Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Babasından yetim maaşı alan biri kendi adına iş yeri açarsa yetim aylığı kesilir mi?

Tags: , ,

Babasından yetim maaşı alan, kendi adına iş yeri açarsa yetim aylığı kesilir

> P. Erdoğan

Benim için çok önemli bir konuya cevap arıyorum. Acil olarak bana cevap verip yardımcısı olursanız çok memnun olurum. Ben, 2001 Kasım ayında annemin ölümüyle, babamın SSK emekli maaşını almaya başladım. Geçen yıl kendime bir iş yeri açmak istediğimde, üzerime açamayacağımı söylediler. Ama artık dükkânımı kendi üzerime almak istiyorum. Fakat birbirini tutmayan cevaplar alıyorum. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Ben SSK emeklisi bir babadan yetim maaşı alıyorum. Dükkânımı kendi adıma açabilir miyim, açarsam emekli maaşım kesilir mi?

CEVAP: Eski adı ile SSK’lı yeni adıyla 4-1(a)’lı emekli babasından yetim aylığı bağlanırsa, bu yetim aylığını alan kız çocuğu kendi nam ve hesabına bir iş yeri açarsa (Vergi mükellefi olursa ya da 4-1(b)’li şartlarına haiz olursa) yetim aylığı kesilir ve sağlık yardımı alamaz.

ÇALIŞAN DÜNYASI
MEMUR, İŞÇİ ve İŞVERENİN REHBERİ
LÜTFİ KÖKSAL
turkiyegazetesi.com.tr

Bir önceki yazımız olan Ali Tezel taksi ve minibüs şoförlerini rüyadan erken uyandırdı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>