Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Çalışan emeklilerin aylıklarından SGDP kesintisi uygulaması kaldırıldı mı?

Çalışan emeklilerden yüzde 15 kesinti kalktı mı?


TORBA Yasa Resmi Gazete’de yayımlandığından bu yana yani 15 gündür, en çok aldığımız sorulardan biri bu…

Emekli olduktan sonra (emekli aylıklarını kestirmeden) işyeri açıp çalışan ya da bir limited şirkete ortak olan veya bir anonim şirkete yönetim kurulu üyesi olan okurlarımız,aylıklarından kesilen yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destekleme Primi’nin (SGDP), Torba Yasaile kalkıp kalkmadığını merak ediyorlar. Bazıları da “Kalktı ise birikmiş SGDP borçlarının affedilip affedilmediğini” soruyorlar.
Bu arada “Çalışan emeklilerin aylığından yüzde 15 kesinti yapılıyormuş. Ben yıllardır çalışıyorum ama bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmedim. Toptan prim, bir de faiz isterlerse perişan olurum” diyen emekliler de var.


OLAY NE?
Çalışan emeklilerin, aylıklarından yüzde 15 kesinti yapıldığını ilk kez duyanlar için olayı kısaca açıklayalım.
Olay Yeni Değil;
· Bağ-Kur’dan emekli olup, işine devam edenler için 8 Eylül 1999’dan,
· SSK ve TC Emekli Sandığı’ndan emekli olup, Bağ-Kur’lu olmayı gerektiren faaliyette bulunanlar için 2 Ağustos 2003’ten,
· Limited şirket ortakları, anonim şirket kurucu ortakları ve yönetim kurulu üyeleri için 28Ocak 2004 tarihinden itibaren uygulanıyor.
Emeklilerin çoğu bu yükümlülüğü bilmedikleri için SGDP yönünden cezalı duruma düştüler.Halen de bilmeyenler var.
SGDP yükümlülüğünden kaynaklanan borç tutarı, hiç ödemeyenler için durumlarına göre,10 bin liraya ulaşabiliyor.


İLGİNÇ ÇELİŞKİLER
· Limited şirketin ortağı olan emekli, binde 1 ya da yüzde 1 hisse ile ortak olsa ve şirketten 1 kuruş gelir elde etmese dahi, emekli aylığından her ay yüzde 15 SGDP kesiliyor.
· Anonim şirketin ortağı olan emekli, yüzde 90 hisse ile ortak olsa dahi, yönetim kurulu üyesi olmadığı sürece, şirketten temettü olarak 1 milyon TL ya da 10 milyon TL gelir elde etse bile, emekli aylığından SGDP kesilmiyor.
· Bankadan milyonlarca lira faiz geliri alan, bono ve tahvil geliri olan, tutarı ne olursa olsun kira geliri bulunan emeklilerden de SGDP kesilmiyor.
Bunlar da olayın ilginç çelişkileri…


TORBA YASA
1. Merak edenler için açıklayalım, Torba Yasa çalışan emeklilerin aylıklarından kesilen SGDP’yi kaldırmıyor. Yani uygulama aynen devam edecek.
2. Torba Yasa, SGDP ödemeyenlere bir kolaylık sağlıyor. Bu kolaylıktan aşağıdaki gibi yararlanılacak.
a) Tecilini yaptırmamış çalışan emekliler, Sosyal Güvenlik Kurumu’na en geç 2 Mayıs2011’e kadar SGDP kaydını yaptıracak, birikmiş borcunu tahakkuk ettirtecek.
b) Aynı süre içinde Torba Yasa ile getirilen kolaylıktan yararlanmayı talep edecek.
c) SGDP borcunun aslında bir indirim olmayacak.
2011 Kasım ve önceki aylara ilişkin SGDP aslını, 25 Şubat 2011 tarihine kadar enflasyona göre hesaplanacak faizi ile birlikte, 36 aya kadar, iki ayda bir 18 eşit taksitte ödeyebilecek.
d) Taksitle ödemede, toplam borca yılda yüzde 5 faiz uygulanacak. 30 Haziran 2011’ekadar yapılan (anapara + enflasyon oranında hesaplanan faiz) ödeme, peşin ödeme sayılacak ve yıllık yüzde 5 faiz uygulanmayacak.
Gerek peşin ödemede gerekse 36 aya kadar ödemede, daha önce hesaplanmış olan ve borcun asıl büyük kısmını oluşturan yüksek oranlı gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek.
Evde oturmayıp çalışan bir emekli; istihdam yarattığına, stopaj ve prim ödediğine, kazancından vergi ve KDV ödediğine göre, yukarıda belirtilen çelişkili örnekler de göz önüne alınmalı ve çalışan emekliye köstek değil destek olunmalı.

ŞÜKRÜ KIZILOT
Hürriyet Gazetesi
12.03.2011


Çalışan emeklilerin aylıklarından SGDP kesintisi uygulaması kaldırıldı mı?

Bir önceki yazımız olan Yabancı Ülkelerdeki Türk Sosyal Güvenlik Kuruluşlarının Adres Ve Telefon Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Çalışan emeklilerin aylıklarından SGDP kesintisi uygulaması kaldırıldı mı?

 1. Esen

  Allah bunları bildiği gibi yapsın. Yediğimiz lokmada bile gözünüz var. Babam çalışarak 4 tane pırlanta gibi çocuk yetiştirdi.. Ve şu an devlete 8 bin lira borçlu.. Allaha havale ediyorum sizi

 2. Kadir

  Merhabalar,
  Emekli olduktan sonra kahvehane açtım.Kahvehane benim üzerime yapıldı.3 ay işlettikten sonra kahveyi devrettim.Ssk emekli ödemelerimde belirli oranlarda SGDP kesintileri yapılmıştır.Bu kesintilerin ne kadar yapılacağını nereden öğrenebilirim ve yapılan SGDP kesintileri hakkında hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

 3. perihan kocatepe

  bende emekliyim 922 tl emekli maaşım var 322 tl ise kesintim. 600 tl alıyorum. üstelik 2004 den 2008 yılına kadar işyerimden dolayı sgdp ödemem var. sebebide 2009 yılında kesintimi unutmuşlar.2008 den itibaren bu emekliler ya borcunu ödemeden kaçarsa diye maaşımızdan peşine kesilmeye başladı. zaten millet vekili maaşı almıyoruz. hem onların emekli maaşlarından kesinti olmuyor. bize zam verilirken %2,5 ve %3 ama iş maaşımızdan kesmeye gelince %15. yorum yapan bir arkadaşımız allaha havale etmiş. doğru yapmış bunlara ancak allahın gücü yeter.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>