Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Category Archives: Tarım Bağ-kur

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

Published by:

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?
 
Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;
En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz.

Doğum tarihinizi ve SGK ilk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazınız.

Emeklilik sorularınıza; SGK hizmet dökümlerinizin incelenerek cevap verilmesini istiyorsanız aşağıdaki bilgileri gönderiniz:

  • T.C. Kimlik No:
  • Baba adı:
  • Cilt No:
  • Nufusa kayıtlı olduğunuz il:
  • Doğum tarihi:
Verdiğimiz danışmanlık hizmeti ücretlidir


Ücret ve hesap numaralarımız ile telefon numaralarımız sorularınız alındıktan sonra bildirilmektedir. 

Sorularınıza ücret ödendikten sonra yazılı olarak cevap verilecektir. 

Yazılı cevap aldıktan sonra anlayamadığınız hususlar olursa tekrar soru sorabilir veya dilerseniz telefon görüşmesiyle danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 
Danışmanlık ücretimiz ödendikten sonra SSK ve Bağ-kur dökümleriniz incelenerek sorunuz detaylı bir şekilde yazılı olarak yanıtlanacaktır. 

 
Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik Sorunlarınızı Yazın:
Copyright © 2004 – 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist | emeklilikhaber.com

Sigorta borçlarına büyük af geliyor – 36 AYDA 18 TAKSİTLE ÖDEME İMKANI!

Published by:

sgk
Sigorta borçlarına büyük af geliyor
Önümüzdeki günlerde Meclis’te görüşmeleri tamamlanacak torba yasa ile hem SSK hem de Bağ-Kur primleriyle birlikte Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanlara önemli avantajlar gelecek.
Çalışmadığı için gelir testine katılmayan binlerce vatandaşa çıkarılan borçların bir kısmı silinirken, bazı borçlarda da faizler kaldırılıp ana para taksite bölünecek. Aynı şekilde SSK ve Bağ-Kur primi borcu olanlar için de yapılandırma imkanı getiriliyor. Yasa çıktıktan sonra başvuranlar borçlarının faizlerini sildirip ana paralarını 18 taksite kadar böldürebilecek. Ödemeler her iki ayda bir yapılacağı için, 18 taksitin tamamı 36 ayda ödenmiş olacak.  Ayrıca vergi borçları da yapılandırılacak.
 
ÇALIŞAN GSS PRİMİ ÖDEMEZ 
 
Kendi adıma ticari faaliyet devam ederken, sigortalı bir işte çalışıp SSK’dan emekli olacağım.
İşimi eşime devredip onun adına Bağ- Kur primi ödemeden genel sağlık sigortası ödeyip, sağlıktan yararlanabilir miyim?
T.M.TANTUĞ 
Ticari faaliyetiniz devam ederken SSK’lı çalışmanızda bir sakınca yok.
Ancak mevcut işyerinizi eşinizin üzerine yapmadan ya da SSK ödemeyi bırakıp ticari faaliyete devam ederek Bağ-Kur ödemesi yapmadan sağlıktan faydalanma imkanınız olmaz.
Ticari faaliyet devam ederken mutlaka prim ödemeniz şart. Eğer yaştan 4 yıl bekleyecekseniz 6 aydan fazla SSK’lı olarak çalışmaya devam edin. Geriye kalır 3.5 yıldan az süre. Bu sürede de yani 3.5 yıldan az süre Bağ-Kur ödemenizle SSK’dan emekli olabilme hakkınızda bir kayba uğramazsınız. Eşinizin üzerine ticari faaliyet yaparsanız eşiniz adına prim ödeyip eşinizin sigortasından sağlık hizmeti alabilirsiniz. Hem ticari faaliyet yapıp hem de Genel Sağlık Sigortası ödeyemezsiniz.
 
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM
04.02.1964 doğumluyum. 20.03.1998 sigorta başlangıcım. 2 çocuğum var ama sigortadan önce doğdular. Ne zaman emekli olabilirim? 
 
20 yıl, 54 yaş ve 5975 prim günden tam emeklilik şartlarına, 3600 prim gün ve 58 yaştan kısmi emeklilik şartlarına tabisiniz. Sigorta girişinden önceki doğumları maalesef borçlanamıyorsunuz.
20.03.2018 tarihine kadar 5975 prim günü tamamlarsanız tam emekli olursunuz. 3600 prim güne giderseniz 04.02.2022 tarihinde emekli olursunuz.
 
Kaynak: ALİ ŞERBETÇİ – TAKVİM

Ablanız af fırsatını kaçırmasın – Ekrem SARISU yazdı!

Published by:

Ekrem SARISU - POSTA

Ekrem SARISU – POSTA

Ablanız af fırsatını kaçırmasın

Soru: 15 Ocak 1965 doğumlu ablam, 1996’dan tarım sigortası var. 630 gün prim yatırmış. 2008 çiftçi Bağ-Kuruna başladı. Ama hiç prim yatırmadı. Ablam hiç evlenmedi bekâr. Yeni çıkacak aftan yararlanıp borçlanma yatırıp, toplu ödeme yapma şansı var mı? Bilgilendirirseniz çok seviniriz.

Halil/ANTALYA

Cevap: Ablanız Bağ-Kura kayıt ve tescilini yaptırmış, ancak prim borçlarını ödememişse, af kanunu çıktıktan sonra, affın getirdiği avantajlardan yaralanarak 2008 den bugüne kadar olan prim borçlarını ödeyebilir. Af Kanunu; yüzde 5 faiz uygulanmak suretiyle 12 ayda 6 eşit taksitte, yüzde 7 faiz uygulanmak suretiyle 18 ayda 9 eşit taksitte, yüzde 10 faiz uygulanmak suretiyle 24 ayda 12 eşit taksitte, yüzde 15 faiz uygulanmak suretiyle 36 ayda 18 eşit taksitte ödeme imkânı getiriyor. Prim borcu olanlar bu seçenekten birini tercih ederek, prim borcunu enflasyon oranında hesaplanacak gecikme zammıyla birlikte ödedikleri zaman, borca işletilen gecikme cezası, gecikme zammı silinecek. Ablanız af fırsatını kaçırmasın.

Emekli kız çocuğu SSK’dan yetim aylığı alamaz

Soru: Emekli Sandığı emekli olan dul bir kadın (aynı zamanda kanser hastası )  ölen SSK’lı babasından yetim maaşı alabiliyor mu?

MEHMET

Cevap: SSK kendi çalışmalarından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alan kız çocuklarına, ana veya babalarından dolayı yetim aylığı bağlamazEmekli Sandığı emeklisi olan kız çocuğu SSK emeklisi babasından yetim aylığı alamaz.

 

3600 günle 60 yaşı doldurmanız gerek

Soru:3 Ocak 1960 doğumluyum. Askerlik yaptıktan sonra  1 Mart 1983 de sigortalı çalışmaya başladım. Toplam 3420 gün prim ödemem var. Halen çalışmaktayım. 3600 günden ne zaman emekli olurum?  

KADİR

Cevap: Yaş haddinden emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 180 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız 3 Ocak 2020 de emekli olabilirsiniz.

 

50 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz

Soru:1 Nisan 1969 doğumluyum. 1 Eylül 1987 tarihinde SSK’ lı olarak işe başladım. 1994/1995 yılında 18 ay olarak askerliğimi yaptım. Şu anda toplam 4.900 hizmet günüm mevcut. Ne zaman ve ne şekilde emekli olurum? Aydınlatırsanız sevinirim.

Fikret ASLAN

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. 475 gün daha prim ödeyerek piminizi 5375 güne tamamlamanız şartıyla, 50 yaşınızı dolduracağınız 1 Nisan 2019 da emekli olabilirsiniz.

 

Rapor alabilirseniz malulen daha erken emekli olabilirsiniz

Soru: 3 Aralık 1974 doğumluyum. Askerliğimi 23 Ağustos 1994-23 Şubat 1996 tarihleri arasında 18 ay olarak yaptım. SSK başlangıcım 1 Şubat 1997 olup, 3022 gün prim ödemem var. Arada çok boşluklarım var. 31 Ağustos 1998-15 Nisan 1999 tarihleri arası 7 ay Bağ-Kur borcum görünüyor. 2000 yılından itibaren SSK’lı olarak çalışmaktayım. 2004 yılında ve 2012 yıllarında tüberküloz hastalığı geçirdim. Tedavi oldum. Ama sağ akciğerimin tamamen bittiğini söylediler. Haliyle çabuk yoruluyorum ve nefesim daralıyor. Bu şartlarda normal emekliliğimi beklemem mi gerek? Yoksa malulen emekli olabilir miyim? Birde özürlü emeklilik varmış. Hangisi benim için daha iyi olur?

Özcan KİRAZ

Cevap: Malulen emekli olmak için; 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı raporu aranıyor.  Yüzde 60 oranında işgücü kaybı raporu alabilirseniz ve bu rapor ile tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu maluliyetinize karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz. Daha az prim günüyle emekli ettiğinden olabiliyorsanız malulen emekli olmak avantajlı.

Şayet yüzde 60 oranında rapor alamaz, ancak yüzde 40 oranında rapor alabilirseniz, vergi indirim hakkı da almanız şartıyla, engelli hakkıyla emekli olabilirsiniz. Hangi şartlarla emekli olacağınız rapor oranınıza göre değişir. Örneğin, yüzde 40 oranında rapor ve vergi indirim hakkı alırsanız, emekli olmak için; 18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda askerlik sürenizi borçlandıktan sonra 128 gün daha prim ödeyerek Bağ-Kur dâhil toplam priminizi 4080 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

54 yaşı da doldurmanız gerek

Soru: 1969 doğumluyum. 1993 de SSK’lı oldum.6780 gün primim var. Ne zaman emekli olurum?

 OĞUZ

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem SARISU – POSTA