilgisayardan çıkmaz dendi.
  ssk ya gittim borcun bizdede gözükmüyor dedi biraz daha bekle dedi bize herhangi bir yönetmelik gelmedi dendi, şaşırdım kaldım, kendi hesaplamama göre 5000tl borcum çıkmalı yaklaşık 3 yıl oldu.

 7. ahmet
  28 Mayıs 2011, 14:19

  emekliler sizde bunlara oy verirseniz ne diyelim helal osun sizlere

 8. Mahmut Mutlu
  04 Haziran 2011, 01:13

  2005 yılında emekli sandığından emekli oldum ve kerhen br iş yeri açmak durumunda kaldım.Çünkü iki çocuğum yüksel tahsil yapıyordu.Yasadan haberim yoktu.Destekleme primlerini ödemedim.Yasayı biumemenin mazeret olamayacağını biliyorum.2009 yılında bypaas olmam nedeni ile iş yerimi kapatmak zorunda kaldım.4600 TL.borçlu addedildim.Malum emekli maaşı ile defatüen ödeme gücüm olmadığnıdan maaşıma e haciz uygulandı.5 ay kadar kesinti yapıldı ve kesintiler durduruldu.Torba yasa ile faiz affı çıkarıldı ve borcu yapılandırdım.Ancak bu arada maaşıma yine e haciz uygulandı.Bütün pharasal dengelerim alt üst oldu.Kredi çekmek zorunda kaldım.Oldukça mağdur oldum.Şimdi…Be işini bilmezler…2008-2009 tarihleri arasındaki borçları dahil etmemişsinizç !!! Ama bu tarihte benim maaşımdan hukuka aykırı olarak kesinti yaptınız.Parasal dengemi ayarlayarak borcu yapılandırmama rağmen neye istinaden yine maaşımdan kesinti yaptınız ve beni ağır derecede mağdur ettiniz.Sistem ve yasa zaten faşist..uygulayan memura ne oluyor ?Aynı ay içinde hem maaşımdan kesinti yapacaksınız ve hem de ben taksitimi ödeyeceğim.Ne yiyeceğim ulan ben ? Söylüyorum Sayın Hükümetim sen Devlet yönetmenin ancak garıbanın lokmasını çalarak yapılabileceğini öğrenmişsin.Seni Allah’a havale ediyorum.

 9. süreyya altay
  15 Haziran 2011, 16:29

  Ben 2005 yılında emekli oldum 2009/05 ayında tekrar serbest çalışmaya başladım.2009/12 ayında maaşımdan kesintiler yapılmaya başlandı.tarih 2011/06 ssk gittim 1372 tl borcum var.Neymiş 2009/05-2009/12 arası kesinti borcum varmış. Ama hesaplıyorum o zaman aylık 95 tl kesinti varken şimdi aynı döneme 2 katını alıyor ssk. Ve bir allahın kulu manuel hesaplamayı bilmiyor kurumda bilgisayar otomatik yapıyormuş. Kısaca şu anda maaşımdan 750 tlden 115+163
  toplam 278 tl kesiliyor. Be hey devlet sen utanmıyorsan bu durumdan ben bir şey demiyorum.

 10. ahmet şahin
  18 Haziran 2011, 20:47

  torba yasasına göre borcumu yapılandırdım fakat ki aydır fazladan 200 tl maışımda kesyorlar sgk ya gittim fakat bana yardımcı olmadılar sebebini anlatmadılar ne yapmam lazım bilmiyorum

 11. perihan kocatepe
  28 Haziran 2011, 12:56

  bende emekliyim 922 tl emekli maaşım var 322 tl ise kesintim. 600 tl alıyorum. üstelik 2004 den 2008 yılına kadar işyerimden dolayı sgdp ödemem var. sebebide 2009 yılında kesintimi unutmuşlar.2008 den itibaren bu emekliler ya borcunu ödemeden kaçarsa diye maaşımızdan peşine kesilmeye başladı. zaten millet vekili maaşı almıyoruz. hem onların emekli maaşlarından kesinti olmuyor. bize zam verilirken %2,5 ve %3 ama iş maaşımızdan kesmeye gelince %15. yorum yapan bir arkadaşımız allaha havale etmiş. doğru yapmış bunlara ancak allahın gücü yeter.

 12. Kadir
  18 Ağustos 2011, 23:45

  Merhabalar,
  Emekli olduktan sonra kahvehane açtım.Kahvehane benim üzerime yapıldı.3 ay işlettikten sonra kahveyi devrettim.Ssk emekli ödemelerimde belirli oranlarda SGDP kesintileri yapılmıştır.Bu kesintilerin ne kadar yapılacağını nereden öğrenebilirim ve yapılan SGDP kesintileri hakkında hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 13. Esen
  09 Eylül 2011, 15:01

  Allah bunları bildiği gibi yapsın. Yediğimiz lokmada bile gözünüz var. Babam çalışarak 4 tane pırlanta gibi çocuk yetiştirdi.. Ve şu an devlete 8 bin lira borçlu.. Allaha havale ediyorum sizi

Leave a Reply:

Name

Mail (hidden)

Website

Yeni SGK Emeklilik Haberlerini Almak İçin Abone Olun!

E-mail adresini ekle:

Emeklilik Tarihinizi Hesaplatmak için için tıklayın
SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri hakkında bilgi için tıklayın
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için tıklayın
Bağ-kur Hizmet ve Prim Borcu Sorunlarınız için tıklayın
Askerlik Borçlanmasıyla Erken Emeklilik Hesabı için tıklayın
Çözemediğiniz Her Türlü SSK ve Bağ-kur Sorunları için tıklayın