Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Category Archives: SGK Haberleri

İsteğe bağlı prim öderken dikkatli olmak gerekir – Ekrem SARISU yazdı!

Published by:

Ekrem SARISU - POSTA

Ekrem SARISU – POSTA

İsteğe bağlı prim öderken dikkatli olmak gerekir

Soru: 1 Mart 1967 doğumluyum. Sigortaya ilk giriş tarihim 1 Aralık 1994 olup 4727 gün prim ödemem var. 1987-1989 arası 18 ay askerlik yaptım. Askerliğimin tamamını borçlansam ne zaman emekli olabilirim? Ayrıca sigortamın geri kalan günlerini isteğe bağlı ödesem, SSK şartları ile emekli olabilir miyim?

Armağan DERELİ

Cevap: Askerlik sürenizin 190 gününü borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz.  Borçlanmadan sonra 758 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5675 güne tamamlamanız şartıyla, 54 yaşınızı dolduracağınız, 1 Mart 2021’de emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin tamamını borçlanıp, ayrıca 408 gün daha prim ödeyerek priminizi 5675 güne tamamlayabilirsiniz. Askerliğinizi borçlandıktan sonra, prim eksiğinizi(758 gün veya 408 gün) isteğe bağlı ödemekte sakınca yok. Ancak, isteğe bağlı olarak, prim eksiğinizden fazla prim ödememelisiniz. İsteğe bağlı prim ödemesi Bağ-Kura sayıldığından, 42 ay prim ödemeniz halinde, Bağ-Kurdan emekli olma durumunda kalırsınız.

 

Sigortalı çalışarak 1750 gün daha prim ödemelisiniz

Soru: Sigorta girişim var. 1995 Bağ-Kur girişim var. 4000 gün prim ödedim. Ne zaman emekli olabilirim?

Meryem CEREN

Cevap: Sigortanızın 23 Mayıs 1995’den önce başladığını varsayarsak, sigortalı çalışarak 1750 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5750 güne tamamlamanız şartıyla, 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Sorunuzu cevaplandırmak için sigorta başlangıç, Bağ-Kur başlangıç ve doğum tarihlerinize(gün, ay, yıl olarak) ve 4000 gün primin kaç günün SSK ve Kaç gününün Bağ-Kur primi olduğu bilgilerine ihtiyaç var.  Bu bilgileri gönderdiğinizde sorunuza daha net cevap verebiliriz.

 

Primi tamamlayan yaşın dolmasını çalışmadan bekleyebilir

Soru: 2012’de bir yazınızda primi tamamlayanın emekli olana kadar prim ödemeden bekleyeceğinizi yazmıştınız. Bildiğiniz gibi her yıl kanunlar değişiyor. Acaba bu konudaki kanunla ilgili bir değişiklik var mı? Yoksa kanunlar aynı mı? Bende 30 Mayıs 1971 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1 Şubat 1994 olup, 7.000 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? Emekli olana kadar prim ödemesem olur mu?

Murat EROL

Cevap: Sözünü ettiğiniz uygulamada bir değişlik yok. Priminiz yeterli olduğundan emekli olacağınız tarihe kadar çalışmayabilir, prim ödemeyebilirsiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, bundan sonra prim ödemeseniz de, 54 yaşınızı dolduracağınız 1 Şubat 2025’de emekli olabilirsiniz.

Borcum var gerekçesiyle kıdem tazminatı alınamaz

Soru: 26 Mart 2007 tarihinden itibaren çalışmaktayım. İş yerimden borçlarımdan dolayı tazminatımı talep etmem doğrultusunda kabul görmezse,  tazminatımı hukuki yollardan alabilir miyim? Bununla ilgili bir yasa kanun maddesi var mıdır? Varsa kanun numarasını da bildirir misiniz?

Ekrem YILDIRIM

Cevap: Borcum var gerekçesiyle kıdem tazminatı alarak işinizden ayrılamazsınız. Hangi hallerde kıdem tazminatı alınacağı 1475 sayılı Kanunun 14 ncü maddesinde tek tek sayılmıştır.

 

Engelli hakkından yararlanmak için vergi indirimi de almanız gerek

Soru: 10 Mayıs 1986 doğumluyum. SSK girişim 2005 Nisan ayında olup şuan 2956 gün prim ödemem var. Yüzde 40 engelli raporum var. Ne kadar sürede emekli olabilirim ve kaç güne ihtiyacım var?

Hakan ÇALIŞKAN

Cevap: Engelli hakkından yararlanarak emekli olmak için vergi indirim hakkı almanız gerekiyor. Vergi indirimi almanız halinde, emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi ve 4400 gün prim ödeme şartlarına tabisiniz. 1444 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 4400 güne tamamlamanız şartıyla, Nisan 2025’de,  20 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

 

51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz

Soru: Sigorta başlangıcın Mayıs 1989 ayında. 7635 gün prim ödemem var. 47 yaşındayım. Ne zaman emekli olurum?

Tayyar SÖNMEZ

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ne kadar GSS primi ödemem gerekiyor? – Sezgin ÖZCAN yazdı!

Published by:

Sezgin ÖZCAN - SÖZCÜ

Sezgin ÖZCAN – SÖZCÜ

Ne kadar GSS primi ödemem gerekiyor?

35 yaşımdayım. 5 yıldır panik atak tedavisi görüyorum, çalışmıyorum. Babamın Emekli Sandığı’ndan 2.050 lira, annemin 1.350 lira emekli maaşı var. Bekâr ve çoğu zaman bizde kalan halamın 900 lira Bağ-Kur maaşı var. Bu duruma göre kaç lira genel sağlık sigortası primi ödemem gerekiyor? Emekli olabilmek için çalışan Bağ-Kur’lu statüsünde aylık kaç lira ödemem gerekiyor? Koray Özsuyolcu

Genel sağlık sigortası (GSS) uygulamasına ilişkin gelir tespitinde, Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesi (BSYHP) olarak adlandırılan ve vatandaşların sosyal yardım başvurularında uygulanan puanlama formülü esasına göre belirlenen hane geliri ve kişi başına düşen gelir kullanılıyor. Puanlama sisteminde, aile bireylerinin sadece gelirleri değil, taşınır ve taşınmazlar ile bunlardan doğan haklar ve bankalardaki tüm hesapları da dikkate alınıyor.

Gelir testi sonucu, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olursa 48 TL, asgari ücret ile iki asgari ücret arasında olursa 144 TL, iki asgari ücret ve üzerinde olursa 288 TL aylık prim ödersiniz. Bağ-Kur statüsünde ödeyeceğiniz prim ise aylık asgari ücret tutarından az olmamak üzere, belirleyeceğiniz prime esas kazanç tutarının yüzde 34,5’i kadar olur.

 

SGK’ca tespit edilme riski göz ardı edilmemeli!

Babamın rahatsızlığı sebebi ile 22 Nisan 2013 tarihinde yabancı uyruklu bir bayanı ev hizmetlerinde çalıştırmak üzere Çalışma Bakanlığı’ndan izin alarak çalıştırmaya başladık. Annem ve çalıştıracağımız bayan, sigortalı yapılması için SGK’ya gittiklerinde oradaki bir görevli “sigorta yaptırmaya (isterseniz) gerek olmadığını, şikâyet olmadığı müddetçe bir problem olmayacağını” söylemiş ve sigorta işlemi yapılmamış. 22 Mart 2014 tarihinde tekrar iki yıllık çalışma izni aldık. 11 Kasım 2014’te SGK denetmenleri yaptıkları denetimde, sigorta yaptırılması gerektiğini ve bunun cezası olduğunu söylemişler. Annemler durumu olduğu gibi anlatmışlar ve bu durum tutanağa yazılmış. Bir problem olmasın diye çalışma izninin elimize geçmesinden sonra  2014 Eylül ayı içinde sigorta giriş bildirgesi verilerek sigorta işlemleri başlatılmıştır. Denetmen raporu sonucunda 5510 sayılı Kanun gereğince 40.053 TL idari para cezası uygulanmış. Bu borcu ödeme durumumuz olmadığından dolayı sormak istediklerim;

1- Çalışma izni babam için alındı. Herhangi bir icra işleminde babamın emekli maaşına mı haciz gelir, annemin mal varlığına icra işlemi başlatılabilir mi?

2- Çalışma izin belgeleri elimize iki ay rötarlı olarak geldiği halde o tarihler için de ceza uygulanmış, çalışmalar izin belgesi elimize geçtikten sonra başladı, aradaki ikişer aylık dönemler için ceza uygulanabilir mi?

3- Bir de ödeme konusunda ne yapabiliriz? Mustafa Bayat

Memurun yönlendirmesinin kurbanı olmuşsunuz. Gerçi memur “isterseniz” demiş ve “şikayet olmadığı sürece problem olmayacağını” söylemiş. Alınan çalışma izninden dolayı SGK tarafından her zaman tespit yapılabileceği riski göz ardı edilmiş. Tespit Kurum tarafından yapıldığından da idari para cezaları katmerli olmuş.

Babanız işveren gösterilmiş ve işyeri dosyası SGK’da onun adına açılmış ise babanızın emekli aylığına haciz koyulur, annenizin adına açılmış ise icra işlemi anneniz adına yapılır. Sigortalılık hak ve yükümlülükleri, 4/a (SSK) kapsamında sigortalı sayılanlar için çalışmaya başladıkları tarihten itibaren başlar. İkişer aylık dönemler için bu kapsamda itiraz etmeniz söz konusu olabilir, ancak itirazınızın reddi halinde dava açmanız ve iddianızı ispatlamanız gerekir. Ödeme konusunda yapabileceğiniz bir şey maalesef yok.

 

24 ay askerlik borçlanması emekli aylığımı artırır mı?

24 ay yaptığım askerliğimi borçlansam, maaşımda bir artış olur mu? Ö. Yıldırım

Askerliğinizi 8 Eylül 1999 tarihinden önce yapmış olmalısınız. 24 ay askerlik borçlanması emekli aylığınızın hesabında esas alınacak aylık bağlama oranını 3-4 puan artırır. Ayrıca 2000 öncesi prim gün sayınızın, toplam prim gün sayınıza oranında ortaya çıkacak artışa bağlı olarak emekli aylığınızda artış sağlaması söz konusu olabilir.

e-Sigorta’da Şifre Kolaylığı – Resul KURT yazdı!

Published by:

Resul KURT - DÜNYA

Resul KURT – DÜNYA

e-Sigorta’da Şifre Kolaylığı

Aylık prim ve hizmet belgesinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) e-Sigorta kanalıyla gönderilebilmesi için, işveren veya yetkili kişiler tarafından usulüne uygun olarak doldurulmuş ve imzalanmış e-Sigorta Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu ile SGK’nın ilgili ünitesine başvurulması ve işveren veya yetkili kişiler tarafından e-Sigorta Sözleşmesi’nin imzalanması gerekmektedir.

İşveren haricindeki kişilerce e-Sigorta hizmetleri internet kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi başvurusunun yapılabilmesi ve/veya e-Sigorta sözleşmesinin imzalanabilmesi için, işveren vekili veya işvereni temsil ve ilzama yetkili olunması ya da işveren adına; SGK’ya her türlü başvuruyu yapmaya, SGK ile her türlü sözleşmeyi imzalamaya, SGK’dan her türlü belgeyi teslim almaya ve SGK’ya her türlü belgeyi vermeye yetkili olunduğuna veya e-Sigorta hizmetleri internet kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi başvurusu yapmaya, e-Sigorta sözleşmesi imzalamaya, kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi teslim almaya, SGK’ya e-Sigorta kanalıyla aylık prim ve hizmet belgesi göndermeye yetkili olunduğuna dair özel vekâletname bulunması icap etmektedir. Dolayısıyla, belirtilen hususların yer almadığı özel vekâletnameler ile e-Sigorta hizmetleri internet kullanıcı kodu ve kullanıcı şifresi başvurusunda bulunulması veya e-Sigorta sözleşmesinin imzalanması mümkün bulunmamaktadır.
Şifre zarfının tesliminden önce, iki nüsha olarak düzenlenen e-Sigorta sözleşmesinin, SGK yetkilisi ile işveren veya yetkili kişiler tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.

Bu tip işlemler özellikle vekalet verilerek yapılmaktadır. Tüzel kişi işverenlerinin yetki verilmesini talep ettikleri kullanıcıları tarafından, e-Sigorta sözleşmesinin imzalanması ve vekâletnamenin aslının veya noter onaylı suretinin ibraz edilmesine rağmen ayrıca başvuru formunda işverenin imzası olmaması durumunda e-sigorta kullanıcı kodu ve şifresinin vekil tayin edilen kişilere bazı SGM’ ler tarafından verilmediği bilinmekteydi.

SGK tarafından 22.05.2015 tarihinde yayınlanan genel yazıda bu problem çözümlenmiş ve mağduriyet giderilmiştir. Buna göre gerçek kişi işverenlerin yetki verilmesini talep ettikleri kullanıcılarda olduğu gibi tüzel kişi işverenlerinin yetki verilmesini talep ettiği kullanıcılar tarafından da, e-sigorta sözleşmesinin imzalanması ve vekâletnamenin aslının veya noter onaylı suretinin ibraz edilmesine rağmen ayrıca başvuru formunda işverenin imzası olmaması durumunda da kullanıcı kodu ve şifresi verileceği belirtilmiştir.

***

 

İşveren vekili iş güvencesinden faydalanamaz

İş Kanuna göre; işveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimselere işveren vekili denir.

İş güvencesinden yararlanamayacak işveren vekilleri her şeyden önce, işletmenin bütününü sevk ve idare eden işveren vekilleri ile yardımcıları olduğuna göre, işletmenin tümünü yöneten genel müdürler ile yardımcıları iş güvencesi hükümlerinden yararlanamayacaktır. Ancak belirtelim ki, işyerinde genel müdür veya genel müdür yardımcısı unvanının kullanılması tek başına iş güvencesi kapsamı dışında bulunma sonucunu doğurmaz. Önemli olan, kendisine temsil yetkisi verilip verilmediği ve işletmenin bütününü yönetip yönetmediğidir; bu hususta kişinin görev tanımı ve konumuna bakmak gerekir.

İş güvencesinden yararlanamayacak işveren vekillerinin ikinci grubunu, işletmenin değil de işyerinin bütününü yöneten ve işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan işveren vekilleridir. Buna göre, işletmenin bütününü sevk ve idare edenler, başka bir şart aranmaksızın işveren vekili sayılırken; işletmenin değil de işyerinin bütününü sevk ve idare edenlerin 18’nci madde anlamında işveren vekili sayılabilmesi için ilave olarak, işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisini haiz olması şartı aranır. İşyerinin tümünü sevk ve idare ile işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi katlanmış olarak, birlikte aranır. Bu işyeri işletmeye bağlı bir işyeri de olabilir.

Dolayısıyla bir banka şubesi müdürü ile fabrika müdürü, işyerini sevk ve idare etmekle beraber, özgür iradesi ile işçi alma ve işten çıkarma yetkisi yoksa İş Kanunu’nun 18’nci maddesi anlamında işveren vekili sayılmaz. İş güvencesinden yararlanır.

Aynı şekilde, işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan insan kaynakları müdürü ile personel müdürü, işyerinin tümünü yönetmediğinden iş güvencesi hükümlerinden yararlanabilecektir.

Ancak işletmeye bağlı bir işyerinde, bu işyerinin tümünü sevk ve idare eden, ayrıca işe alma ve işten çıkarma yetkisi olan işçi, iş güvencesi hükümlerinden yararlanamaz.