Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Af yasasından yararlanarak eksik olan primleri toplu olarak yatırabilir miyiz?

Af yasasından yararlanarak toplu prim ödeme usulü yok

Soru:

Babamın SSK başlangıcı Ocak 1973 ayı. Doğum tarihi ise 25 Şubat 1955 dir. Askerlik süresini de borçlandı. Toplam prim 2700 gün oldu. Yeni çıkacak olan yasadan yararlanabilir miyiz? Geriye dönük olarak borçlu bir şirket üzerinden eksik olan primi toplu olarak yatırabilir miyiz? Veysel TOSUN

Cevap:

Babanız 8 Eylül 1999 tarihi itibariyle 23 yıldan fazla süredir sigortalı olduğundan, bu tarihte yürürlüğe konan ve emekli olmayı zorlaştırdığından dolayı kamuoyunda “mezarda emeklik yasası” olarak tanımlanan 4447 sayılı yasaya tabi olmadan eski yasa şartlarıyla emekli olacak. Babanız eski yasaya göre yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi. 900 gün daha prim ödeyerek, 2700 gün olan prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağı tarihte emekli olabilir.
Af yasası borçlanma hakkı getirmiyor. Ne af yasasından yararlanarak ne de belirttiğiniz gibi borçlu bir şirketten geçmişse dönük bildirimde bulunarak toplu gün kazanarak babanızın emekli olması mümkün değil.

Ekrem SARISU – POSTA
Af yasasından yararlanarak eksik olan primleri toplu olarak yatırabilir miyiz?

Bir önceki yazımız olan Anneniz iki doğumu için de borçlanma yaparak toplam 1440 gün kazanabilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “Af yasasından yararlanarak eksik olan primleri toplu olarak yatırabilir miyiz?

  1. Rengin Yılmaz

    Merhaba,

    1999 senesinde sigortam başladı.. fakat 6 ay çalışdıktan istifa ettim. sonra yine 2004 senesinde işe başladım. aradaki çalışmadığım 5 sene yi ödeyerek emeklilik senesini kısaltmak gibi bir şansımız var mı bu yasa ile??

  2. Semra

    Babam 1957 doğumlu. İlk sigortasi 1979 yılında başlamış.Günü 1500 bağkurdan sigortaya aktarılın günü ise 1250 gün.Yani Toplam günü 2750 gün var.Bu af yürüğü girerse.Babam emekli olabilir mi ?
    Cevabınız için şimdiden tşk ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>