Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Ücretli Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA
• En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.
SSK ve Bağ-kur Sorularınız İçin Yazın: 
emeklilikuzman@gmail.com

Ali ÖZTÜRK Ekonomist - emeklilikhaber.com

Category Archives: Doğum Borçlanması

Yeni çıkan Torba Yasaya göre sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar için borçlanma yapabileceğim söyleniyor böyle bir düzenleme var mı?

Published by:

sgk2

Torba Yasada sigortalılık öncesi doğumlar için borçlanma hakkı yok

Sigorta başlangıcım 1991 yılı. 1981, 1985 ve 1994 doğumlu üç çocuğum var. Üçüncü çocuğumun doğumu sırasında sigortalı olarak çalışıyordum. Bu yüzden doğum borçlanması yapamayacağım bildirildi. Yeni çıkan Torba Yasaya göre sigorta başlangıç tarihinden önceki doğumlar için borçlanma yapabileceğim söyleniyor, böyle bir düzenleme var mı? Nevin Baş

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2015 Ocak ayında sigorta başlangıcı öncesi doğumlar için borçlanma hakkı verileceğini söylemişti. Ancak sonuncusu 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Torba Yasalarda bu konuda düzenleme yer almadı. Yani, sigorta başlangıcı öncesi doğumlar için borçlanma hakkı verilmedi.

Sezgin ÖZCAN – SÖZCÜ

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

Published by:

En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?
 
Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
EN ERKEN HANGİ SOSYAL GÜVENLİK KURUMUNDAN NASIL EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ?
Değerli sigortalılar;
En erken nereden ve nasıl emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?

SSK ve Bağ-kur’dan en erken nasıl emekli olacağınızı öğrenmek istiyorsanız bana yazabilirsiniz.

Emeklilik hesapları basit bir konu değildir.

SSK’da işe giriş tarihinizin geriye getirilmesi, Askerlik borçlanması ve ne kadar borçlanma yapılması gerektiği, Bağ-kur’dan SSK’ya geçişBağ-kur’a bildirilmeyen vergi ve şirket ortaklığı kayıtlarınızın durumu, vergi borçlanması,doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması,yaştan 3600 günden emeklilik, son 1260 gün şartı vb. hususlar önemli ayrıntılardır.

Bağ-kur’lunun emeklilik hesapları ise SSK’ya göre daha zordur. Konu hakkında bilgisi olmayanların mağdur ettiği bir yığın esnaf vardır.

Emeklilik hesabınızda sadece 1 aylık yanlışlık sigortalıya yaklaşık 1.000 liraya ( ödediği sigorta primi+ alamadığı emekli maaşı toplamı ) mal olmaktadır. Bırakın 1 ayı yapılan yanlış hesap ve yönlendirmelerle yıllarca emekli maaşı alamayan sigortalılar vardır. Yukarıdaki hesaba göre bu kişilerin uğradığı zararın büyüklüğü ortadadır.

En erken hangi sosyal güvenlik kurumundan emekli olacağınızı öğrenmek önemli bir bilgidir.

Sigortalılık bilgilerinizi yazıp gönderdiğinizde tarafımdan emeklilik hesabınız yapılacaktır.

Ali ÖZTÜRK Ekonomist
SGK Sorularınız İçin Yazın:
SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplama

Emeklilik durumunuz hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı emeklilikuzman@gmail.com adresine gönderiniz.

Doğum tarihinizi ve SGK ilk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazınız.

Emeklilik sorularınıza; SGK hizmet dökümlerinizin incelenerek cevap verilmesini istiyorsanız aşağıdaki bilgileri gönderiniz:

  • T.C. Kimlik No:
  • Baba adı:
  • Cilt No:
  • Nufusa kayıtlı olduğunuz il:
  • Doğum tarihi:
Verdiğimiz danışmanlık hizmeti ücretlidir


Ücret ve hesap numaralarımız ile telefon numaralarımız sorularınız alındıktan sonra bildirilmektedir. 

Sorularınıza ücret ödendikten sonra yazılı olarak cevap verilecektir. 

Yazılı cevap aldıktan sonra anlayamadığınız hususlar olursa tekrar soru sorabilir veya dilerseniz telefon görüşmesiyle danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 
Danışmanlık ücretimiz ödendikten sonra SSK ve Bağ-kur dökümleriniz incelenerek sorunuz detaylı bir şekilde yazılı olarak yanıtlanacaktır. 

 
Ali ÖZTÜRK Ekonomist

Emeklilik Sorunlarınızı Yazın:
Copyright © 2004 – 2014 Ali ÖZTÜRK Ekonomist | emeklilikhaber.com

Annem doğum borçlanmasından yararlanabilir mi? – Yararlanırsa kaç çocuktan ve nasıl yararlanabilir?

Published by:

soru_isareti

Annem doğum borçlanmasından yararlanabilir mi?

Annem 1 Mayıs 1973 doğumlu. İşe başlangıç tarihi 4 Mart 1990. SSK prim gün sayısı 2307, Bağ-Kur prim gün sayısı 2555. Annem birinci doğumunu 1993, ikinci doğumunu 1995 yılında yaptı. 1992 yılının 2. ayından başlayıp 1996 yılının 11. ayına kadar aralıksız isteğe bağlı prim yatırdı. Annem doğum borçlanmasından yararlanabilir mi? Yararlanırsa kaç çocuktan ve nasıl yararlanabilir? Primini bugünden itibaren yatırırsa tam tarih ile ne zaman emekli olabilir? Özgür Cem

Anneniz SSK statüsünden emeklilik için 20 yıl sigortalılık süresi, 46 yaş ve 5375 prim günü şartlarına tabi. Hem SSK hem Bağ-Kur kapsamında prim ödemesi olduğundan, SSK statüsünden emekli olabilmesi için son 2520 günlük prim ödemesinin en az 1261 günü SSK kapsamında olmalı. Bu şartı da sağlamış olmak koşuluyla, 5375 prim günüyle, 46 yaşını doldurduğunda emekli olabilir.

Birinci doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıllık süre içinde isteğe bağlı prim ödediğinden, birinci doğum için borçlanma yapamaz. İkinci doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren iki yıl içinde kalan prim ödememiş süreler için doğum borçlanması yapabilir.

Sezgin ÖZCAN – SÖZCÜ