Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Adına ödenen SGK primlerini geri almak isteyenler okusun!

İade edilecek primlere 1 Ekim 2008 den öncesi için fark ödenmez sonrası için fark ödeniyor

Soru: Eşim 19 Şubat 1968 doğumlu. İlk sigorta başlangıcı, 1 Ocak 1995 olup, 1240 gün prim ödemedi var. Şu an çalışmıyor. Hangi şartlarda, sigortadan ödenen primi emeklilikten vazgeçersek alabiliriz? Geçmiş yılların faizi işler mi? Yoksa yatırılan tutar kadar mı alabiliriz?

Yunus NADİ

Cevap: Çalıştığı işten ayrılan ve emekli olunacak yaşı doldurduğu halde, emekli olacak kadar prim ödemesi olmayanlar, talep etmeleri halinde, kendisinin ve işverenlerinin ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini “toptan ödeme” adı altında geri alabilirler.

1 Ekim 2008 tarihine kadar ödenen primler için faiz veya başka bir ad altında fark ödenmez. Ancak, bu tarih itibariyle hesaplanan iade edilecek prim ile bu tarihten itibaren ödenen primlere, 1 Ekim 2008’den talep tarihine kadar geçen süre için güncelleme katsayısı oranında fark ödenir.(güncelle katsayısı: Her yılın Aralık ayına göre TÜİK’ çe açılanan Tüketici Fiyatları Genel Endeksindeki değişim oranının yüzde 100 ile, sabit fiyatlarla gayri safi yurtiçi hasıla gelişme hızının yüzde 30’nun toplamına (1) tam sayısının ilave edilmesi sonucunda bulundan değerdir)

Eşiniz, 58 yaşını dolduracağı 19 Şubat 2026 tarihinde kadar, toplam primini 5750 güne tamamlayamazsa, primlerinin iade edilmesini talep ederek, adına ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin işçi ve işveren hisselerini belirttiğimiz şartlarda geri alabilir. 58 yaşını doldurmadan prim iadesi mümkün değil.

Ekrem SARISU – POSTA
Adına ödenen SGK primlerini geri almak isteyenler okusun!

Bir önceki yazımız olan Prim günü dolduğu halde asgari ücretle çalışmaya devam edenlerin dikkatine! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

One thought on “Adına ödenen SGK primlerini geri almak isteyenler okusun!

  1. nazifer

    işe giriş 1 ekim 1985 çıkış 1 ağustos 1989 toplam kazanç 4.280.000 lira toplam prim gün sayısı 1381 gün.toplam 3 yıl 8 ay .doğum tarihi 1 nisan 1955.ödenen ortalama olarak 58 yaşını dolduracağım ssk primlerimi geri almak istiyorum o zamanki p rim ödemeye göremi yoksa bugünküne göremi ödenir.ortalama olarak 1 nisan 2013 tarihinde müracaat ettiğimde ne kadar alabilirim. saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>