Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Category Archives: SGK Haberleri

Milyonlarca emekliye intibak zammının yolunu açacak davada karar bekleniyor – ESKİ EMEKLİLER 355 LİRAYA KADAR İNTİBAK ZAMMI ALMIŞTI!

Published by:

intibak

Emeklinin gözü kulağı bu tarihte!

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için önemli dönemece girildi. Açılan 2 davada geri sayım başladı. Davalar yakında sonuçlanacak. Olumlu karar, milyonlara intibak zammı yolunu açacak.

2000 yılı sonrası emekli olanlar dikkat! Emeklilerin intibak için umudu güçlendi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için davaların sayısı ikiye çıkarken, önemli bir dönemece girildi. Sonuç için geri sayım başladı. İşçi, memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği’nin (İMBED) Ankara 8’inci İş Mahkemesi’nde açtığı intibak davasının, 2 Şubat’ta sonuçlanması bekleniyor. Davada daha önce emekliler aleyhine bir bilirkişi raporu hazırlanmış, bu raporun iptal edilmesiyle emeklilerin yüzü gülmüştü. Yeni bilirkişi raporu yetişirse, dava 2 Şubat’ta karara bağlanacak. Bu tarihten 1.5 ay sonra da diğer intibak davasında karar açıklanacak.

355 TL’YE VARAN ZAM

2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar için Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından açılan davanın 17 Mart’ta sonuçlanması bekleniyor. Ankara İş Mahkemesi’nde görülen bu davanın da son duruşmasında mahkeme konuyu bilirkişi incelemesine havale etmişti. İntibak konusunu daha önce ombudsmana taşıyan TÜED, dava açılması yönünde görüş gelince yargıya başvurmuştu. Hem İMBED hem de TÜED, açılan davaların olumlu sonuçlanacağından umutlu. Emekliler davaların sonucunu merakla beklerken; mahkemelerden çıkacak olumlu karar milyonlarca kişiye intibak zammı kapısını açacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan yaklaşık 2 milyon işçi emeklisine yapılan intibak zammından, daha sonra emekli olanlar da yararlanacak. Eski emekliler 355 liraya varan intibak zammı almıştı. Yeni intibakta da bu civarda artış olması bekleniyor.

BAĞ-KUR EMEKLİSİ DE DÜZELTME İSTİYOR

İntibak zammında 2000 yılından önce emekli olan Bağ-Kur’lular yararlanamamıştı. İlk intibaktan faydalanamayan Bağ- Kur’lular, yeni intibakta unutulmamak istiyor. Bağ- Kur emeklileri, bu konuda şunları söylüyor: “2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara intibak zammı yapıldı. Halbuki Bağ-Kur’luların maaşları daha düşük. Bizim de intibak kapsamına alınmamız gerekiyor. Şimdi 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı gündemde. Bizleri de unutmasınlar.”

Kaynak: Takvim

SSK veya Bağ-Kur emekliliklerinde maaş farkı var mı? – Hangisinden emekli olmak daha avantajlı?

Published by:

sgk10

SSK veya Bağ-Kur’dan emeklilikte maaş farkı var mı?

1 Eylül 1970 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 2006’da SSK’dan. Toplamda 38 gün var. 2008 yılından beri Bağ-Kur tarım sigortasından düzenli olarak primlerimi ödüyorum. SSK veya Bağ-Kur emekliliklerinde maaş farkı var mı, hangisinden emekli olmak daha avantajlı? SSK’dan emekli olmak için ne yapmalıyım?

Zeynep Şehriban

2006 yılındaki 38 günlük prim ödemenizi saymazsak, prim ödemeleriniz 2008 yılından itibaren başladığından, aynı prime esas kazanç ve aynı prim gün sayısı için hesaplanacak emekli aylığınız, 4/a (SSK) statüsünden emekli olsanız da, 4/b (Bağ-Kur) statüsünden emekli olsanız da aynı olur.

4/a statüsünden 7000 prim günü ile 58 yaşınızı doldurduğunuzda ya da 4500 prim günüyle 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladığınızda; 4/b statüsünden ise 5400 prim günüyle 60 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olursunuz.

Son 2520 günlük prim ödemeniz daha çok hangi sigortalılık kapsamında olursa, o sigortalılık statüsünden, yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olursunuz. 4/a statüsünden emeklilik için en geç prim gününüzün dolmasına 1260 gün kala 4/a kapsamında prim ödemeye başlamalısınız.

Sezgin ÖZCAN -SÖZCÜ

Eşim üzerinden sağlık hizmeti alabilmemin bir yolu var mı?

Published by:

hastane

Eşim üzerinden sağlık hizmeti alabilmemin bir yolu var mı?

Ben 1965 doğumlu, tarım sigorta olarak bilinen ek- 5. maddeye göre SGK kapsamındayım. Primlerimi yatıramadığım için sağlık yardımı alamıyorum. Torba yasa kapsamında, Nisan ayına kadar olan borçlarımı yapılandırdım. Nisan ve sonrasını yine yatıramadığım için sağlık yardımı da alamıyorum. Eşim esnaf Bağ-Kur emeklisi. Onun üzerinden sağlık yardımı alabilmemin bir yolu var mıdır?

Şerife Balcı

Kendi sigortalılığınıza bağlı olarak genel sağlık sigortalısı sayıldığınızdan, eşiniz üzerinden sağlık yardımı alamazsınız. Kendi sigortanız üzerinden sağlık yardımı alabilmeniz için de yapılandırdığınız borcunuzu taksit ödeme süreleri içinde ödemeniz, yapılandırma haricinde 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcunuzun bulunmaması gerekiyor.

Sezgin ÖZCAN -SÖZCÜ