Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Category Archives: Emekli Maaşları

Milyonlarca emekliye intibak zammının yolunu açacak davada karar bekleniyor – ESKİ EMEKLİLER 355 LİRAYA KADAR İNTİBAK ZAMMI ALMIŞTI!

Published by:

intibak

Emeklinin gözü kulağı bu tarihte!

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için önemli dönemece girildi. Açılan 2 davada geri sayım başladı. Davalar yakında sonuçlanacak. Olumlu karar, milyonlara intibak zammı yolunu açacak.

2000 yılı sonrası emekli olanlar dikkat! Emeklilerin intibak için umudu güçlendi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için davaların sayısı ikiye çıkarken, önemli bir dönemece girildi. Sonuç için geri sayım başladı. İşçi, memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği’nin (İMBED) Ankara 8’inci İş Mahkemesi’nde açtığı intibak davasının, 2 Şubat’ta sonuçlanması bekleniyor. Davada daha önce emekliler aleyhine bir bilirkişi raporu hazırlanmış, bu raporun iptal edilmesiyle emeklilerin yüzü gülmüştü. Yeni bilirkişi raporu yetişirse, dava 2 Şubat’ta karara bağlanacak. Bu tarihten 1.5 ay sonra da diğer intibak davasında karar açıklanacak.

355 TL’YE VARAN ZAM

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından açılan davanın 17 Mart’ta sonuçlanması bekleniyor. Ankara İş Mahkemesi’nde görülen bu davanın da son duruşmasında mahkeme konuyu bilirkişi incelemesine havale etmişti. İntibak konusunu daha önce ombudsmana taşıyan TÜED, dava açılması yönünde görüş gelince yargıya başvurmuştu. Hem İMBED hem de TÜED, açılan davaların olumlu sonuçlanacağından umutlu. Emekliler davaların sonucunu merakla beklerken; mahkemelerden çıkacak olumlu karar milyonlarca kişiye intibak zammı kapısını açacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon işçi emeklisine yapılan intibak zammından, daha sonra emekli olanlar da yararlanacak. Eski emekliler 355 liraya varan intibak zammı almıştı. Yeni intibakta da bu civarda artış olması bekleniyor.

BAĞ-KUR EMEKLİSİ DE DÜZELTME İSTİYOR

İntibak zammında 2000 yılından önce emekli olan Bağ-Kur’lular yararlanamamıştı. İlk intibaktan faydalanamayan Bağ- Kur’lular, yeni intibakta unutulmamak istiyor. Bağ- Kur emeklileri, bu konuda şunları söylüyor: “2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara intibak zammı yapıldı. Halbuki Bağ-Kur’luların maaşları daha düşük. Bizim de intibak kapsamına alınmamız gerekiyor. Şimdi 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı gündemde. Bizleri de unutmasınlar.”

Kaynak: Takvim

SSK veya Bağ-Kur emekliliklerinde maaş farkı var mı? – Hangisinden emekli olmak daha avantajlı?

Published by:

sgk10

SSK veya Bağ-Kur’dan emeklilikte maaş farkı var mı?

1 Eylül 1970 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 2006’da SSK’dan. Toplamda 38 gün var. 2008 yılından beri Bağ-Kur tarım sigortasından düzenli olarak primlerimi ödüyorum. SSK veya Bağ-Kur emekliliklerinde maaş farkı var mı, hangisinden emekli olmak daha avantajlı? SSK’dan emekli olmak için ne yapmalıyım?

Zeynep Şehriban

2006 yılındaki 38 günlük prim ödemenizi saymazsak, prim ödemeleriniz 2008 yılından itibaren başladığından, aynı prime esas kazanç ve aynı prim gün sayısı için hesaplanacak emekli aylığınız, 4/a (SSK) statüsünden emekli olsanız da, 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekli olsanız da aynı olur.

4/a statüsünden 7000 prim günü ile 58 yaşınızı doldurduğunuzda ya da 4500 prim günüyle 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladığınızda; 4/b statüsünden ise 5400 prim günüyle 60 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olursunuz.

Son 2520 günlük prim ödemeniz daha çok hangi sigortalılık kapsamında olursa, o sigortalılık statüsünden, yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olursunuz. 4/a statüsünden emeklilik için en geç prim gününüzün dolmasına 1260 gün kala 4/a kapsamında prim ödemeye başlamalısınız.

Sezgin ÖZCAN -SÖZCÜ

4500 günle mi emekli olmalıyım yoksa 7000 günle mi, hangisi daha avantajlı?

Published by:

soru_isareti

Prime esas kazancın emekli aylığına etkisi daha fazla

10 Temmuz 1971 doğumluyum. 1989 meslek lisesi sigorta girişim var. İşe girişim 8 Haziran 2002. Bugüne kadar 1991 yılı 450 gün askerlik borçlanması dahil 1389 gün 4/a kapsamında prim günüm, ayrıca 1380 gün 4/b isteğe bağlı prim ödemem var. 4500 günle mi emekli olmalıyım yoksa 7000 günle mi, hangisi daha avantajlı? 7000 günle emekli olursam hep yüksekten mi prim ödemem gerekiyor, nasıl bir yol takip etmemi önerirsiniz.

Murat Deniz

Emekli aylığınız, prime esas kazançlarınızın güncellenmiş tutarlarına göre hesaplanacak ortalama aylık kazanç tutarınız ile prim gün sayınıza göre hesaplanacak aylık bağlama oranının çarpımından oluşacak. 4500 günden sonraki her 360 günlük prim ödemeniz aylık bağlama oranınızı iki puan artırır. Prime esas kazançlarınızın yüksek olması ise ortalama aylık kazancınızı artırır. Ortama aylık kazancın emekli aylığına etkisi, aylık bağlama oranına göre daha fazla. Buna göre, mümkün olduğu ölçüde primlerinizin yüksek kazanç üzerinden ödenmesini, prim gününüzün fazla olmasına tercih etmelisiniz.

Sezgin ÖZCAN -SÖZCÜ