Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

9000 günü doldurmam emekli aylığımı etkiler mi?

Fazla prim bazen emekli aylığını düşürür

Soru:

1 Ocak 1986-25 Eylül 1987 arası Bağ-Kura prim ödedim. 25 Eylül 1987-19 Ocak 2004 yılları arasında Türk Ticaret Bankasında çalıştım. Daha sonra çeşitli şirketlerde çalıştım. 8 ay askerlik borçlanmamı ödedim. Emekli olurken 9000 günü doldurmam emekli aylığımı etkiler mi?

Mehmet Halil YILDIZHAN

Cevap:

Tek başına prim ödeme gün sayısı emekli aylığını belirleseydi, prim ödeme gün sayınız ne kadar çok olursa, o kadar fazla emekli aylığı alırdınız. Ancak emekli aylığını tek başına prim ödeme gün sayısı belirlemiyor. Emekli aylığı tutarını tüm çalışma dönmemin de üstünden prim ödenen kazanç tutarı ile, prim ödeme gün sayısı birlikte belirliyor. Şayet, çalışma döneminizde primlerinizi prime esas kazancın üst sınırı(bugün için 4.943.25 TL dir) veya bu tutara yakın kazanç tutarı üstünden prim ödemişseniz, prim ödemenizi 9000 güne çıkartmanız emekli aylığınızı artırır.

Ancak, prime esas kazancın alt sınırı(bugün için(760.50 TL ) veya alt sınıra yakın tutar üstünden prim ödemişseniz, prim ödemenizi 9000 güne çıkartmanızın emekli aylığınıza olumlu katkısı olmaz. Hatta duruma göre emekli aylığı tutarını düşürebilir de.

Örneğin, bankada prime esas kazancın üst sınırı veya üst sınıra yakın kazanç tutarı üstünden prim ödemişseniz, ayrıldıktan sonrada daha az kazanç üstünden prim ödemişseniz ve ödemeye devam ediyorsanız, emekli aylığı tutarınızı düşürmüş bulunuyorsanız.

Ekrem SARISU – POSTA
9000 günü doldurmam emekli aylığımı etkiler mi?

Bir önceki yazımız olan 55 yaşımı ve 3600 iş gününü doldurdum SSK’dan ayrılabilir miyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>