Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Category Archives: Malülen Emeklilik

Kardeşimin emekli maaşı alma imkanı var mıdır?

Published by:

soru_isareti

Kız kardeşiniz malulen emekli olabilir

24 Ekim 1969 doğumlu kız kardeşim, 15 Ocak 1996 tarihinde SSK’lı oldu ve 2010 Mart ayı sonuna kadar prim ödedi. 3 yıl önce yumurtalık kanserinden ameliyat oldu, rahim ve yumurtalıklar alındı, kemoterapi tedavileri yapıldı. Şimdi tekrar nüksetti, iki tümör daha alındı, ameliyat oldu  ve tedavisi devam ediyor. Kardeşimin emekli maaşı alma imkanı var mıdır, ne zaman maaş alabilir? Zeliha Kalaycı

Kız kardeşiniz normal emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 5825 prim günü ve 52 yaş şatlarına tabi. Ancak iyi huylu tiroid kanseri ve basit cilt kanseri dışında kalan kötü huylu kanser hastaları tanı alındıktan sonra en az 18 ay boyunca malul kabul edilebiliyorlar. 18 aylık tedavi sonrasında istenen rapora göre iyileşme söz konusu olursa malullük aylığı kesiliyor. Hastalığının iyileşmediğine ve çalışma gücü kayıp oranının yüzde 60’ın üzerinde olduğuna karar verilirse, sürekli malullük aylığı bağlanıyor.

Kız kardeşiniz, malulen emeklilik için gereken diğer şartları (10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 prim günü) sağlıyor. Maluliyet tespiti için sigortalı olarak çalıştığı son işyerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine başvurarak hastaneye sevkini isteyebilir. Hastane sağlık kurulu tarafından düzenlenecek rapor ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu SGK Sağlık Kurulunca maluliyetine karar verilirse, malulen emekli olabilir.

Bunun mümkün olmaması halinde, en az yüzde 40 oranında çalışma gücü kaybı olduğuna dair rapor ve buna bağlı olarak vergi indirimi hakkı alırsa, prim günü de 3920 günden fazla ise engellilere tanınan özel emeklilik koşullarından yararlanarak emekli olabilir.

Sezgin ÖZCAN – SÖZCÜ

2013 yılında malulen emekli oldum kontrol muayenesinden sonra maaşımda bir artış olacak mı?

Published by:

engelli

Kontrol muayenesinde işgücü kaybı oranı yüzde 60 şın altına düşenin aylığı kesilir

Soru: 1455 gün SSK’ya,  1710 gün Bağ-Kura prim ödemem var.  2013 yılında  malulen  emekli  oldum.   Fakat   8ay  yazışmalar  sürdü.  Emekli  olurken  her  hangi  bir  tazminat   almadım.  Bu  normal mi? 2  yıl  sonra  kontrolüm  var.  Şimdi  kontrolden   sonra maaşımda  bir  artış  olacak mı?   Yoksa   aynı  maaşımı  alacağım?  Yeni   kanunda  1800  gün  olan  1971   fazla  günü   olanın  maaşı   yüksek mi  olacak?   Bilgilendirirseniz  sevinirim. 

Ermeni ARTUR

Cevap: SSK’lılar emekli olurken çalışma sürelerine ilişkin kıdem tazminatını işverenden alırlar. Bağ-Kurdan emekli olanlar ise kendi nam ve hesabına çalıştığından kıdem tazminatı alamazlar. Gerek SSK’lı gerekse Bağ-Kurluya emekli olurken Sosyal Güvenlik Kurumu herhangi bir tazminat ödemez. Sadece emekli aylığı bağlar. Bu nedenle emekli olurken SGK’ dan tazminat alamamanız normal ve yasal bir uygulamadır.

İki yıl sonra yapılacak kontrol muayeneniz maaşınızı artırmak için değil, işgücü kaybı oranınızda bir değişiklik olup olmadığını tespit için yapılmakta. Kontrol muayenenizde işgücü kaybı oranınız yüzde 60 şın altına düştüğü tespit edilirse malul aylığınız kesilir. Aylığınızı yükseltecek yeni bir kanun yok.

Ekrem SARISU – POSTA

Malulen emekli olabilir miyim? – Birde özürlü emeklilik varmış – Hangisi benim için daha iyi olur?

Published by:

Rapor alabilirseniz malulen daha erken emekli olabilirsiniz

Soru: 3 Aralık 1974 doğumluyum. Askerliğimi 23 Ağustos 1994-23 Şubat 1996 tarihleri arasında 18 ay olarak yaptım. SSK başlangıcım 1 Şubat 1997 olup, 3022 gün prim ödemem var. Arada çok boşluklarım var. 31 Ağustos 1998-15 Nisan 1999 tarihleri arası 7 ay Bağ-Kur borcum görünüyor. 2000 yılından itibaren SSK’lı olarak çalışmaktayım. 2004 yılında ve 2012 yıllarında tüberküloz hastalığı geçirdim. Tedavi oldum. Ama sağ akciğerimin tamamen bittiğini söylediler. Haliyle çabuk yoruluyorum ve nefesim daralıyor. Bu şartlarda normal emekliliğimi beklemem mi gerek? Yoksa malulen emekli olabilir miyim? Birde özürlü emeklilik varmış. Hangisi benim için daha iyi olur?

Özcan KİRAZ

Cevap: Malulen emekli olmak için; 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı raporu aranıyor.  Yüzde 60 oranında işgücü kaybı raporu alabilirseniz ve bu rapor ile tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu maluliyetinize karar verirse, malulen emekli olabilirsiniz. Daha az prim günüyle emekli ettiğinden olabiliyorsanız malulen emekli olmak avantajlı.

Şayet yüzde 60 oranında rapor alamaz, ancak yüzde 40 oranında rapor alabilirseniz, vergi indirim hakkı da almanız şartıyla, engelli hakkıyla emekli olabilirsiniz. Hangi şartlarla emekli olacağınız rapor oranınıza göre değişir. Örneğin, yüzde 40 oranında rapor ve vergi indirim hakkı alırsanız, emekli olmak için; 18 yıl sigortalılık süresi ve 4080 gün prim ödeme şartlarına tabi olursunuz. Bu durumda askerlik sürenizi borçlandıktan sonra 128 gün daha prim ödeyerek Bağ-Kur dâhil toplam priminizi 4080 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ekrem SARISU – POSTA