Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

2000 yılı öncesi vergi kaydı olup da Bağ-Kura tescil yaptırmayanlara af gelecek mi?

Prim affıyla eski yıllar ödenebilecek mi?

Gündemdeki önemli konulardan birisi de prim affı. Prim borçlarının yapılandırılması veya kamuoyundaki adıyla prim affı konusu yavaş yavaş netleşmeye başladı.

Bu sefer prim borçlarının yeniden yapılandırılırken, herkesin anlayabileceği basit bir düzenleme yapılır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bazı prim aflarında o kadar karışık bir düzenleme yapılmıştı ki, hem başvurular yetersiz kalmış ve hem de SGK (SSK) prim aflarında yetersiz kalmıştı. Bu nedenle mutlaka eski hatalardan ders çıkartılmalı ve anlaşılır bir yapılandırma yasası çıkartılmalıdır.

Okurumuz Mustafa Kaya’da bir çok Bağ-kur’lunun önemli bir sıkıntısını sormuş. Okurumuz diyor ki; “2000 yılı öncesi vergi kaydı olup da Bağ-Kur’a tescil yaptırmayanlara af gelecek mi?”

Sosyal güvenlik mevzuatına göre, 2000 yılı öncesi vergi kaydı olup da Bağ-Kur’a tescil yaptırmayanların sigortalılıkları 4.10.2000 öncesine götürülemiyor. 04.10.2000 tarihinden önce vergi mükellefiyeti olduğu halde Bağ-Kur kaydı olmayanlar için o dönemde 6 ay süre verilmişti ve 6 ay içinde kaydını yapanların haklarının geriye götürülmesi sağlanmıştı. Ancak şu an için 04.10.2000 tarihinden önce vergi mükellefiyeti olduğu halde Bağ-Kur kaydı olmayanların 04.10.2000 tarihinden önceki dönemleri borçlanmaları mümkün değildir.

Hatta 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı yasaya göre de, 1.10.2008 tarihi öncesinde vergi kaydı olup Bağ-Kur tescili olmayan kişilerin 1 Nisan 2009 tarihine kadar Bağ-Kur tescilini yaptırmaması halinde sigortalılık süresi 1.10.2008 tarihinden başlatılmaktadır.

Bu gün için, 1.10.2008 öncesinde Bağ-Kur sigortalılığını gerektirir bir faaliyeti olup bugüne kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış olanların sigortalılık başlangıçları 1.10.2008 tarihinden önceye götürülemeyecektir.

Resul Kurt – STAR
2000 yılı öncesi vergi kaydı olup da Bağ-Kura tescil yaptırmayanlara af gelecek mi?

Bir önceki yazımız olan Yaşını büyütenler erken emekli olur mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 thoughts on “2000 yılı öncesi vergi kaydı olup da Bağ-Kura tescil yaptırmayanlara af gelecek mi?

 1. nihat arslan

  1986,1996 yılları arasında esnaflık yaptım 10 yıl bağkur tescilim yok 89,91 yılları arası askere gittim ama vergimi dükkanım kapalıyken ödedim askerliğimi de boçlandım ödedimfakat 1986 dan bağkur tescilimi yaptıramadım mahkeme açmak istiyorumnasıl yaparım yardımcı olusanız sevinirim.saygılar.

 2. turgay aydın

  biz mükelleflerin başka işi yok ta çıkan kanunlarımı takip edicez anlamıyorum.biz muhassebeci değiliz avukat hiç değiliz.devlet alacağı olduğunu bile o tarihlerde 5-10 yıl sonra ibraz ederken bizim 2000 yılı oncesi için çıkan kanundan yararlanabilmek için 6 ay içinde başvuru yapmamızı beklemiş. bizi o donem ile yargılamasını kabul edemiyorum.lakin su zamanda vergi borcu anında elimize tebliğ yapılıyor.o kanun da bu şekilde tebliğ olsa idi benim sigorta başlangıcım mükellefiyet tarihim ile aynı olurdu. arkadaşlar toplu olarak bir araya gelmek mi lazım ne lazımsa ben varımm..

 3. nihat arslan

  2000 öncesi bağkur tescili istiyoruz .ayrıca bağkur ve ssk ile ilgilenen kuruluş başkanlarının değişmesini istiyoruz bu bizim en doğal hakkımız işi bilmeyenler gitsin ali tezel e sorsunlar..

 4. ertuğrul ertok

  2000 yılı öncesinde vergi mükellefi olanların sigortalılıkları, o tarihteki yasalarda vergi kayıt tarihi ile başlar diye açık hüküm varken,bu mükelleflere yapılan düpedüz hak gaspıdır ve insanlık ayıbıdır..aynı durunda olup kurumca tescili re'sen yapılanlar ayrıcalıklı hale getirilmiştir,kurum tüm vatandaşları tescillemekle yükümlüdür..bu hak gaspı giderilerek 2000 yılından önce vergi mükellefiyetleri olanların sigortalılık hakları 2000 öncesinden(mükellef oldukları tarihten) başlatılıp iade edilmelidir..

 5. mehmet Akgüneş

  2000'den önce vergi kaydı olanlar arasında bağkur tescilleri kurumca re'sen yapılanlarla yapılmayanlar arasında ayrımcılık olmuştur..bu durum anayasadaki eşitlik ilkesine de aykırıdır ,tam bir hukuksuzlukla 2000 öncesi mükelleflerin sigortalılık hakları gasp edilmiştir,kul hakkına girilerek vatandaşlar arası eşitsizlik yapılmıştır,bu hukuksuzluğu düzeltmek ve 2000 öncesi vergi mükellefi olan esnaflara da sigortalılık haklarını mükellef oldukları tarih itibari ile iade etmek,önce devlet olmanın sonra da insan olmanın bir gereğir!!

 6. metin sivritepe

  bir düzenlemede bu konuda yapılmalı cünkü 2000 öncesi insanlar bu kadar bilincli degildi vergiyi ödemisiz ama sonuc**

 7. YASİN KORKMAZ

  aslında bir haksızlık söz konusu. nasılmı bazı bölgelerde sgk kurumu çalışanları işini yapmış o bölgenin insanlarını bir şekilde kayıt altına almış o bölge insanı bu gün şanslı kimseler olmuş.bazı bölgelerde kayıt altına alınmamış sansı olmayan kişiler olmuş. bu durum anayasanın eşitlik ilkesine aykırı düşmüyormu. yetkili insanlarımız konuyla ilgilenseler çok isabetli olur düşüncesindeyim. ayrıca 2008 de çıkan yasadan yeterince haberdar edilmemek ayrı bir konu .bu konuda mağdur olan çok sayıda insanımız var.

 8. orhan karakaş

  böyle durumda olan madurlardan cok kişi var 2000 yılı sıkıntılı dönemdi kimse bagkura gidip tescil yaptırıp borclanmak istemiyordu veya çeşitli sebeblerden dolayı tesçil işlemi yapılmamıştır ben gibi 10 sene olmuş şimdi daha rahat durumdayız böle bir imkan tanınması lazım cünkü 10 sene olmuş o dönemle şimdiki dönem arasında iyileşmeler olmuştur kişilerin maddi durumları acısından bu tür şeyler 5 veya 10 senede bir tekrarlanmalıdır hükümetin bir kaybı söz konusu değildir aksine kasasına para girecektir bir nevi vergi ödeyen mükelleflerin önü takatılmamalıdır ülke ekonomisi vergilerle ayakta duruyor baş rol oyuncusu biz mükellefleri madur olnaları 5 10 senede bir önü acılmalıdır bu tür konuda çünkü tiçaret inişli cıkışlı bir sürec bu konuda beklentilerimiz bulunmaktadır geriye dönük bir düzenleme istiyoruz.

 9. fedva toksöz

  torba af yasası cıktı içinde her türlü af war bu af fazlamı geldi ?? torbamı fazla geldi ?? durumu iyi olanlar zaten ödüyordu olmayanlar bir cezada yasadan geldi . bir iyilik yapın
  bizide o torbaya doldurun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>