Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Anonim şirket kurucu ortaklarının emekli maaşından SGDP kesilir mi?

AŞ.Kurucu ortakları Bağ-Kur kapsamından çıkartıldığından destek primi de kesilmez

Soru: Anonim Şirket kurucu ortağımız, şirket kuruluşu sırasında SSK’ lı olduğundan, kurulan şirkette, ortaklığı süresince de hiç ara vermeden SSK’ na pirim ödeyerek 2002 senesinde emekli oldu.

Bu tarihten itibaren de yine SSK (4/a) ya tabi olarak ve Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödeyerek, halen 4a/ durumu devam etmektedir. Emekli maaşından bir kesinti yapılmamaktadır.
6111 Sayılı Kanuna göre, bu durumu devam ettirebilir mi? Yoksa 4/a dan çıkıp 4/b olarak Bağ-Kur destekleme primi mi ödemelidir? Erhan DENLİ

Cevap: Anonim şirket kurucu ortakları 1 Ekim 2008 den tarihinden itibaren 4/b sigortası(eski adıyla Bağ-Kur) kapsamından çıkartıldı. Şirketinizin kurucu ortağı; yönetim kurulu üyesi veya yönetim kurulu başkanı değilse 4/b yükümlülüğü bulunmadığından, ortada herhangi bir sorunu yok.
Şayet kurucu ortağınız, yönetim kurulu üyesi veya başkanı ise, 4/b yükümlülüğü bulunuyor. Ancak Torba Yasa ile; 1 Mart 2011 tarihinden itibaren “önce başlayan sigorta geçerli” ilkesi terk edilerek, yerine “sigortalılığın üstünlüğü” ilkesi getirildi. Bu bağlamda söz konusu ortağınızın 4/a sigortası kapsamında ücretinden destek primi kesildiği sürece emekli aylığından destek primi kesilmesine gerek bulunmuyor.

Ekrem SARISU – POSTA
Anonim şirket kurucu ortaklarının emekli maaşından SGDP kesilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>