SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir • 
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Almanya’daki ilk işe giriş tarihi Türkiye’den emeklilik olurken başlangıç sayılır mı?

gaxxi, 22 Mayıs 2011, No comments
Categories: Yurtdışı Borçlanması

ALMANYA ‘DA İLK DEFA SİGORTALI İŞE GİRİŞ TARİHİM TÜRKİYE’DE GEÇERLİ Mİ?

01.07.1967 doğumluyum 13 yaşında Almanya’ya gittim. 09.08.1984 yılında Almanya’da sigortalı olarak çalıştım.Türkiye’de 01.07.1985 yılından 31.03.2004 tarihine kadar geçen süreyi borçlandım.01.04.2004-06.07.2007 tarihlerini de borçlandım.Toplamda 7925 gün prim ödemesi yaptım.
Almanya’dan malulen emekli oldum.Türkiye’den en erken ne zaman emekli olabilirim. Bir kez daha yurtdışı borçlanması yapmama gerek var mı? Mehmet Yüksel

Sayın Yüksel yurtdışı borçlanmalarını bu işin uzmanlarına dayanarak yapmış olsaydınız size yetecek günleri borçlanır.Emekli maaşınızı artıracak oranda borçlanarak daha iyi bir emekli maaşı alırdınız.

22.03.2011 tarihli Ali Tezel yazısında ;
T.C.
YARGITAY HUKUK GENEL KURULU
E. 2010/10-472
K. 2010/440
T. 29.09.2010

ÖZET : Dava, yaşlılık aylığına hak kazandığının tespiti ile aylık bağlanması istemine ilişkindir. 3201 Sayılı Kanuna göre sonradan borçlananların, 506 Sayılı Kanunun Geçici 81. maddesinin yürürlüğe girdiği tarihte hiç hizmetinin bulunmadığı gerekçesiyle 81.maddenin uygulanmaması, 3201 Sayılı Kanun ile sigortalılara tanınmış olan hakların ortadan kaldırılmasına yol açacağı her türlü duraksamadan uzaktır.
Yerel Mahkemenin, davacı sigortalının Almanya’da ilk defa sosyal sigorta giriş tarihinin 506 Sayılı Kanunun 108. maddesine koşut olarak Türk sosyal sigortalarına giriş tarihi olarak kabulü isabetli olup davacı sigortalı hakkında yaşlılık aylığı tahsis koşullarının yurt dışı borçlanma bedelinin ödendiği tarihte yürürlükte 506 Sayılı Kanunun 4759 Sayılı Kanun ile değişik 60. madde hükmünün uygulanmasını işaret eden Özel Daire bozmasına karşı, yerel mahkemenin daha önce sigortalı olarak Türkiye’de tescili olmayanların 506 Sayılı Kanunun Geçici 81. maddesinin yürürlük tarihinden sonra, yürürlük tarihinden öncesine ait devreye ilişkin olarak yapacakları borçlanmaların; Geçici 81. madde uygulamasında gözetilmesi gerektiğini benimseyerek yaptığı değerlendirme ve bu değerlendirme sonucu ilk kararında direnmesi usul ve yasaya uygundur.

Bu karar ile artık ülkemizde SGK mahkemeye vermeniz halinde 17 yaşındaki Almanya’daki işe giriş tarihiniz sigortalılık için başlangıç olarak ele alınacaktır.09.08.1984 yılı dikkate alındığında 25 yıl 48 yaş 5225 gün ile emekli olabilirsiniz.
Fakat siz mahkeme ile uğraşmam derseniz 01.07.1985 yılına göre 25 yıl 49 yaş 5300 gün ile emekli olabilirsiniz.
İkinci alternatif Almanya’dan malulen emekli olduğunuz için Türkiye’de bu şartlardan emekli olmak için öncelikle kendinizi SGK tarafından Sağlık Kurumuna sevk ettirme suretiyle çalışma gücünüzün %60 oranında kayıp var ise malulen emekli olursunuz.%60 oranın altında bir rapor verilirse sakatlık statüsünden emekli olabilirsiniz.

Benim size tavsiyem malulen olmadan sakatlık oranı tespit ettirmeniz halinde kısa zamanda emekli olabilirsiniz.
Şayet baktınız Malulen veya sakatlık şartları oluşmuyor yada ben bu işlerle uğraşmam derseniz.Emsal yargı kararı ile SGK İş Mahkemesinde dava edin,ilk başlangıcınızı almaya olarak tescil ettiriniz.01.07.2015 tarihinde emekli olun.Sizin yeterince priminiz var gün almanızı tavsiye etmiyorum.

VEDAT İLKİ – alitezel.com

Almanya’daki ilk işe giriş tarihi Türkiye'den emeklilik olurken başlangıç sayılır mı?


Tags: , , ,

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK BAŞVURULARI
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

ÜCRETSİZ ABONE OLUN

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız Aşağıdan E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayınız

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:

image5.png

Emeklilik Başvuru ve Danışmanlık Hizmetleri

Değerli sigortalılar;


Kendi geliştirdiğimiz 4D Hizmet Modeli ile SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvurularınız için Hizmetinizdeyiz.


Emeklilik işlemlerinde 4D modeli nedir?

Doğru Hesaplama - Doğru Başvuru - Doğru Takip - Doğru Sonuç

Emeklilik başvurularınızı bizim yapmamızı istiyorsanız;

Size ulaşabileceğimiz telefon numaranız ve sigortalılık bilgilerinizle bize mesaj atınız. 

Gönderdiğiniz bilgiler incelenerek size geri dönülecektir.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik İşlemleriniz İçin Bize Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com

NOT: Gereksiz görüşmeleri en aza indirmek için sorularınız alındıktan sonra telefon numaralarımız bildirilmektedir. Lütfen emeklilik hesaplama ve diğer SSK ve BAĞ-KUR emeklilik sorunlarınız için önce mesaj gönderiniz. En kısa sürede size geri dönülecektir.

Copyright © 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist