İLAN - Kendi alanındaki en değerli alan adı ( emeklilikhaber.com ) SATILIYOR - İnceleyin!


SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Bugün sigortalı olan kadın ne zaman emekli olabilir?

gaxxi, 29 Ağustos 2012, No comments
Categories: SGK Haberleri

2012’de sigortalı olan kadın 7200 gün prim ödeyip 58 yaşı dolduracak

Soru. Bugün sigortalı olan kadın ne zaman emekli olabilir?

AYDAN

Cevap: İlk defa 2012 yılı içinde sigortalı olan kadın, emekli olmak için; 7200 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabidir. En geç 1 Ocak 2036 tarihine kadar en az 7200 gün prim ödemiş olmak şartıyla, 58 yaşını dolduracağı tarihte emekli olabilir.

Yasa çıksa da emekli olan kıdem tazminatının tamamını alacak
Soru: Ekim 1967 doğumluyum. 1988 yılında çalışmaya başladım. Prim gün sayımı doldurdum. Bu yıl Ekim Ayında yaşımı da doldurarak emekliliğime hak kazanıyorum. SSK’ya giderek teyit aldım. Yeni çıkacak yasanın içeriği ve bizleri nasıl etkileyeceği konusu tam bir muamma. Ben Mart 2013’te emekliliğe ayrılmayı istiyorum. Ancak bu tarihten önce yasa çıkarsa kıdem tazminatımın yarısını mı alacağım? Bir de kıdem tazminatı nasıl hesaplanıyor?

SSK’ya emekli olursam ne kadar maaş alırım diye sordum ama yanıt vermediler. Bunu hesaplamanın bir yöntemi var mı?
A.G.
Cevap: Kıdem tazminatı fonu kurulmasın ilişkin yasa henüz çıkmadı. Ne zaman çıkacağı da belli değil. Ortada gezen yasa taslağı emekli olacağınız Mart 2013 ayına kadar yasalaşsa dahi, emekli olduğunuzda kıdem tazminatınızın tamamını alabilirsiniz. Yeni yasa taslağında emekli olanın kıdem tazminatı almasını engelleyen bir hüküm bulunmuyor.
Emekli aylığı hesaplaması, manüel hesaplanmayacak kadar karmaşık. Ancak bilgisayar programı ile hesaplanıyor. Basitçe izah edecek olursak: emekli aylığını üstünden prim ödenen kazanç tutarı ile prim ödeme gün sayısı belirliyor. 2000 yılından önceki çalışma süresi için ayrı bir yöntemde, 1 Ocak 2000 ile 1 Ekim 2008 arası ayrı bir yöntemde ve 1 Ekim 2008 ile emekli olunacak tarih arasındaki çalışma süresi için ayrı bir yöntemde aylık hesaplanıyor. Ve hesaplanan kıst aylıkların toplamı emekli aylığı oluşturuyor.

Askerliğinizi borçlanırsanız 20 ay erken emekli olursunuz
Soru: 15 Eylül 1959 doğumluyum. 1 Mayıs 1981 tarihli sigorta başlangıcım var. 1979-1981 tarihleri arası askerlik hizmetimi yaptım. 2 Temmuz 2012 tarihi itibarı ile 3046 gün prim ödemem var. Askerlik borçlanması ile ne zaman, borçlanmadan hangi tarihte emekli olabilirim? Prim gün eksiğim ne kadar? Bir fikir verirseniz sevinirim.
Ömer BURUCU
Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5075 gün prim ödeme ve 46 yaş şartlarına tabisiniz. 2029 gün daha prim ödeyerek 3046 gün olan priminizi 5075 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.
Askerlik sürenizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz askerlik süreniz kadar(600 gün kabul edilmiştir) geri gider ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödeme ve 44 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlar. 1354 gün daha prim ödeyerek askerlik borçlanmasıyla 3646 güne yükselecek olan priminizi 5000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması 75 gün az prim ödemenizi ve 20 ay erken emekli olmanızı sağlıyor.
Ayrıca toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 15 Eylül 2019 tarihinde yaş haddinden emekli olmanızda mümkün.

55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz
Soru: 15 Nisan 1997 yılında ilk defa sigortalı oldum. Şuana kadar toplam 5.487 gün ödenmiş primim var. Askerlik sürem Mayıs/1995 yılında bitti. Askerden önce sigortam yok. 18 aylık askerlik dönemim için borçlanmada bulunursam, emekliliğimi ne kadar öne alırım? Ve hangi tarihte emekli olurum?
Fedayi EYİBİL
Cevap: Başlangıçtan önce yaptığınız askerliğinizin 510 günü borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 510 gün geri gider ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. Muhtemelen 1975 doğumlu olmalısınız. Borçlanmayla prim ödeme şartını sağlamış olacağınızdan, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

25 yılı dolduracağınız 1 Ekim 2014 de emekli olabilirsiniz
Soru: 18 Şubat 1963 doğumluyum. İş’e giriş tarihim 1 Nisan 1991’dir. 1983-1985 tarihleri arası 18 ay askerlik yaptım. Borçlanmayı yapmadım. 4850 gün ödenmiş sigorta prim günüm var. Askerlik borçlanmasını ödersem, ne zaman emekli olabilirim.
Cem ACAR
Cevap: Başlangıçtan önce yaptığınızdan askerliğinizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 18 ay geri gider ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabi olursunuz. Askerlik borçlanmasından sonra 60 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5450 güne tamamlamanız şartıyla, 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 1 Ekim 2014 tarihinde emekli olabilirsiniz.

Teyzeniz 3.5 yıl sigortalı çalışarak emekli olabilir
Soru: Teyzem 1975 de PTT de çalışmaya başlamış ve 1982 de ayrılmış. Emekli Sandığı mensubuydu. Emekli olmadan ayrılmıştı. Emekli olmak için daha ne kadar çalışması gerekiyor. SSK’lı olarak mı çalışması lazım?
Işık SEYRAN
Cevap: Teyzeniz sigortalı çalışarak 1260 gün(3.5 yıl) prim ödemesi halinde, SSK şartlarıyla emekli olma hakkı elde eder. 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle 18 yıldan fazla sigortalılık süresi olduğundan, yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olur. 6.5 yıl memuriyet süresi varsa(sorunuzdan olduğu anlaşılıyor), primini 1260 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.

Ekrem SARISU – POSTA
Bugün sigortalı olan kadın ne zaman emekli olabilir?


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist 
emeklilikhaber.com SATILIYOR - İnceleyin!