Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Category Archives: Yaşlı ve Özürlüler

Hastaneden randevu almanın en kolay yolu!

Published by: 
Hastane Randevu Alma Ekranı (MHRS) Alo 182 Hastane Randevu
Günümüz teknolojisi ile pek çok işlemimizi internet üzerinden online olarak yapabilmekteyiz. İnternet üzerinden işlem yapabilmek bize önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlamaktadır. Online olarak yapabildiğimiz işlemlerden bir tanesi de Hastane randevu (MHRS) sistemidir. Hastane randevu (MHRS) sistemini kullanarak istediğiniz doktordan dilediğiniz randevuyu alabilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sistemini küçük büyük her yaştan kişiler kolayca kullanabilir. Eskiden hastanelerden randevu alabilmek için erken saatlerde hastaneye giderek hastane randevumuzu alabilmekteydik. Günümüzde herhangi bir yere gitmeden ve hiçbir sıra beklemeden hastane randevumuzu alabilmekteyiz. Hastane randevu (MHRS) sisteminin bize sağlamış olduğu pek çok yarar vardır. Hastane randevu (MHRS) sistemini kullanarak nasıl randevu alınır, hastane randevu (MHRS) sisteminin sağladığı avantajlar nelerdir ve hastane randevu (MHRS) sistemi ile ilgili merak ettiğiniz her şeye bu yazıda cevap bulabilirsiniz.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemine Nasıl Üye Olunur ? 
Hastane randevu (MHRS) sistemini kullanarak istediğiniz saatte ve günde dilediğiniz doktordan randevunuzu kolayca alabilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sistemini kullanabilmeniz için öncelikle sisteme kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Hastane randevu (MHRS) sistemine kayıt olabilmek için ilk olarak hastane randevu (MHRS) sisteminin resmi sitesine giriş yapmalısınız. Daha sonra Yeni Üye seçeneğine tıklayarak hastane randevu (MHRS) sistemine kayıt olabilmek için gerekli olan bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Hastane randevu (MHRS) sistemine yeni üye kaydı için doldurulması gereken bilgiler şunlardır; T.C kimlik numarası, adı soyadı, cinsiyeti, doğum yeri ve tarihi, anne ve baba adı, cep telefonu ve E-posta adresi gibi bilgilerdir. Hastane randevu (MHRS) sistemine kayıt için gerekli olan bu bilgileri doldurduktan sonra sizin belirleyeceğiniz bir parola ile kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sistemine kayıt işleminizi yaptırdıktan sonra isteğinize göre randevunuzu alabilirsiniz.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi İle Randevu Nasıl Alınır ?
Hastane randevu (MHRS) sistemine üye olduktan sonra Vatandaş Giriş Ekranına ilk olarak T.C kimlik numaranızı girmeniz gerekmektedir. Daha sonra hastane randevu (MHRS) sistemine üyelik sırasında almış olduğunuz parolanızı girdikten sonra resimdeki sayıları girerek Giriş butonuna basmanız gerekmektedir. Açılan sayfada sırasıyla il, ilçe, hastane, semt kliniği, klinik, klinik yeri ve hekim bilgilerini seçtikten sonra Randevu Ara seçeneğine tıklayarak hastane randevu (MHRS) sisteminde istediğiniz randevuyu arayabilirsiniz. Daha sonra seçmiş olduğunuz hekime ait uygun saatleri bu sayfada görebilirsiniz ve size en uygun saati belirleyerek buna göre hastane randevunuzu alabilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sisteminde, randevu bilgilerinizi girdikten sonra Randevuyu Kaydet seçeneğine tıklayarak hastane randevunuzu alabilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sistemi ile randevu işleminizi gerçekleştirdikten sonra randevu almış olduğunuz saatten 15 dakika önce hastane ya da poliklinik sistemine hasta girişinizi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
Hastane randevu (MHRS) sistemine kayıt olduktan sonra  sistemine kayıt olduktan sonra daha önceden almış olduğunuz randevularınızı görebilirsiniz. Ayrıca hastane randevu (MHRS) sisteminde hesap bilgilerinize girerek bunları isterseniz değiştirebilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sisteminde önceden almış olduğunuz randevunuzu iptal etmek için hastane randevu (MHRS) sistemine T.C kimlik numaranız ve parolanız ile giriş yaptıktan sonra sağ tarafta bulunan Randevu Geçmişi bölümünü seçmeniz gerekir. Daha sonra iptal etmek istediğiniz randevunun yanındaki iptal et seçeneğine tıklayarak randevunuzu iptal edebilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sisteminde istediğiniz zaman randevu alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz ve almış olduğunuz randevularınızı iptal edebilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sisteminde randevu alma işleminden sonra ya da randevu iptal işleminden sonra Çıkış butonuna basarak hastane randevu (MHRS) sisteminden çıkış yapabilirsiniz.
İnternet üzerinden hastane randevunuzu hiçbir ücret ödemeden kolayca alabilirsiniz. Hastane randevusu almanın bir diğer yolu da ALO 182 hattını arayarak hastane randevu alma işlemidir. ALO 182 hattını arayarak da istediğiniz bir saatte sizin seçmiş olduğunuz bir hekimden hastane randevunuzu alabilirsiniz.
ALO 182 İle Hastane Randevu Nasıl Alınır ?
ALO 182 ile hastane randevu alabilmek için ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182’yi tuşlayarak sağlık Bakanlığı Hastane Randevu Merkezini aramanız gerekmektedir. Aradığınız numarada telefonunuza canlı bir sekreter yanıt verecektir. Karşınıza çıkan asistana T.C kimlik numaranızı vererek hastane randevunuzu almak istediğiniz hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden gerekli olanı vermeniz gerekir. Bu işlemlerden sonra asistan size uygun olan saatleri bildirecektir ve sizde seçmiş olduğunuz randevu saatini bildirerek hastane randevu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. ALO 182 hattını arayarak hastane randevunuzu iptal etmek isterseniz de yine aynı şekilde ALO 182’yi tuşlayarak Sağlık Bakanlığı Hastane Randevu Merkezine bağlanmanız gerekir. Çağrınızı yanıtlayan asistana T.C kimlik numaranızı vermeniz gerekmektedir. İptal etmek istediğiniz hastane randevunuza ait tarih ve saat gibi bilgilerini vermeniz gerekir. Bu işlemlerden sonra hastane randevu sisteminden almış olduğunuz randevunuz iptal edilmiş olacaktır.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi Ve Kullanımı
Hastane randevu (MHRS) sistemi, hastanelerde tarih ve saat baz alınarak, hastane ve hekim seçimleri yapılabilen ve böylece istediğiniz saatte randevu alarak muayene ve işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir sistemdir.
Hastane randevu (MHRS) sistemini kullanabilmeniz için hastane randevu (MHRS) sistemi kaydınızın olması gerekmektedir. Hastane randevu (MHRS) sisteminden yararlanabilmeniz için sisteme kaydınızı yapmanız, bunun için de hastane randevu (MHRS) sistemine T.C. kimlik numaranız, adınız, soyadınız, cinsiyetiniz, doğum yeriniz, doğum tarihiniz, baba adınız, anne adınız, cep telefonunuz, sabit telefonunuz, e-posta adresiniz ve onay için e-posta adresiniz, parolanızı ve onay için tekrar parolanızı bilgilerinizi gitmelisiniz. Hastane randevu (MHRS) sistemine kayıt olmanız için bir de “Kaydet” butonuna tıklamalısınız. Böylece, sizin de bir hastane randevu (MHRS) sistemine kaydınız oluşacaktır.
Linkler ile hastane randevu (MHRS) sistemini kullanabilmeniz için, “Vatandaş Giriş Ekranı” na ulaşmalı ve bu ekran yardımıyla sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. T.C. kimlik numaranızı ve parolanızı, resimlerdeki karakterler ile sisteme girmelisiniz. Tüm bilgilerinizi girdikten sonra hastane randevu (MHRS) sistemine girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi İle Randevu Alma
Vatandaş giriş ekranını kullanarak sisteme giriş yaptıktan sonra, sol tarafta istenilen bilgilerinizi giriniz. Hastane randevu (MHRS) sisteminde sizden bazı bilgiler istenecektir. Hastane randevu (MHRS) sistemine randevu alacağınız hastane ya da polikliniğin adresine ilişkin il ve ilçe bilgilerini giriniz.
Hastane randevu (MHRS) sistemine daha sonra ise hastane, semt polikliniği, klinik, klinik yeri, hekim seçimlerini gerçekleştiriniz. “Randevu Ara” butonunu tıklayınız. Size uygun hekim ile hastane bilgilerinden seçiminizi yapınız. Karşınıza çıkacak hastane randevu (MHRS) sistemi yönlendirmeleri ile ekranda bulunan sütunlarda hekim adı, en erken randevu günü, kurum ya da hastane adı, klinik adı, klinik yeri ve yaş şartları listelenecektir. Hastane randevu (MHRS) sisteminden kendinize en uygun seçimi yapınız. Çalışma cetvelinde tarih oynamaları yaparak, randevu tarihinizi de hastane randevu (MHRS) sisteminde değiştirebilirsiniz.
Hastane randevu (MHRS) sistemi saatinizi de değiştirebilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sisteminde yeşil koltuklar boşta bulunan ve alınabilecek randevuları gerçekleştirmektedir.
Hastane randevu (MHRS) sisteminde randevunuz ile ilgili tüm seçenekleri işaretledikten sonra, “Randevuyu Kaydet” butonuna tıklayınız.
Hastane randevu (MHRS) sisteminde karşınıza bir ekran gelecek ve uyarı karşınıza çıkacaktır. Hastane randevu (MHRS) sisteminde e-mail adresinize randevunuz hakkında bilgi ile karşılaşacaksınız. Hastane randevu (MHRS) sisteminde de görüldüğü gibi, randevu saatinizden en az 15 dakika önce hastane veya poliklinik sistemine hasta girişinizi gerçekleştirmiş olmalısınız. Hastane randevu (MHRS) sisteminden sonra, hastane girişinizi de nüfus cüzdanınız ile birlikte gerçekleştirebilirsiniz.
Hastane randevu (MHRS) sisteminde artık randevunuz bulunmaktadır.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi İle Randevu İptali
Hastane randevu (MHRS) sistemi ile randevunuzu almış olmalısınız, ancak bir süre sonra randevunuzu yanlış aldığınızı ya da unuttuğunuz bir iş ile aynı zamana denk geldiğini hatırladınız. Hastane randevu (MHRS) sistemi ile randevunuza yarım saat bile kalmış olsa iptal edebilirsiniz.
Hastane randevu (MHRS) sistemi ile bu randevularınızı, sağ tarafta bulunan 4 butondan, üsttekini seçerek randevu geçmişine ulaşabilir, randevunuzu iptal edebilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sisteminde bulunan randevu geçmişi bilgisinin sonundaki “İptal Et” butonu ile kolayca iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 “Randevuyu iptal etmek istediğinizden emin misiniz?” sorusuna “Evet” seçeneğini tıklayarak randevunuzu iptal edebilirsiniz.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi-Hesap Bilgileri
Hastane randevu (MHRS) sistemi hesap bilgileri sizlerin hesabınız ile ilgili bilgilendirilmenizi sağlayan bir menüdür. Hastane randevu (MHRS) sistemi ekranının sağ tarafında bulunan ve üstten ikinci sırada olan seçenektir. Şifre değiştirme, hesap bilgileri düzenleme gibi işlemlerinizi hastane randevu (MHRS) sisteminde bulunan bu menü ile gerçekleştirebilirsiniz.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi-Randevu Görüntüleme
Hastane randevu (MHRS) sistemi randevu görüntüleme için “Randevu Geçmişi” menüsüne tıklayınız. Ayrıntılı bir şekilde randevularınızı görebilirsiniz, günlerinizi randevulara göre planlayabilirsiniz.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi-ALO 182
Hastane randevu (MHRS) sistemini sadece internet ile kullanamazsınız. Hastane randevu (MHRS) sistemini telefon ile ALO 182 numarasını kullanarak da randevularınızı planlayabilirsiniz. Hastane randevu (MHRS) sistemi ücretlendirmesi de tarifeniz kapsamında değerlendirilerek, faturanıza yansıyacak veya kontör miktarınızdan düşecektir.
Hastane Randevu (MHRS) Sistemi Şifresinin Unutulma Durumları
Hastane randevu (MHRS) sistemine giriş yaparken şifrenizin hatalı olduğuna dair bilgi mesajı alıyorsanız, hastane randevu (MHRS) sisteminde şifresini yeniletmek için “Vatandaş Giriş Ekranı” nda bulunan “Parola Hatırlatma” butonuna tıklayınız. E-Posta ya da cep telefonu SMS bilgisi ile hastane randevu (MHRS) sistemi şifresini yeniletebilirsiniz.
Açılan ekranda tercihinizi bu iki yoldan biri ile gerçekleştirdikten sonra da T.C. kimlik bilginiz ve seçtiğiniz yöntem bilginizi yani e-posta ya da telefon numarası bilginizi girerek şifrenize kavuşabilirsiniz.
Hastane randevu sistemi ile vatandaşlara büyük ölçüde kolaylık sağlanmış olundu. Hastane randevu sistemi ile randevu almak bize zamandan tasarruf etmemizi sağlamaktadır. Ayrıca ücretsiz bir şekilde Türkiye2nin istediğimiz yerinden dilediğimiz hastanede ve poliklinikten randevu alabilmekteyiz. Hastane randevu sistemi ile hastanelerde daha iyi kaynak planlaması yapılmaktadır. Bu sayede hastaların memnuniyeti artmaktadır. Artık hastane randevu sistemi ile hastalar uzun kuyruklar beklemek zorunda kalmayacaktır. Ayrıca hastane randevu sistemi, hastane randevu merkezinin verileri ile sağlık politikalarının geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.
Kaynak: MİLLİYET

Ali Tezel: Özürlülerin sahibi kalmadı!

Published by:

Özürlülerin sahibi kalmadı

Bağımsız bir genel müdürlük gibi sadece özürlülerin topluma kazandırılması ve sorunlarının çözülmesi için Refah-Yol Hükümeti tarafından kurulan “Özürlüler İdaresi Başkanlığı” 633 sayılı KHK ile lağvedildi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın altında küçük bir Özürlü ve Yaşlılar Daire Başkanlığı şekline çevrildi”¦

Refah-Yol Hükümeti zamanında kurulmuştu “Özürlüler İdaresi Başkanlığı” ve hayatta kaldığı süre boyunca 8,5 milyon özürlü ve aileleriyle birlikte 20 milyonluk toplum kesimine hizmet etmeye başlamıştı. Önce bilinç oluşturuldu, özürlüleri toplumun anlamasına, özürlülerin topluma kazandırılmasında büyük rolleri oldu. En başta kaç özürlümüz olduğunu bile bilmediğimiz zamanlardan, özürlüler için pozitif ayrımcılığın zirvelerine kadar ulaştırdı bizi. Sonra, KHK (Kanun Hükmünde Kararname) furyası sırasında birden kaldırıldı. Şimdi yerine bağımsızlık genel müdürlük yerine 2022 sayılı Kanun’un uygulamasına benzer şekilde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı bir bağımlı genel müdürlük altında, Özürlü ve Yaşlılar Daire Başkanlığı şekline çevrildi.

***YENİDEN BAĞIMSIZ OLARAK KURULMALI

Aceleye getirilmiş bir KHK ile kaldırılmış olan Özürlüler İdaresi Başkanlığı mutlaka yeniden kurulmalı ve bütün bakanlıkları ilgilendiren hususlarda çalıştığı için de Başbakanlığa bağlı biri haline de getirilmelidir. Mesela TV’ler sık sık izlemişsinizdir en son Avrupa’nın en büyük adliyesi diye açılan Çağlayan Adliyesine bir özürlünün gerek kendi kullandığı aracı ve gerekse de bir başka araç ile bir başkasının yardımı olmaksızın girme şansı yok. Bırakın bunu bir çok kamu binasına özürlülerin gitme ihtimali sıfır. Özürlülerin soru ve sorunlarını çözecek ortak bir birim olmalı ve koordinasyonu da sağlamalı.

SGK Cezaevindekilere bakmaz

Ali bey, Bağ-Kur emeklisiyim ve cezaevindeyim. Kanser teşhisi ile de tedavi görüyorum. 10.5.2011 günü de prostat ameliyatı oldum. Ameliyat sonrasında bez kullanmaya başladım. Sizden öğrenmek isteğim, SGK benim gibi hastalara bez parası ödüyor mu? Şartları var mı? İlhan Kıyıcı-İzmir 1 Nolu Cezaevi

Sayın okurum, SGK sizin gibi hastalara bez parası vermiyor da eczaneden günde 4 taneye kadar bezi bedava veriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) gereğince, “7.3.2. Hasta alt bezi
(1) Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda tanı belirtilmek kaydı ile) nedeni ile (çocuklar için en az iki yaşını tamamlamış olmak kaydı ile) hasta alt bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4(dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarlarda hasta alt bezi rapora istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilmesi durumunda bedelleri Kurumca karşılanır.
(2) Hasta alt bezi bedellerinin ödenmesinde, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı aranmaz.
(3) Hasta alt bezinin sağlık kurumlarınca temin edilmesi halinde sağlık raporu aranmaz.” Buna göre, siz cezaevinde olmasaydınız, mesane (idrar torbası) kontrolü olmadığını belirtir rapor ile bezleri eczaneden SGK üzerinden alabilirsiniz. Ancak, siz Bağ-Kur emeklisi olduğunuz halde cezaevinde kalıyorsunuz. Cezaevindekilerin sağlık hizmetlerini SGK karşılamaz (5510/md 60), Adalet Bakanlığı karşılar. Bu sebeple gerek cezaevi hekimi gerekse de gittiğiniz hekim size bez reçetesi yazarsa cezaevi yönetimi bunu size almak zorundadır. Öte yandan kimlerin cezaevinde kaldığı bilgisi SGK bilgisayarında yok, bu sebeple cezaevi yönetimi sizi SGK ile sözleşmeli kamu-özel bir hastaneye götürürse TC kimlik numaranızla sanki dışarıdaymışsınız gibi hastanede muayene olur ve bez reçetesi yazdırırsanız bezlerinizi SGK üzerinden alabilirsiniz.

VAHİT ATEŞ EVLENDİ

Hafta sonu Yozgat Sarıkaya’da idim. Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi mezunlarının her yıl değişik illerde gerçekleştirdiği mezunlar toplantısına katıldım. Benden küçük devre, cep telefonunda ve hafızasında 3000 kişilik tüm mezunların bilgisi olup bu toplantıların gerçekleşmesinde büyük emeği olan 44 yaşındaki müzmine bekar Vahit Ateş, bu yaşa kadar sabretmesine karşın sonunda pes etti ve kaplıca otelde evlendi. Vahit’i kaybetmenin üzüntüsü var ama Roma’lılardan kalan tarihi kaplıcalarının olduğu Sarıkaya’ya mutlaka gitmenizi salık veririm.

Ali TEZEL – Gazete Habertürk
Ali Tezel: Özürlülerin sahibi kalmadı!

2022 sayılı Kanun kapsamında özürlü aylığı alırken mirasa konanların dikkatine!

Published by:

Mal Varlığı Yetim Aylığına Değil, Özürlü Aylığına Engeldir

Soru: Kardeşimin %80 sağlık kurulu raporu var. 2022 sayılı Kanun kapsamında özürlü aylığı maaşı alıyor. Memur emeklisi babam vefat etti. Yetim aylığı’na müracaat edebilir miyiz? Babamdan miras kaldı. Kardeşimin hesabında da artık parası ve çeşitli gayrimenkullerde hissesine düşen payı var. Bir sorun çıkar mı acaba?

Gülçin CESUR

Cevap: Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını (Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı yüzde 70 ve üzerinde olduklarını) tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan özürlülerden; her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının aylık ortalamasına göre 2012 Ocak-Haziran dönemi için 106,89 TL’den az geliri olanlara 320,67 TL aylık ödeniyor. Kardeşiniz de bu kapsamda aylık alırken memur babasının vefatı ile babasından dolayı yetim aylığına hak kazanmış durumda bulunuyor. Babasının vefatıyla sahip olduğu mal varlığı bağlanacak yetim aylığına engel değil, ancak bu defa sahip olduğu maddi imkânlar itibariyle özürlü aylığını artık alamaz.

Şevket Tezel – SÖZCÜ

2022 sayılı Kanun kapsamında özürlü aylığı alırken mirasa konanların dikkatine!